Zázvorový čaj vždy postaví na nohy. (Pixabay)
Zázvorový čaj vždy postaví na nohy. (Pixabay)

Jako terapeutka čínské medicíny často používám při léčbě svých pacientů jak bylinné přípravky, tak stravu, přičemž bylinky jsou považovány za potentnější a obecně se doporučují jako doplněk stravy, zatímco účinky potravin jsou o něco slabší. 


Existuje nicméně několik výjimek, kdy je bylina považována také za potravinu, a to je i případ mého oblíbeného zázvoru. Zde uvádím několik zajímavých faktů o zázvoru a jak ho použít, ať už jako bylinu, či jako potravinu.

Souhrnně vzato má zázvor zahřívací povahu. To nemusí nutně znamenat, že je štiplavý, spíše, že tělo se bude po konzumaci cítit o něco tepleji. Pokud jíte nebo užíváte zázvor denně, časem se vám může výrazně zahřát organismus.

Proč je to důležité? Může to pomoci s chronickými nachlazeními, bolestmi, které se ozývají při chladném počasí a při dalších zdravotních potížích souvisejících s chladem.

Pokud jste nachlazení nebo máte chřipku, zázvor vám s nimi může pomoct.

Tady je recept: v horké vodě nebo vývaru smíchejte nastrouhaný zázvor a nadrobno nasekanou jarní cibulku. Celé to vypijte, zabalte se a běžte si lehnout do postele. Kombinace cibulky a zázvoru vás ohřeje a přinutí tělo se vypotit. S trochou štěstí se vám podaří nachlazení vypotit před tím, než vás složí na další týden.

O zázvoru se ví, že pomáhá redukovat žaludeční nevolnost. Úspěšně se používá u ranních nevolností v těhotenství a při zvedání žaludku v důsledku chemoterapie. Pro tyto účely si můžete zázvor nastrouhat do horké vody nebo použít kapsle s mletým kořenem.

Zázvor nepomáhá pouze při žaludeční nevolnosti, ale zahřívá rovněž žaludek a používá se jako pomůcka pro lepší zažívání. V tomto případě můžete kromě nastrouhaného zázvoru v horké vodě použít po jídle také kandovaný zázvor, sušenky se zázvorem nebo nakládaný zázvor.

20180520-zazvor
Ilustr. foto. (Volné dílo)

Máte rádi sushi? Přemýšleli jste někdy, proč se sushi podává vždy s nakládaným zázvorem? Je to proto, že zázvor je chutný čistič ústního patra a zároveň může vyvážit toxicitu zkažené ryby. Kromě toho se tento užitečný pomocník často používá u některých bylinných směsí k vyrovnání účinků jiných, mírně jedovatých bylin.

Zázvor se dá použít také ke zmírnění příznaků otravy jídlem nebo úplavice. Protože zvyšuje sekreci žaludečních šťáv, pomáhá k rychlejšími strávení potravy a také vytváří hostilní prostředí pro potencionálně nebezpečné bakterie.

Já ve většině případů oloupu slupku kořene zázvoru a vyhodím ji. Nicméně v čínské bylinné medicíně se používá i slupka, a to jako diuretikum, které podporuje močení jako způsob ke snížení vodních otoků čili edémů, jak se jim také říká.

Zázvor se dá konzumovat různými způsoby. Ten nejsnazší je zřejmě nastrouhat jej do horké vody a výluh vypít. Také si ho můžete nakrájet na malé kousky nebo nastrouhat a orestovat spolu s ostatní zeleninou či masem. Dá se také péct, například ve formě zázvorových koláčků (recept viz dole).

Díky svým zahřívacím vlastnostem se hodí zejména v zimní kuchyni, kdy jej můžete zkombinovat s dalšími hřejivými potravinami jako pstruh, kuřecí, skopové, krevety, cibule či pórek.

Čerstvý zázvor seženete snadno v téměř každém obchodě s potravinami. V lednici vydrží několik týdnů, ale dá se i dobře zamrazit. Po vytažení z mrazničky ho promyjte v teplé vodě a můžete vesele krájet nebo strouhat.

Zejména v asijských obchodech lze koupit zázvor nakládaný nebo kandovaný. Mletý zázvor naleznete v oddělení koření, popř. ve formě kapslí ve zdravých výživách či v krámcích s doplňky stravy.


Lynn Jaffeeová je akreditovaná akupunkturistka a autorka knihy Jednoduché kroky: Čínská cesta k lepšímu zdraví (Simple Steps: The Chinese Way to Better Health). Tento článek byl původně publikován na AcupunctureTwinCities.com


Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích. Zdroj.


Čtěte také články:

Zázvorový džus

Zavařený zázvor

Zázvorové koláčky ze špaldy

Mrkvová polévka se zázvorem