Sídlo Fannie Mae. (wikimedia/User:AgnosticPreachersKid)
Sídlo Fannie Mae. (wikimedia/User:AgnosticPreachersKid)
Zdá se, že americké hypoteční giganty - Fannie Mae a Freddie Mac – dva symboly nedávné hypoteční krize, mohou již brzy najít svůj konec.

Larry McDonald, bývalý výkonný ředitel Lehman, podle médií během své návštěvy Austrálie předpověděl, že pokud se bude republikány ovládaná sněmovna ubírat současnou cestou, budou firmy během let 2011 až 2012 prodány nebo uzavřeny.

Řada republikánů, včetně Scotta Garretta, reprezentujícího New Jersey, má obavy, že Fannie Mae a Freddie Mac budou stát daňové poplatníky v USA nejméně dalších 73 miliard dolarů, čímž by se suma prostředků, určených na jejich záchranu, vyhoupla na 215 miliard dolarů.

„Téměř každý souhlasí s tím, že bychom se Fannie a Freddieho měli zbavit. ... Otázka je, čím je nahradíme?" řekl podle Dallas News Steve Bartlett, prezident a výkonný ředitel The Financial Services Roundtable.

Řada odborníků teď přemýšlí nad přehnanou ochotou vlády nalít do pokladen těchto dvou firem další peníze daňových poplatníků. Domnívají se totiž, že situace překročila únosnou mez a je v dlouhodobém horizontu dále neudržitelná.
„I přesto však federální vláda vypisuje jeden šek za druhým. Bez ohledu na konečné náklady bude záchrana Fannie a Freddie zdaleka nejdražší intervencí federální vlády do finančního systému," uvedl Garrett v říjnovém prohlášení.

Co se Fannie a Freddiemu vyčítá

Garrett obě mamutí hypoteční společnosti obvinil z toho, že jsou hlavní příčinou finanční krize. Navrhl, aby obě společnosti byly reorganizovány. Přímo ovšem neřekl, že by měly být zrušeny, privatizovány, nebo zredukovány co do velikosti.

Zákonodárci zmínili problémy Fannie Mae a Freddie Mac v zahajovacím prohlášení na zasedání podvýborů a v tiskových zprávách, avšak objevilo se i pár názorů, že by měly být nahrazeny.

„Fannie a Freddie neprošly žádnou reformou. Jsou využívány především jako zkušební králíci, na nichž si domácí administrativa testuje svoje nápady," řekl v září Garrett v úvodním proslovu během zasedání podvýboru House Financial Services Capital Markets, Insurance, and Government Sponsored Enterprises.

Texaský republikán Jeb Hensarling navrhuje ukončit těmto firmám veškerou výpomoc a prodat je.

Hensarling je autorem samostatného zákona v Kongresu (H.R. 4889), který vyzývá k zastavení jakékoliv další finanční výpomoci ve prospěch těchto dvou hypotečních společností a k jejich uzavření. Zatím našel 21 podpůrců, všechny z řad republikánů.

Souhrn z návrhu zákona uvádí, že stanovuje „termíny a postupy pro ukončení operací a k rozpuštění podniku“.

Momentálně zákon uvízl v House Committee on Financial Services a nezdá se, že by se s ním v brzké době mělo začít něco dít.

Pokračování na další straně ...
„Zákon [H.R. 4889] je v prvním kroku legislativního procesu. Představené zákony a usnesení směřují nejprve do výborů, které je uváží, prozkoumají a zrevidují, a až poté se dostanou do obecného čtení. Většina návrhů zákonů a usnesení se nikdy z výboru nedostane," uvádí na internetových stránkách GovTrack.

Senátor John McCain, reprezentující Arizonu, představil v roce 2010 dodatek k reformnímu zákonu ke změně regulace finančních trhů, jenž volal po reformě Fannie Mae a Freddie Mac. Republikáni hlasovali pro zákon, demokraté proti němu, a tak byl nakonec pozměňovací návrh přehlasován poměrem 57 ku 42.

„Fannie Mae a Freddie Mac jsou synonymem korupce a plýtvání a staly se ztělesněním rčení 'příliš velké než aby padly‘. Nastal čas skoncovat s Fannie Mae a Freddie Mac a s jejich ždímáním peněz z poplatníků, aby vůbec mohly adekvátně fungovat," řekl McCain.

Splachování peněz daňových poplatníků

Na základní úrovni závisí příjmy Fannie Mae a Freddie Mac výhradně na cenách bydlení a souvisejících hypoték. Kvůli chybějící diversifikaci do dalších sektorů neexistuje žádný záchranný airbag. V případě, že trh s bydlením zasáhne další rána, přijdou lidé o zaměstnání a tím pádem nebudou moci splácet hypotéku, což hypoteční firmy přiblíží ještě blíže zániku, aniž by měly naději splatit to, co dluží.

Před dvěma měsíci oznámila Federal Housing Finance Agency (FHFA), která dohlíží na Freddie Mac a Fannie Mae, že finanční výpomoc těmto dvěma firmám stála doposud daňové poplatníky 148 miliard amerických dolarů. Z různých předpokladů a cenových předpovědí  Moody’s o tom, co se může, ale nemusí projevit, odhaduje FHFA, že aby firmy nešly ke dnu, budou potřebovat alespoň dalších 73 až 115 miliard dolarů.

Nejde o to, že by mnozí odborníci nesouhlasili s rozebráním dvou mamutích společností. Avšak zrušení těchto dvou hypotečních firem by bylo noční můrou, dokonce ještě horší, než samotné jejich čerpání finančních prostředků daňových poplatníků, které možná nikdy nebudou splaceny.

„Nejnovější data ukazují, že oživení trhu s bydlením je stále příliš křehké a slabé na to, aby vláda v dohledné době Fannie a Freddieho zrušila. Nemají na výběr," píše se v článku na stránkách Property Manager.

Finanční výsledky Fannie Mae za třetí čtvrtletí roku 2010 ukazují ohromující čistou ztrátu 1,3 miliard dolarů, což představuje nárůst o téměř 8 procent oproti předchozímu čtvrtletí 2010.

Freddie Mac vykázal ve své účetní závěrce ve třetím čtvrtletí roku 2010 čistou ztrátu 2,5 miliard amerických dolarů.

V zájmu společnosti Freddie Mac „předloží FHFA státní pokladně žádost na čerpání 100 milionů dolarů ze státní pokladny na odstranění deficitu," aby se tak, podle Freddie Mac, společnost udržela nad vodou.