Bývalý místopředseda poradního orgánu Čínské komunistické strany, Ling Ťi-chua; 8. března 2013. Ling byl zbaven své funkce v poradním legislativním orgánu ČKS a jeho zločiny byly vyzrazeny čínskojazyčným médiím v Hongkongu a USA. (Lintao Zhang/Getty Images)
O míře závratné korupce, s jakou se potýkají v Číně, si můžeme nechat jenom zdát. Protikorupční tažení současného prezidenta a vůdce komunistické strany, Si Ťin-pchinga, vedlo ke svržení desítek stranických funkcionářů na nejvyšších postech, i když pozorovatelé pád zkorumpovaných politiků spíše dávají do souvislosti s čistkou ve straně.

Poslední velký případ byl podle zpráv výsledkem udání, navíc udání ze strany vlastního bratra. Ling Wan-čcheng prozradil policii, kde si jeho bratr Ling Ťi-chua, kdysi pobočník bývalého čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa, schovává nelegálně nabyté cennosti. Ty měl získat jako výměnu za prodej výhodných státních postů.

Server Boxun, který o zátahu informoval, neuvedl, proč Ling Wan-čcheng, sám do nezákonných praktik namočený, svého sourozence udal.

Vyšetřovatelé si z tajného sídla odvezli šest nákladních vozů plných zlata, kaligrafie a starožitností, vše v hodnotě 83,7 miliard jüanů (328 miliard korun). Tento utajovaný majetek ovšem tvoří pouze část celkového jmění zkorumpovaného politika.

Úřady zablokovaly také 12 bankovních účtů korupčníka v hodnotě 8 milionů jüanů, ovšem zjistily, že dalších 4,5 miliardy dolarů již bylo převedeno na zahraniční účty. Kromě toho Ling vlastnil řadu přepychových vil po celé Číně a také dvě luxusní sídla v Japonsku o tržní hodnotě půl miliardy dolarů.

Ling vybudoval obchodní impérium podnikající v celé řadě odvětví, od realit po reklamní firmu, privátní fond až po počítačovou bezpečnost.

Komunistický pohlavár je stále ještě ve vyšetřování, přičemž byl zbaven své funkce místopředsedy Národního čínského lidově-politického poradního shromáždění, což je poradní orgán Čínské komunistické strany ve věcech legislativních. Oficiálně byl obviněn z „vážného porušení disciplíny“, což je fráze často používaná stranou místo korupce.

Lingova žena také neotálela. S pomocí bývalého ministra železnic, který skončil za mřížemi před několika lety, vytunelovala podle hongkongského časopisu Trend čtyři miliardy jüanů z projektu na výstavbu vysokorychlostní dráhy.

Bezprecedentní „protikorupční kampaň“ současného prezidenta si vyžádala pád řady vlivných osob v aparátu komunistické strany, včetně kdysi druhého nejmocnějšího muže Čou Jung-kchanga, kterému bylo zkonfiskováno přes 16 miliard dolarů.

Kampaň zasahuje do všech sfér a oblastí státu včetně vlády, státních a polostátních firem, diplomatického sboru i armády. Státní server China Military Online například oznámil, že za loňský rok bylo dáno do vazby a sesazeno 16 generálů, kteří povětšinou kupčili s vojenskými hodnostmi.

Už i jen ze zpráv, které se dostanou na veřejnost, je zřejmé, do jaké míry je korupce v Číně rozbujelá. Kdyby proběhl opravdový zátah na zkorumpované kádry, komunistická strana by se rozpadla, protože by v ní nikdo nezůstal. Ne nadarmo znalci upozorňují, že tažení proti korupci je ve skutečnosti tažením proti stoupencům šedé eminence čínské politiky, bývalého (ještě před Chu Ťin-tchaem) vůdce komunistické strany, Ťiang Ce-mina, který ještě dlouho po předání moci ovládal prostřednictvím rozsáhlé sítě členů své frakce politické dění v zemi.

S tím, jak padají jeho chráněnci jeden po druhém a vyšetřování se mu přibližuje nebezpečně blízko, včetně členů jeho rodiny, je možné, že bude další velkou, leč nesnadnou, kořistí, kterou Si Ťin-pching uloví.