Úředníci v ochranných maskách a oblecích sbírají mrtvá kuřata do černých plastových pytlů, Hongkong, 28. ledna 2014. Hongkongské úřady nařídily masivní sběr 20 tisíc kuřat poté, co byl v drůbeži dovezené z pevninské Číny odhalen smrtící virus H7N9. (Philippe Lopez/AFP/Getty Images)

Několik chřipkových virů včetně ptačí a prasečí chřipky, které se rychle rozšířily do devíti čínských provincií, vyvolávají u obyvatel Číny paniku. Případy nakažení se objevily také v Pekingu a Šanghaji. Číňané se obávají nákazy, která může vést ke smrtelnému onemocnění.

Paniku vyvolávají současná čísla předložená místními úřady, 181 nakažených, z nichž virus usmrtil od začátku ledna 32 lidí. Čísla nejsou v porovnání s celkovým počtem obyvatel v Číně veliká, ale faktem zůstává, že za celý minulý rok 2013 bylo v Číně zaznamenáno celkem 146 nakažení, která vedla k 45 úmrtím. V letošním roce je tedy za pouhé dva měsíce mnohem větší počet nakažených než za celý minulý rok.

„Každý teď panikaří okolo ptačí chřipky,“ řekl Shen Jianmin, obyvatel čínského města Zhejiang. „Z obavy ze smrtícího chřipkového viru nosí lidé masky a nejedí drůbež ani maso.“

Dalším faktorem vyvolávajícím strach z nákazy jsou případy přenosu viru z člověka na člověka. V šanghajské nemocnici Pudong zemřel doktor, jehož úmrtí spojuje lékařka, která kontaktovala Epoch Times, s možným přenosem viru z pacienta na lékaře. Pod podmínkou anonymity uvedla, že „protože je virus H7N9 mnohem více schopný přenosu a hůře zjistitelný než H5N1, my doktoři se obáváme možnosti přenosu viru z člověka na člověka“.

Někteří Číňané také nevěří místní vládě, že uvádí skutečná čísla nakažených osob. Obyvatelka Šanghaje, paní Li, řekla Epoch Times, že podle ní „vláda nezaznamenává skutečný počet lidí zemřelých v důsledku nakažení virem“. A dodává: „Hlavní nemocnice v Šanghaji jsou plné pacientů, kteří mají symptomy podobné nákaze chřipkou. Opravdu se bojíme, že se ptačí chřipka rozšíří, dokonce se ani neodvážíme chodit do nemocnice s menšími onemocněními.“

Ču Sin-sin, bývalý redaktor che-pejské radiové stanice, sdělil Epoch Times, že podle jeho zkušeností se oficiální čínská média vlastněná státem řídí přesnými nařízeními o „udržování stability“ ve společnosti. „Obávají se, že pokud budou podávat zprávy o skutečném měřítku epidemie, vyvolají široké veřejné znepokojení. V důsledku toho utrpí národní průmyslová produkce, což těžce zasáhne prodej domácího trhu, který tak poklesne velkou měrou a zapříčiní zničení slabších ekonomik.“

Hlavní ekonomické obavy se podle Ču Sin-sina točí okolo poklesu národního HDP, proto režim volí obecnou politiku „harmonické společnosti“ a „udržování stability“ ve společnosti, jak zní jeho oficiální program. V praxi lze tento program podle některých pozorovatelů popsat jako cenzuru informací a zamlčování skutečností. Není tedy jasné, zda se současná čísla, předkládaná čínskými úřady týkající se chřipkové epidemie v Číně, opírají o reálný počet případů.

Článek byl redakčně zkrácen, přeložil a upravil Milan Kajínek

small United States


Čtěte také:

Ptačí chřipka se v Číně rychle šíří