Martina Vodňanská, majitelka firmy Vodňanský Forest. (Kamil Rakyta/ Epoch Times)
Martina Vodňanská, majitelka firmy Vodňanský Forest. (Kamil Rakyta/ Epoch Times)

Newyorský umělecký soubor Shen Yun Performing Arts zavítal při svém evropském turné i do Prahy, kde vystoupil 3. května v historických prostorách Státní opery. Odpolední představení si nenechala ujít ani Martina Vodňanská, majitelka firmy Vodňanský Forest.

Zeptali jsme se Martiny Vodňanské na její dojmy z představení. Rozhodně nebyla zklamána. „Bylo to určitě velmi zajímavé. Odhaluje nám to kulturu, kterou moc neznáme, protože je velice vzdálená,“ říká podnikatelka a dodává, že celá show byla „velmi příznivá pro duši“.

„Pro náš Čechy je Čína země ležící velmi daleko, kterou známe jen jako početný národ, ale to, jak se v ní skutečně žije, si neuvědomujeme,“ reaguje Vodňanská na scény odhalující stinné stránky života obyvatel Číny pod vládou současného čínského režimu.

Psal se rok 1999, když Čínská komunistická strana spustila pronásledování Falun Dafa – meditační praxe založené na principech pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Zatímco stoupenci Falun Dafa (nebo Fa-lun Gong) v Číně nadále čelí strašlivému týrání, strana šíří perzekuci i za hranice země, říká soubor Shen Yun, který zobrazuje pronásledování Falun Dafa ve svých uměleckých vystoupeních.

Osobně ji láká dozvědět se více o dávné historii Číny. „Velmi ráda bych chtěla tu zemi navštívit, ale ta dnešní doba mne od toho jakoby odrazuje. Chtěla bych vidět tu minulost, kterou vidíme tady v tom představení. Ta je pěkná,“ říká Vodňanská.

Posláním souboru Shen Yun je použít jevištní umění k obnovení podstaty čínské kultury, tradičně považované za civilizaci inspirovanou bohy, píše soubor na svých webových stránkách.

Shen Yun provází diváky historií Číny, která trvala pět tisíc let během vlády dvaceti dynastií. Diváci v představení mohou vidět jak klasický čínský tanec, tak tance etnické a lidové. Výlet napříč historií Číny se vine od mongolských pastvin přes náhorní plošiny Tibetu až k pobřeží Čínského moře.

Oslovily ji též texty písní v podání sopranistky a tenoru. Tyto árie byly zpívané technikou bel canto v čínštině s českými titulky na obrazovce. „Text té písničky byl něco jako „probuďme se, udělejme něco“. Duchovní podtext písní pobízí diváky k uvědomění, že „návrat k duchovnu je ta cesta, aby člověk přežil“, míní paní Vodňanská. Podle ní Shen Yun svým vystoupením „zaujme každého diváka“.

Soubor Shen Yun odjíždí z Prahy na další představení v brněnském Janáčkově divadle, kde vystoupí 6. a 7. května.


Čtěte také:

Zmínka o Bohu a o vyšší dimenzi se mne osobně velice dotkla, říká poradce Jan Wolf o Shen Yun

Výkony byly úplně neskutečné, úžasné, říká kytarista Daniel Krob o pěvcích Shen Yun

Město Praha, Nadace Vize 97, ministr kultury a české osobnosti podporují představení Shen Yun



Upoutávka pro světové turné Shen Yun v roce 2014



Newyorský soubor Shen Yun Performing Arts má čtyři společnosti, které souběžně cestují po celém světě. Pro více informací navštivte stránky ShenYunPerformingArts.org

The Epoch Times považuje Shen Yun Performing Arts za významnou kulturní událost současnosti. Přinášíme reportáže reakcí diváků tohoto představení již od začátku působení Shen Yun v roce 2006.

Čtěte také:

Přečtete si reakce českých osobností na představení Shen Yun

Reakce světových osobností na představení Shen Yun