Pokusy o zablokování slyšení o pronásledování Falun Gongu v Číně

Čínský delegát na svolání Rady OSN přerušoval řeč výzkumníka v oblasti porušování lidských práv v Číně Čchen Š'-čunga (Chen Shizhonga), 19. září, Ženeva. (Screenshot/webtv.un.org/Epoch Times)
Čínský delegát na svolání Rady OSN přerušoval řeč výzkumníka v oblasti porušování lidských práv v Číně Čchen Š'-čunga (Chen Shizhonga), 19. září, Ženeva. (Screenshot/webtv.un.org/Epoch Times)

Svolání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě 19. září přineslo projednávání závažných témat. Jednání se také setkalo s vyrušováním čínské delegace, která se pokoušela „ohýbat“ mezinárodní systém pro své vlastní...

„Faktická poznámka!“[1]

Opakovaným přerušováním mluvčího nevládní organizace OSN se čínský delegát snažil vyvést řečníka z míry a prodlužovat čas, aby se zabránilo výměně názorů, které by byly pro čínské úřady nepohodlné -

„Faktická poznámka!“

Čchen Š'-čung (Chen Shizhong), výzkumník v oblasti porušování lidských práv v Číně, právě začal svou prezentaci na 24. řádném zasedání Rady pro lidská práva ve Švýcarsku. Jeho projev začínal a následně -

„Faktická poznámka!“

Čchen řekl: „[Moje skupina] naléhá na Radu pro lidská práva, aby věnovala pozornost čtrnáct let trvajícímu pronásledování Falun Gongu (Fa-lun Kungu) v Číně, které už stálo vysoký počet lidských životů. Nejenom, že se jednalo o jednu z největších světových lidsko-právních krizí, ale údajné odebírání orgánů Komunistickou stranou Číny příznivcům Falun Gongu také představuje závažnou...“

A víte jak reagoval čínský delegát?

Přerušování pokračovalo po následujících deset minut, dokud nebylo sekretariátem, který je odpovědný za udržování pořádku v komorách rady, čínskému delegátovi účinně naznačeno, aby se stáhl.

Poté, co bez přerušování hovořil Čchen Š'-čung přibližně tři minuty, čínský delegát prohlásil, že Čchen není vlastně spjatý se skupinou, v jejímž zastoupení hovoří. (V tomto případě se jednalo o Nenásilnou radikální stranu, levicově pacifistické Evropské nevládní organizace se statusem OSN.) Číňané byli několikrát ujištěni, že byl řádně akreditován, ale „faktické poznámky“ stále pokračovaly.

„Sekretariát ani neví, jak se mluvčí jmenuje,“ prohlásil člen čínské delegace. „Doufáme, že sekretariát jej identifikuje a ujasní, kdo je tato osoba.“

Mluvčí Falun Gongu byl podpořen Spojeným královstvím, Itálií, Švýcarskem, Švédskem, Francií a Spojenými státy. „Mluvčí má právo hovořit a to, co říká, je relevantní,“ prohlásil v jednom bodě mluvčí USA, zatímco gestikuloval, jako by chtěl zdůraznit, aby poznámky byly přiměřené.

„Těšíme se, že uslyšíme konec prohlášení nevládní organizace...“ řekl zástupce České republiky a dodal, že Číňané již „udělali z tohoto prohlášení nejpopulárnější prohlášení dne“. Česká poznámka vyvolala potlesk členů rady a viceprezidentka se snažila zadržet usměv. Pokus vykolejit slyšení o persekuci Falun Gongu se čínské delegaci vrátil jako bumerang.

Falun Gong je duchovní praxe, pronásledovaná čínskými úřady. Stalo se již téměř nepsaným pravidlem, že čínští představitelé reagují na jakékoliv zmínky o represích čínského režimu proti Falun Gongu podrážděně a snaží se umlčet hlasy, které o následcích represí referují .

Muž, který stále vyrušoval, podobná slyšení údajně nabourával také při jiných příležitostech. Novinář a spisovatel Ethan Gutmann, který provádí výzkumy v oblasti porušování lidských práv v Číně, jej dobře zná. Gutmann vyšetřuje zejména v oblasti čínské transplantační chirurgie a zneužívání vězněných příznivců Falun Gongu jako nedobrovolných dárců orgánů.

Gutmann se s čínským delegátem setkal na fóru organizovaném jinými lidsko-právními aktivisty v březnu 2013. „Prohlašoval, že je to ilegální shromáždění a tak dále. Pokoušeli se prodlužovat čas tím, že neodpovídali na položené otázky, odmítli poskytnout jejich jména. Vyfotografovali každého, kdo se setkání zúčastnil ve snaze je zastrašit. Byli velmi agresivní a okázalý," napsal Gutmann v e-mailovém rozhovoru pro Epoch Times.

Neznámá žena, vypadající jako Číňanka, se pokoušela Čchen Š'-čunga během jeho prohlášení vyfotografovat. Byla napomenuta jedním ze zřízenců OSN, aby fotoaparát schovala.

small United States


[1] (“Point of order”) Termín z parlamentního práva, který označuje argumenty pronesené členem jednání, který nemá slovo, kterým upozorňuje na domnělé porušení či porušení jednacího řádu shromáždění nebo setkání.

 

Čtěte také:

Pracovní tábory v Číně se zavírají, hrůzy pokračují dál

Proč čínští lékaři nemají dovoleno publikovat v mezinárodních žurnálech?