V Zoo Jihlava se narodila zebra. (Foto: Zoo Jihlava)
V Zoo Jihlava se narodila zebra. (Foto: Zoo Jihlava)
V rámci Vysočina festu 2017 přijede do Jihlavy známý český zpěvák a skladatel Marek Ztracený, jenž se má stát kmotrem malé a dovádivé zebry Burchellovy, která se narodila 7. června klisně jménem Jimini Jinga, jejím otcem je hřebec Machan.

Pozorní návštěvníci jihlavské zoo si jistě všimli, že ve výběhu zeber Burchellových (dřívější název je zebra damarská) je v posledních třech týdnech pořádně živo a zebry jsou neustále v pohybu. Může za to malá zebří slečna, kobylka zdárně prospívá a nejraději si hraje a běhá po výběhu se svojí o rok starší sestrou Jorikou.

Zebří křtiny ve znamení sedmiček

V pátek 7. 7. 2017 v 17 hodin bude malá zebra pokřtěna Markem Ztraceným. Samotným křtinám bude od 15 hodin předcházet speciální zebří kvíz o ceny nazvaný „Ztracená zebra v Zoo Jihlava“. Po křtinách pak bude následovat autogramiáda čerstvého zebřího kmotra.

Střípky Afriky v Zoo Jihlava

V neděli 9. července od 10 do 16 hodin se v zoo uskuteční den v africkém stylu. Velkou atrakcí Střípků Afriky v zoo bude vystoupení africké taneční a hudební skupiny IYASA ze Zimbabwe. Tato známá a oblíbená formace bude mít v České republice pouze několik málo vystoupení a jedním z nich bude i to v jihlavské zoo.


Návštěvníci se mohou těšit i na stánek občanského sdružení Derbianus, jež pomáhá ochraně antilopy Derbyho, která je největší antilopou světa a je ohrožena. Na jejich stánku nebudou chybět stylová trička, africké předměty a děti se mohou těšit i na malování na obličej.

Žáci ZŠ Třešť pak budou mít v zoo svůj prodejní stánek s africkým zbožím. Výtěžek z něj věnují na pomoc klubu přátel Tengenenge.

„Střípky Afriky jsou druhou akcí cyklu Střípků kontinentů, během nichž v rámci letních prázdnin představíme našim návštěvníkům jednotlivé kontinenty, jejich zvířata, rostliny, zvyky i kulturu,“ sdělila ředitelka Zoo Jihlava Ing. Eliška Kubíková.

V africké vesnici Matongo, která se nachází v zoo, naleznete deset stylových kruhových chýší. Název „Matongo" pochází ze svahilštiny a v překladu znamená „vesnice v poušti".