Screenshot z videozáznamu pořadu České televize - Máte slovo - Návštěva čínského prezidenta v ČR. Předseda senátorského klubu SPO+KSČM+Severočech Jan Veleba uprostřed v rozhovoru s moderátorkou. (Screenshot ČT)
Screenshot z videozáznamu pořadu České televize - Máte slovo - Návštěva čínského prezidenta v ČR. Předseda senátorského klubu SPO+KSČM+Severočech Jan Veleba uprostřed v rozhovoru s moderátorkou. (Screenshot ČT)
Když se 7. dubna v pořadu „Máte slovo s M. Jílkovou" předseda senátorského klubu SPO+KSČM+Severočech Jan Veleba dotázal, zda si jeho oponenti vzpomenou, „kdy Čína některého ze svých sousedů napadla", zřejmě nečekal pohotovou odpověď demokratického aktivisty Jana Rovenského: „Vietnam, v roce 1979". Uvědomíme-li si, že vietnamské učebnice dějepisu posledního předmaturitního ročníku této relativně krátké válce s obrovskými ztrátami na životech (trvala necelý měsíc) věnují pouhých 11 řádků a mladí Vietnamci o ní mnoho nevědí, je odpověď pana Rovenského vskutku obdivuhodná.

Čínsko-vietnamská válka vypukla bez vyhlášení 17. února 1979. Kromě toho, že vzplála mezi bratrskými zeměmi, je pozoruhodná tím, že do dnešního dne je toto téma ve Vietnamu zvláště citlivé. To je důvod, proč je této události, jejíž následky se projevují i v dnešní době sporem o vodách Jihočínského moře, v učebnicích věnováno tak málo místa.

Letos v únoru, u příležitosti výročí této události, se na paměť padlých vojáků a všech obětí války sešla na pietní akci v nejmenované vietnamské restauraci skupina asi patnácti Vietnamců žijících v Praze. Když přišli, majitel restaurace jim oznámil, že kvůli výpadku elektřiny je restaurace zavřena. Skupina se proto musela přesunout mimo sféru vlivu vietnamské ambasády.

12. března se Pražané stali svědky neobvyklé podívané, když se v odpoledních hodinách na Václavském náměstí konal buddhistický obřad za spásu duší zemřelých vojáků na Spratleyových a Paracelských ostrovech. Údajně na poslední chvíli byl obřad schválen vietnamskou ambasádou a díky tomu mniši působící v Praze souhlasili s jeho provedením.

Další akce, kterou horlivě připravuje vietnamská komunita, se konala v den výročí sjednocení Vietnamu a byla to demonstrace proti čínské militarizaci Jihočínského moře. Akce se uskutečnila 29. dubna.

Jedni tvrdí, že za vším stojí všemocná ambasáda, druzí přísahají, že se jedná o spontánní součinnost různých sdružení krajanů atd. Třetí jsou toho názoru, že protestovat proti čínské agresi v Jihočínském moři je správné, nicméně by si měl každý vzpomenout i na to, že vůbec první protest proti čínské agresi v roce 2011 v Hanoji a Ho Či Minově městě byl tvrdě potlačen. To bylo připsáno na vrub tehdejšímu ministru veřejné bezpečnosti Tran Dai Quangovi, který byl 2. dubna na pět let zvolen za prezidenta Vietnamu. I dnes, pět let po demonstracích ve vietnamských městech, jsou protičínské protesty organizovány pouze mimo území Vietnamu.

Ať je jejich organizátorem kdokoli, jedno je jisté: Vietnamci v Čechách jsou vidět a slyšet častěji. Vedle kulinářského umění se totiž také zajímají o stav občanských práv ve své vlasti, i když většina zdejších Vietnamců ještě váhá a bojí se mluvit do čehokoliv, co jim bylo desítky let zapovídáno.

Komunita je nepřehlédnutelná částečně díky zprávám negativního typu, např. té následující, která nedávno vyšla na Svobodném fóru, kde se píše: „Vietnamská kriminální komunita je podle dokumentu vedena známými kriminálními autoritami, které mají napojení na významné vietnamské tržnice i vietnamskou ambasádu..."

Mai Nguyenova je externí dopisovatelka české redakce Epoch Times. Názory a postoje dopisovatelky se nemusejí shodovat s názory a postoji Epoch Times.

Čtěte také:

Na čínského prezidenta v USA čekaly další protesty i mávači

20 aktivistů kandiduje do Národního shromáždění, aby ukázali realitu prohlášení o demokracii ve Vietnamu

Jižní Korea blokuje představení Shen Yun pod nátlakem čínské diplomacie