Zimní krajinu v rámci procházek nemusíme vynechávat. (Z. Danková / Epoch Times ČR)
Zimní krajinu v rámci procházek nemusíme vynechávat. (Z. Danková / Epoch Times ČR)
V našem podnebním pásmu potkáváme čtvero ročních období. Protože nejsme na rovníku, v našem šatníku se nachází čtvero oděvních škál, k jejichž používání a nošení jsme podnebím i počasím v oblasti donuceni.

Naši předkové nám zanechali různá rčení, která se týkají zimního období, jako např. vzhledem k času, jak se pohybuje délka dne nebo teplota: „Na nový rok, o slepičí krok... Na Hromnice o hodinu více. Březen – za kamna vlezem´, duben – ještě tam budem´“ apod.

Pár zimních mýtů

V chladném zimním období není od věci si připomenout, že nám tu zůstaly také jisté mýty a fámy, které jsme přijali za své, uvěřili jsme jim a řídíme se jimi.

Jedním z mýtů a lidských omylů je, že studený vzduch nám škodí a že se na něm nachladíme. Pravdou však je, že teple oblečeni máme chodit ven právě každý den a pobývat nějaký čas v chladu, protože tím se naše tělo otužuje a vzniká u něj větší odolnost proti infekcím a virům. Nejen v sauně nebo v parní lázni, ale prostě i na studeném vzduchu se naše tělo otužuje.

Dalším mýtem je, že v zimě nám odpadnou alergie. Neodpadnou. Bylinky a květy sice v zimě nekvetou, ale některým lidem vadí přechody z chladu do tepla a naopak. Reagují ucpaným nosem, nežádoucím pocením apod. V tomto případě není od věci vyhledat lékaře a poradit se o braní vhodných léků.
Někteří uvěřili, že na chladném vzduchu není zdravé se pohybovat. Je tomu však právě naopak, pohyb venku, jako běh, cvičení, lyžování aj. nám právě prospěje. Opět získáme více imunity a také máme větší radost, než kdybychom smutně koukali z okna. I zvířata, která nemají ráda vodu, jako třeba kočky, rády dovádějí ve sněhu. Hlavně sníh přináší spoustu radosti.

Medvědí syndrom“

Jednou z navyklých fám je, že lidé v zimě nutně přiberou nějaká kila navíc, která pak na jaře musí pracně shazovat. Lidé věří, že v nevlídném počasí je lépe zůstat doma na gauči, zavrtat se pod deku a dopřát si nějaké tučnější jídlo, aby nám náhodou nebyla zima. Skutečnost však není tak strašná, protože lidé průměrně přiberou 0,5 – 1 kg za celou zimu. Problém nastává, pokud kilo na jaře neshodíme a další zimu přibereme opět... A tak je vhodnější obrátit se raději k zimním radovánkám, jak je výše uvedeno.

Že alkohol v zimě zahřívá, je rovněž jedním ze zimních bludů. Pokud si dáte panáka nebo sklenku vína, vaše povrchové cévy se účinkem alkoholu rozšíří. To sice navodí pocit tepla, ale aby se tělo ochránilo před chladem, potřebuje mít cévy naopak stažené. Tímto opatřením si naše tělo chrání teplotu tělesného jádra, která pro nás znamená více, než že nás pokožka v chladu studí. Pokud je člověk opilý, může se ocitnout v nebezpečí, protože alkohol způsobuje, že necítíme zimu.

Pokud si zakoupíme opalovací krém, neuděláme chybu. Hlavně na horách je ochranný krém nezbytný, jestliže tam sníh nebo led odrážejí sluneční paprsky. Slunce má v zimě stejné UV paprsky jako v létě. Nenechme se ukolébat dalším bludem, totiž že v zimě se neopalujeme. I tady je opalovací krém dobré mít po ruce. Dámy mohou použít i vhodný make-up nebo BB krémy s UV filtry. Pokud jsme na horách, část škodlivých paprsků může být krémem zachycena.

Pokud v našem povědomí odbouráme pár těch mýtů o chladném ročním období, a když si venku zasportujeme, zahřejeme se pohybem místo alkoholem, zajisté zimu přečkáme více zdraví a štíhlí.