Čínska kultúra, Tradiční čínské festivaly, Lampionový festival
Ohromný lampión s obrazy krysy na náměstí Sun-yat Senovi pamětní síně v Taipei, Taiwan.  (AP/SITA)

Každý rok patnáctého dne prvního lunárního měsíce po čínském Novém roce Číňané slaví Lampionový festival.

První lunární měsíc je znám jako měsíc „yuan“ a staří Číňané nazývali noc „xiao“, z toho pak pochází pojmenování festivalu, jenž se koná patnáctého dne prvního lunárního měsíce: „Festival Yuan Xiao“ (známý také jako Lampionový festival). Té noci je první úplněk v roce, a je to také první noc, kdy se na zemi vrací jaro. Z historických záznamů víme, že se Lampionový festival slavil již v období dynastie Západní Han (206-6 př. n. l.).

Lampionový festival se oslavoval v různých dynastiích různě dlouhou dobu. V dynastii Han jej slavili jeden den, v dynastii Tang (618-905 n. l.) tři dny a v dynastii Song (960-1126 n. l.) až pět dní. V dynastii Ming (1368-1628 n.l.) nechávali lampiony rozsvícené od 8. dne prvního lunárního měsíce až do večera 17. dne, což je celkem deset dní. V dynastii Qing (1644-1908 n. l.) se to změnilo na čtyři či pět dní, ale konalo se více dračích tanců, lvích tanců, chůze na chůdách, tance „yangko“ (tradiční čínský lidový tanec) a tak dále. Dnes oslavy probíhají jen jeden den.

Během Lampionového festivalu lidé rozsvěcují lampiony různých barev a vzorů, a ukazují své lampiony na ulicích, aby je ostatní mohli obdivovat. Některé lampiony mají na sobě hádanky či rébusy, aby lidé hledali řešení a bavili se. Lidé si také té noci pochutnávají na „yuan xiao“, což je jídlo z lepkavé rýže, které může být buď čisté, nebo s náplní ze slazené fazolové pasty, bílého cukru, hlohu či jiného typu ovoce. Může být podáváno vařené, smažené či připravené na páře. „Yuan xiao“ se také často nazývá „tang yuan“, což je blízké „tuan yuan“ (neboli „opětovné shledání”). Symbolizuje to rodinná setkání během festivalu a potěšení z harmonie a štěstí.

Jak vznikl Lampionový festival?

Existuje mnoho různých verzí legendy o vzniku Lampionového festivalu. Obecně nejuznávanější sahá do dynastie Han.

Tradice říká, že hanský císař Wen Di (179-156 př. n. l.) začal oslavy, aby připomenul potlačení vzpoury Lu. Po smrti zakládajícího císaře dynastie Han, Liu Banga (206-194 př. n. l.), postoupil na trůn jeho syn Liu Ying, pod jménem Hui Di (194-187 př. n. l.). Lui Ying byl však slabé povahy, byl nerozhodný a rozpačitý. Nakonec převzala moc jeho matka, císařovna Dogwager Lu. Hui Di byl nemocný a po jeho smrti přesunula císařovna Dogwager vládnoucí moc z rodu Liu na svůj vlastní rod Lu. Císařští úředníci a rod Liu byli tou změnou velmi rozhořčeni, ale neodvážili se krutou a hrůzu nahánějící císařovnu kritizovat.

Po smrti císařovny se členové klanu Lu velmi obávali o to, že budou vytlačeni z císařského dvora. Takže uspořádali v domě generála Lu Lu tajné setkání a naplánovali vzpouru s cílem úplného převzetí vlády nad zemí a započetí nové dynastie.

O setkání se dověděl Liu Nang, vévoda rodu Liu. Pro ochranu dynastie Han se Liu Nang rozhodl vzpouru vojenskou silou potlačit. Poté spolu se dvěma staršími úředníky Zhou Boem a Chen Pingen (účastnili se také založení dynastie Han) vedl armádu proti generálu Lu Lu, a posléze „vzpouru Lu“ potlačili.

Poté, co byl nastolen mír, úředníci postavili na trůn Liu Henga, druhého syna císaře Liu Banga. Liu Heng byl znám jako císař Wen Di (179-156 př. n. l.). Potlačení vzpoury se odehrálo právě 15. dne prvního lunárního měsíce. A tak císař Wen Di každým rokem toho dne opouštěl palác, aby ten den oslavil s obyčejnými lidmi a pojmenoval jej „Lampionový festival“.  Poté se tento den stal pro lidi všeobecnou oslavou, „hlučným dnem yuan xiao“.

Podle historických záznamů během vlády císaře Wu Di (140-86 př. n. l.) v dynastii Han císařský dvůr také patnáctého dne prvního lunárního měsíce přinášel oběti bohu jménem „Tai Yi“ ¬- bohu, který vládne celému vesmíru.

 

Zdroj: Pureinsight

 

Přečtěte si také:

Tradiční čínské svátky (I): Čínský nový rok

Tradiční čínské svátky: Svátek středu podzimu (Svátek měsíce)