20130501lendl
Marika Lendlová, dcera tenisového hráče Ivana Lendla, představuje sbírku děl českého umělce Alfonse Muchy (1860 - 1939) během zahájení výstavy 9. dubna 2013 v Obecním domě v Praze. (MICHAL ČÍŽEK/AFP/Getty Images)

Praha Obecní dům – Majitel sbírky Muchových plakátů dorazil v pondělí 29. dubna do Prahy. Ivan Lendl se přijel podívat, jak prostorám Obecního domu sluší jeho výstava plakátů od Alfonse Muchy.

Od začátku dubna navštívilo výstavu více než dvacet tisíc lidí. V pondělí odpoledne zde Ivan Lendl odhalil ještě jednu atrakci – Davis Cup, který bude týden dělat doplněk k výstavě.

Tenista sdělil, že umění po pravdě příliš nerozumí a to, že začal sbírat Muchovy plakáty, uvedl spíše jako náhodu. „Jiné umění mne neoslovuje,“ uvedl pro iDnes.cz a dodal, že je prostě sportovec a více jej zajímá sport.

Svoji komplexní sbírku Muchovy secesní plakátové tvorby začal sbírat od osmdesátých let. Tehdy se poznal s malířovým synem a koupil od něj první plakát, Gismondu. Byl to první plakát ze série, kterou A. Mucha začal tvořit pro herečku Sarah Bernhardtovou ve Francii a která je proslavila.

„Kdo má Muchu rád, jistě si přijde na své. Protože svět reklamy z doby secese má své kouzlo. A ven mezi tuctové billboardy a náhončí do turistických pastí v centru Prahy se bude chtít málokomu,“ uvedl ve své recenzi na výstavu Václav Hnátek.

Zájemci mohou výstavu v Obecním domě navštívit do 31. července.