Medvědí česnek. ( TeunSpaans/Wikimedia Commons)

Z trávy vykukovaly drobné lístky podobné lístkům konvalinek. Ne, to nejsou konvalinky, poučila mě zkušená zahradnice. Je to medvědí česnek. Oči se mi rozzářily. Tak konečně!

Procházely jsme se spolu polo-opuštěnou zahradou trhanovského zámku na Domažlicku. Březnové slunce pražilo víc než bylo zdrávo a příroda se po zimě probouzela k životu. První jarní pupeny, sněženky a vytoužený medvědí česnek.

„Lidi teď kolem toho medvědího česneku nějak blázní,“ divila se osmdesátiletá paní Sládková, jejíž tatínek zasvětil svůj zahradnický život péči o zámeckou zahradu. „A tady v tom nedalekém sklípku, podávají uzený sýr s medvědím česnekem,“ ukázala rukou na starou kamennou stavbu se skleníkem.

Ano, o medvědím česneku se hodně mluví a píše. Magazíny o zdravém životním stylu, které zveřejňují články o této bylině, se tváří, jakoby objevily něco nového. A zahradnické prodejny ve městě ho prodávají v květináči za nehorázné peníze.

Přitom v takové bývalé zámecké zahradě ho rostou mraky. A paní Sládková se oprávněně diví, proč se kolem medvědího česneku, kterého v Trhanově roste tolik, dělají takové cavyky.

Jak nám prospívá medvědí česnek?

Medvědí česnek má nezaměnitelné česnekové aroma. Využívají se listy (především zpočátku jara), později květy a v pozdním létě a na podzim také cibule.

Rostlina je bohatá na vitamín C. Účinné látky medvědího česneku, ke kterým patří mj. hořčiny a fytoncidy, prospívají našemu žaludku, protože podporují trávení.

Říká se, že medvědi po zimě vyhledávají tuto bylinku, aby si pročistili žaludek a krev. Ke stejným účelům – tedy jarní očistě těla – ho můžeme využít také my.

Pozor si ovšem dejte, pokud máte citlivý žaludek a obecně vám česnek nedělá moc dobře.

Léčivé účinky medvědího česneku

  • pročisťuje trávicí ústrojí

  • čerstvé listy pročisťují ledviny

  • víno z medvědího česneku pomáhá při zahlenění

  • pozitivně působí na žaludek

  • pomáhá při akutních chronických průjmech

  • pomáhá při zácpách a plynatosti

  • pozitivně ovlivňuje činnost srdce

  • působí proti ateroskleróze

  • působí proti nespavosti, závratím i úzkosti


Jak medvědí česnek poznat?


Pozor, nespleťte si listy medvědího česneku s konvalinkou, jako se to stalo mně. Stačí je jen jemně rozemnout mezi prsty, a ihned ucítíte česnekové aroma. V době květenství si můžete všimnout drobných bílých kvítků, které medvědí česnek ozdobí. Květy je možné také sbírat pro léčivé i gastronomické účely.

Medvědí česnek můžete objevit třeba v lese, pokud budete mít štěstí. V ČR se však nevyskytuje ve všech lokalitách. Najdete ho především na Moravě, v severovýchodních a jihozápadních Čechách.

Já jsem se ho z Trhanova pokusila přenést trošku dál na západ. Uvidíme, zda se mu bude v mé bylinkové zahrádce líbit.

Medvědí česnek v kuchyni

V kuchyni se využívá nať, květy i cibule medvědího česneku. Zvláště na jaře naše tělo intuitivně touží po něčem „čerstvém a zeleném“. Listy medvědího česneku stačí jen nasekat na drobno a posypat jimi například chleba s máslem nebo domácí vajíčkovou pomazánkou (mimochodem, vejce jsou nejzdravější od konce února do konce května). Natí medvědího česneku můžete ozdobit a dochutit také polévku nebo saláty.


Převzato z webu o zdravé výživě Cojime.cz.