Nové album zpěvačky Jany Jelínkové.
Nové album zpěvačky Jany Jelínkové.
Brněnský klub Fléda ve čtvrtek 23. listopadu 2017 přivítal na pódiu Janu Jelínkovou, oblíbenou zpěvačku ze skupiny Sto zvířat, která zde pokřtila své první sólové album Dáma s čápem. Jako doprovod jí zahrála její domovská kapela Sto zvířat, která roztančila populární zdejší brněnský klub.

Dárek k narozeninám

Jana Jelínková v létě oslavila kulatiny a její spoluhráči z kapely se rozhodli jí k narozeninám věnovat sólovou desku. A tak vzniklo album Dáma s čápem, jako dárek k jubileu a zároveň i poděkování zpěvačce, která se skupinou účinkuje již sedmadvacet let, tedy od jejího založení v roce 1990. Na desce je patnáct zbrusu nových písní, jejichž texty napsal textař Tomáš Belko. Všechny písně z alba na koncertě zazněly v živém doprovodu početného souboru Sto zvířat.

Deska vyšla v létě letošního roku a koncertní turné odstartovalo 6. října v Liberci. Křest desky se konal 8. listopadu v pražském Lucerna Music Baru. Písně z nové desky byly poprvé naživo představeny na letním hudebním festivalu Rock for People. Na vydání desky navázala koncertní šňůra, která obsáhla dvacítku měst po celé republice. Turné bude končit 21. prosince 2017 v Praze. 


Jana Jelinkova foto archiv Fleda
Zpěvačka Jana Jelínková pokřtila v brněnské Flédě své sólové album. (Foto: klub Fléda)

Představení sólové desky

Koncert Jany Jelínkové s kapelou začal čtvrt hodiny před devátou. Na pozadí červeně nasvícené opony postupně přicházeli jednotliví členové skupiny a na závěr se dostavila hlavní hvězda večera – Jana Jelínková – a koncert začal představením nového alba Jany Jelínkové. Písně uváděl kapelník skupiny – Jan Kalina svými vtipnými komentáři. První polovina koncertu byla věnována představení patnáctky nových sólových skladeb v podání Jany Jelínkové. Fanoušci, kteří jsou u Sto zvířat zvyklí na jistou odvázanost a uvolněnost ve zběsile rychlém rytmu, byli jistě překvapeni. Zpěvačka servírovala set písní, často velmi niterných, od šansonu po popové skladby, reggae nebo ska či po jazzrockové rytmy. Pestrému mixu písniček vévodil šansonový přednes Jany Jelínkové, která si písně s chutí zazpívala, a bavilo to i kapelu, kde si kromě členů skupiny Sto zvířat zahráli i přespolní hosté Filip Nebřenský, Karel Šváb, Matěj Belko, Pavel Bohatý nebo Milan Cimfe.

Jana Jelinkova foto archiv Fleda1
Zpěvačka Jana Jelínková ve Flédě. (Foto: klub Fléda)

Parketu jasně kralovala oslavenkyně, která za hudebního doprovodu devítičlenného souboru a moderování Jana Kaliny, který jednotlivé písně uváděl, s noblesou nové skladby zazpívala. A tak diváci v sále mohli slyšet typické šansonově kabaretní pěvecká čísla, reggae skladbu Hodiny nebo si vychutnat téměř divadelní výstup Sorry, jsem trochu nalitá s emotivním přednesem. Celý koncert se nesl v příjemné, uvolněné atmosféře a pohodové náladě. Jana Jelínková se svým sytým, hlubokým hlasem jasně ukázala, že je tou nefalšovanou „zvířecí“ Dámou s čápem, která má své pevné místo nejen v domovské kapele, ale také svou nezastupitelnou pozici mezi zpěvačkami české alternativní hudební scény.

Druhá polovina v rytmu ska

Druhá část večera pak už patřila skupině Sto zvířat, která odehrála našlapaný koncert plný největších hitů skupiny. Zazněly skladby Alice se dala na pití, Škola, Nikdy nic nebylo, Romeo a Julieta a samozřejmě nesměla chybět ani píseň, která celou sólovou desku Jany Jelínkové pojmenovala – Dáma s čápem. Večer se nesl v rytmu ska, který je pro skupinu velmi charakteristický.

Jana Jelinkova foto archiv Fleda2
Zpěvačka Jana Jelínková ve Flédě. (Foto: klub Fléda)

Skupina Sto zvířat dokázala, že i po sedmadvaceti letech umí diváky pobavit a roztančit a rozhodně nenudit. A navíc, originální texty, příjemná muzika, hudební experimenty nebo humor, který je skupině tolik vlastní, může znít dobře i na sólové desce jejich jediné ženské představitelky. Koncert dokázal, že Janě Jelínkové písně ze sólové desky sluší a navíc naživo dobře zní. Určitě si to užila nejen samotná zpěvačka a skupina, ale také diváci v sále. Je jisté, že Jana Jelínková ke svým narozeninám dostala vydařený dárek, od spoluhráčů i od fanoušků, kteří její vystoupení odměnili bouřlivým potleskem.

Jana Jelinkova foto archiv Fleda3
Zpěvačka Jana Jelínková ve Flédě. (Foto: klub Fléda)