20141204odpad
Jak to často vyhlíží u odpadových kontejnerů větších měst. (Z. Danková/ET ČR)
Prvním prosincovým dnem obce obdržely od Ministerstva životního prostředí návrh vyhlášky, jak mají zacházet s odpadem různého druhu. Zákony o odpadech se průběžně vyvíjejí a je zde také tlak, aby lidé více třídili odpad. Více třídění znamená více recyklace a méně skládkování. K dlouhodobým dopadům třídění náleží také omezení těžby surovin.

MŽP dodalo obcím připravovaný „Vzor obecně závazné vyhlášky obce o stanovení systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů a nakládání se stavebním odpadem“. Vzor je zatím v pracovní verzi. Vyhláška byla projednaná s Ministerstvem vnitra a obce ji mohou začít využívat jako podklad pro své vyhlášky pro nakládání s komunálním odpadem.

Komunální odpad se bude třídit na složky:
a) Biologické odpady (poznámka: minimálně rostlinného původu),
b) Papír
c) Plasty včetně PET lahví
d) Sklo
e) Kovy
f) Nebezpečné komunální odpady
g) Objemný odpad
h) Směsný komunální odpad (poznámka: obec může stanovit další složky - např. nápojové kartony)

Předcházení vzniku odpadů

Poprvé je součástí tohoto dokumentu i Program předcházení vzniku odpadů. Novou odpadovou legislativou se MŽP zaměřuje na upřednostnění způsobů nakládání s odpady podle celoevropské odpadové hierarchie.

Plán odpadového hospodářství pro 2015 – 2024 připraven k projednání Legislativní radou vlády. Ministr Richard Brabec by jej měl poté v průběhu prosince předložit vládě. Plán představuje klíčový dokument pro realizaci dlouhodobé strategie nakládání s odpady, obaly a výrobky s ukončenou životností.

Počítáno je s půlročním připomínkovým řízením a procesem posouzení vlivu koncepce na životní prostředí (SEA).

Podle MŽP bude mít Plán dlouhodobě pozitivní dopad na životní prostředí v České republice. Stanovisko zároveň nařizuje povinnost zajistit monitoring a rozbor vlivů koncepce POH na životní prostředí a veřejné zdraví.

Hlavními cíli odpadového hospodářství POH ČR jsou:

1. Předcházení vzniku odpadů a snižování měrné produkce odpadů.
2. Minimalizace nepříznivých účinků na lidské zdraví a životní prostředí při vzniku odpadů a nakládání s nimi.
3. Udržitelný rozvoj společnosti a přiblížení se k evropské „recyklační společnosti“.
4. Maximální využívání odpadů jako náhrady primárních zdrojů.

POH ČR, jako strategický rámec pro rozvoj nakládání s odpady podle hierarchie nakládání s odpady, by měl začít platit od ledna 2015.

Zároveň bude podkladem pro přípravu krajských plánů odpadového hospodářství a jasným ukazatelem směru pro předcházení vzniku odpadů, náhradu primárních zdrojů odpady, pro recyklaci a využívání odpadů s prioritním cílem odklonu odpadů ze skládek.