Využívání zemědělské půdy k pěstování plodin na výrobu biopaliv zmenšuje plochu, na které je možno pěstovat potravinové produkty. (Z. Danková/ET ČR)
Využívání zemědělské půdy k pěstování plodin určených k výrobě biopaliv vzrůstá. Tento nárůst vzbuzuje značné obavy u prozíravých lidí, kteří poukazují na to, že půda by měla být využita především pro pěstování potravin k nasycení populace.

Evropský parlament nedávno schválil legislativní návrh, který má tuto výrobu biopaliv z plodin pěstovaných na zemědělské půdě omezit. Cílem je snížit emise skleníkových plynů, které vznikají vzrůstajícím využíváním zemědělské půdy na pěstování plodin za tímto účelem.

Návrh má urychlit přechod na alternativní zdroje k jejich výrobě.

„Podařilo se nám s touto vysoce technickou, technologickou a ideologickou otázkou vypořádat,“ uvedl zpravodaj EP Nils Torvalds (ALDE, FI) poté, co Parlament nová pravidla schválil.

Nils Torvalds však také vyslovil pochyby, zda jsou pravidla ve znění, v jakém byla přijata, dostatečně přísná.

„Měli jsme mnohem vyšší cíle. Jak z hlediska snížení emisí skleníkových plynů, tak technologického pokroku. Pokud se Evropa v této oblasti nepohne kupředu, začne zaostávat. Čelíme také systémovému problému blokační menšiny v Radě, která se někdy promění v diktaturu menšiny ze strany těch členských států, které se bojí budoucnosti,“ dodal ke svým pochybnostem.

První generace biopaliv pod drobnohledem

Doposud platná legislativa vyžadovala po členských státech, aby do roku 2020 zabezpečily alespoň desetiprocentní podíl energií z obnovitelných zdrojů na celkové energetické spotřebě v dopravě.

Podle nové legislativy se biopaliva vyráběná ze zemědělských plodin na celkové spotřebě energie v dopravě do roku 2020 nemají podílet více než 7 %.

Navíc členské státy budou muset vyčlenit dodatečně půdu na pěstování zemědělských plodin určených ke spotřebě a snažit se tak vykompenzovat ztráty způsobené pěstováním plodin určených k výrobě biopaliv. O tom budou povinny podávat zprávy Evropské komisi.

Podpora národních cílů

Členské státy budou muset v průběhu do roka a půl od platnosti nové směrnice stanovit národní cíle týkající se podílu moderních biopaliv. Jde samozřejmě o paliva vyrobená z alternativních zdrojů, např. některých druhů odpadů či mořských řas, na celkové spotřebě energie v dopravě. Do roku 2017 musí být nová pravidla zanesena do do vnitrostátních právních předpisů.

Negace dopadu biopaliv

Využívání zemědělské půdy k pěstování plodin určených pro výrobu biopaliv zmenšuje plochu, na které je možno pěstovat potravinové produkty, a přispívá tak k tlaku na uvolnění další půdy. To má za následek odlesňování půdy, na které by se pěstovaly plodiny určené ke spotřebě.

Odlesňování však vede k nárůstu emisí skleníkových plynů, čímž dochází k částečnému, a v některých případech dokonce i úplnému negování pozitivního dopadu biopaliv.

Na biopaliva pěstovaná na zemědělské půdě bylo z veřejných zdrojů dosud vynaloženo každý rok přibližně 10 miliard eur, uvádí EP.

Jak jsme na tom s biopalivy u nás v ČR?

Nadační fond proti korupci otevřeně reaguje na vlnu zájmu, jež se v uplynulých dnech objevila v souvislosti s vládním návrhem zákona týkajícího se podpory biopaliv v České republice pro dopravní účely.

Dle analýzy NFPK vlády České republiky v minulosti opakovaně schvalovaly podporu využívání biopaliv v Česku pro dopravní účely. Tím napomáhaly poptávce po produktech výrobců biopaliv. V analýze zmiňuje NFPK střet zájmů aneb krátkou paměť některých „demokratů“

Tvrzení některých politických představitelů, že do nástupu současné vlády „s prodloužením daňové výhody po červenci 2015 nepočítal nikdo“, nepovažuje fond za příliš pravdivé. Rozbor např. upozorňuje na záměr současné vlády snížit u většiny druhů biopaliv jejich daňové zvýhodnění za účelem zvýšení příjmů z odvodů spotřební daně do státního rozpočtu a srovnává současný vládní návrh úpravy podpory biopaliv s dosavadní podporou biopaliv v Česku pro dopravní účely.

Co je najednou nepřijatelné?

„Současný křik některých politických činovníků je jenom divadlo,“ řekl k tématu Petr Soukenka, ředitel Nadačního fondu proti korupci. „Léta... opakovaně a masově hlasovali pro podporu biopaliv včetně jejich daňového zvýhodnění. Tím zvyšovali tržby producentů biopaliv, ...protože tak alespoň podporovali zaměstnanost v českém zemědělství a plnili závazky dané evropskou legislativou ohledně biopaliv. Teď najednou naoko křičí, že je to nepřijatelné. Opravdu křičet přitom měli už dávno a úplně jinde,“ okomentoval stávající situaci Petr Soukenka.

Česká republika se v minulosti zavázala, že v roce 2020 bude podíl obnovitelných zdrojů energie (biopaliv a elektrické energie) na celkové spotřebě pohonných hmot v dopravě činit nejméně 10 %. Tento cíl původně byl nařízen evropskou legislativou, dodává NFPK.

Ekologický náhled

„Každopádně by bylo vhodnější, kdyby naši zákonodárci hledali obnovitelné zdroje energie, než podporovali pěstování biopaliv,“ vyjadřuje se k tématu biopaliv ekoložka ing. J. Kotoučková.

Aktualizováno 10. 5. 2015

Zdroj: EP, www.nfpk.cz