Demonstranti před sídlem Hon Hai Precision Industry, mateřské společnosti firmy Foxconn. 28. května, Taipei, Taiwan. (AP/SITA)
Demonstranti před sídlem Hon Hai Precision Industry, mateřské společnosti firmy Foxconn. 28. května, Taipei, Taiwan. (AP/SITA)

Nedávno upoutalo pozornost světových médií třináct pokusů o sebevraždu, ke kterým došlo v obřím výrobním podniku Foxconn v Číně, vyrábějícím zejména pro značku Apple. Skandál vyvolal mezinárodní odsouzení společnosti za vykořisťování a špatné zacházení s dělníky.

Zatímco valná část zpráv se zaměřuje na obvinění z vykořisťování a ekonomické dopady případů, někteří znalci Číny mají podezření, že široká publicita je výsledkem politické intervence ve prospěch domácích čínských konkurentů Foxconnu.

„Je to starý trik čínského komunistického režimu, týrat tchajwanské firmy," říká Kao Weipang, ředitel Asociace tchajwanských obětí investic v Číně (VICA). „Když jsem viděl jednohlasnou kritiku médií kontrolovaných čínskou vládou, věděl jsem, že tohle není jen o sebevraždách. Snaží se zlomit Terryho Gou."

Šedesátiletý Terry Gou je zakladatelem a výkonným ředitelem tchajwanské společnosti Hon Hai Precision Industry. Tchajwanský magnát otevřel svou první továrnu v Číně roku 1988 v Shenzhenu, zvláštní ekonomické zóně na sever od Hongkongu, a od té doby se Foxconn rychle rozvinul v největšího světového výrobce elektroniky a počítačových komponentů. Má stabilní kontrakty od světových značek zvučných jmen, jako Nokia, Sony, Apple, Dell a mnoha dalších. Korporace má 800 000 zaměstnanců, z nichž 300 000 jich pracuje v Shenzhenu.

Foxconn jde proti Pekingu

Noční můra Foxconnu začala v roce 2008, kdy si Gou postěžoval pekingským úřadům na svého hlavního místního konkurenta, firmu BYD. BYD vede Wang Chuanfu, člen stálého výboru Všečínského shromáždění lidových zástupců, nejmocnějšího orgánu Komunistické strany Číny.

Napětí mezi Foxconn a BYD začalo roku 2003, kdy BYD podle Foxconnu ukradl více než čtyři sta klíčových zaměstnanců Nokia sekce Foxconnu a s nimi interní dokumenty firmy a informace. Foxconn také obvinil BYD z kopírování jeho podnikatelského modelu.

V roce 2006 soudil Terry Gou BYD za zcizení obchodních tajemství. BYD soudní při vyhrál a na oplátku soudil Foxconn za uplácení a falšování důkazů, což vedlo k uvěznění některých zaměstnanců Foxconnu.

Během toho samého období přebral BYD výrazné množství obchodů Foxconnu tím, že nastavil nižší cenu než jeho tchajwanský konkurent. Roku 2008 BYD předběhl Foxconn v objemu obratu a výdělku na jednu akcii. Deset procent BYD pak bylo o rok později koupeno amerických multimilionářem Warrenem Buffettem za 230 milionů USD.

Gou se rozhodl vyhledat pomoc od ústřední vlády, což byl podle bývalého vysoce postaveného manažera Foxconnu Gouův zásadní omyl. „Od té doby má Terry Gou velké obtíže tam přežít."

Kao Weipang z VICA uvedl, že taková komunikace s ústřední vládou často způsobí nebezpečí. „Pokud vím, tak žádná oběť z Tchaj-wanu za ty roky nedosáhla spravedlivosti (od vyšších míst)," řekl Kao.

Podezřelé sebevraždy

Některá fakta obklopující sebevraždy ve Foxconnu vyvolala otázky, zda-li šlo opravdu o sebevraždu nebo případně vraždy. Devátá oběť, která údajně vyskočila z budovy, měla například podle zpráv čtyři bodné rány v těle.

Některé z obětí, stejně jako další dělníci ve firmě, byli fyzicky týráni a bylo jim nadáváno pracovníky ochranky Foxconnu. Koncern Foxconn je pověstný přísnou a tvrdou ochrankou. Více bloggerů, kteří se označovali za bývalé zaměstnance Foxconnu, uvedlo, že pracovníci ochranné služby často zadržují a týrají zaměstnance, aniž by za to byli nějak postiženi.

Vloni v lednu fotografoval reportér Reuters továrnu Foxconnu z hlavní cesty a byl zadržen ochrankou, která s ním hrubě zacházela. Reportér zavolal místní policii, aby zasáhla, ta s tím však nic neudělala. Podle Reuters řekli příslušníci ochranky reportérovi: „Můžete si dělat, co chcete ... ale tohle je Foxconn a ti tu mají zvláštní status. Pochopte, prosím."

Tchajwanský právník Winifred Tung popsal v nedávném rozhovoru s Radio Taiwan International, jak čínské úřady posílají špehy do mnoha tchajwanských podniků, aby zde získávali stěžejní informace o technologiích. V této průmyslové špionáži často hrají roli právě zaměstnanci ochranky.

Tung uvedl, že je těžké poznat, pro koho ochranka skutečně pracuje. „Když přijdou a ucházejí se o práci, nevíte, kdo jiný jim ještě platí," prohlásil Tung.

Další podezřelou věcí ohledně sebevražd bylo množství pozornosti, které se jim v dubnu a květnu dostalo od čínských státních médií. Obzvlášť příkrá byla kritika ze strany komunistické agentury Xinhua.

Tung poukazuje, že jde o silnou a jasnou zprávu: „Čínská média přinášejí čas od času negativní zprávy, ale taková ostrá kritika se obvykle objeví v médiích mimo oblast, kde k incidentu došlo. Tentokrát se ale zprávy objevily po celé zemi."

Reportáže se zpravidla zaměřovaly na sociální otázky okolo případů sebevražd, jako např. nízké platy, vysoká míra sebevražd, systém registrací domácností a potlačování odborů. Stejný pohled dominoval i diskuzím v mezinárodních médiích.

Pak byly ale zprávy a diskuze o Foxconnu náhle v čínských médiích a na hlavních webových stránkách zakázány. To přišlo ve chvíli, kdy se lidé ve svých komentářích začali zabývat základními problémy v politickém, administrativním a právním systému země.

Pro Terryho Gou se mohl útok zdát neočekávaný, zvážíme-li obrovské příspěvky Foxconnu do národní pokladny. Ovšem režimu se zřejmě zdá, že tchajwanská společnost už přežila svou užitečnost a není ničím víc, než pouhou překážkou svému státem podporovanému konkurentovi. Jak praví čínské přísloví: „Když je králík chycený, můžete psa uvařit na oběd."


Article in English