Satelitní snímek hory Changbai (nebo korejsky Baekdu) a jejího jezera Tianchi. Hora leží na hranici mezi Čínou a Severní Koreou. (Foto: NASA)
Satelitní snímek hory Changbai (nebo korejsky Baekdu) a jejího jezera Tianchi. Hora leží na hranici mezi Čínou a Severní Koreou. (Foto: NASA)

Sopka Changbai, známá v Korejštině jako Baekdu, je nejvyšší horou na Korejském poloostrově. V červnu hora vyvolala mezinárodní pozornost, když profesor Yoon Seong-hyo z Korejské Národní univerzity Pusan řekl, že v blízké době hrozí její erupce. Yoon je vysoce respektovaný ve svém oboru a přezdívá se mu „profesor Baekdu".

Věci se daly do pohybu, když profesor Yoon a jeho kolega profesor Lee Jeong-hyeon, také z Národní univerzity Pusan, v září společně publikovali tezi na Geologickém fóru v Koreji. Nahlásili více a více znamení vulkanické aktivity od roku 2002.

Tato znamení zahrnují plynové emise zabíjející okolní stromy, GPS data, která ukazují zrychlený pohyb uvnitř hory, teploty horkých pramenů lemujících jezero Tianchi, které dosahují 83ºC, pravidelné menší otřesy a další ukazatele.

Yoon uzavírá svůj report: „Není žádných pochyb o tom, že hora Baekdu je aktivní vulkán a dříve či později exploduje. Hora v posledních letech ukazuje jasné prekurzory erupce."

Yoonovi kolegové z Číny však nesouhlasí.

Yin Chaomin, zástupce ředitele Čínské správy zemětřesení, řekl na sjezdu výzkumníků z jižní Číny, Koreje a Japonska: „Hora Changbai je stabilní jako nikdy."

Xu Jiandong, vědec z geologického výzkumného centra přidruženého k CEA, řekl, že podle jeho nálezů „vulkán Changbai nebude explodovat v nejbližších pár letech", a že „je přesvědčen, že naše generace se toho nedožije".

Názory Yina i Xua byly široce citovány v čínském státním tisku. Ani jeden z vědců však dosud nepodal žádné nové důkazy. Říkají pouze, že Yoonovými důkazy se není třeba znepokojovat.

Malebné vulkanické jezero Tianchi (Jezero nebes) na vrcholu hory Changbai. (Foto: Bdpmax/Wikipedia.org)
Malebné vulkanické jezero Tianchi (Jezero nebes) na vrcholu hory Changbai. (Foto: Bdpmax/Wikipedia.org)

Jihokorejský list Chosunilbo zmiňuje, že si čínští státní funkcionáři možná dělají starosti, aby podobná předpověď neovlivnila turismus v okolí hory.

V Číně není neobvyklé, že se výstrahy ohledně katastrof z politických důvodů tlumí. Po devastujícím zemětřesení v Sichuanu v roce 2008 se ukázalo, že existovala včasná varování a předpovědi zemětřesení, komunističtí lídři je však umlčeli a klasifikovali ve státním tisku jako fámy. Podle oficiálních čísel zemětřesení nepřežilo 68 000 lidí a přes 4,8 milionu lidí zanechalo bez domova.

Výstrahy před zemětřesením v Yushu poblíž Tibetského autonomního regionu v dubnu letošního roku byly také ignorovány. Zemětřesení si vyžádalo 2 500 životů.

Protože v kráteru na vrcholu sopky Changbai je jezero, její výbuch by mohl být mnohem větší katastrofou než erupce Eyjafjallajökullu na Islandu, které propukly na začátku tohoto roku. Podle profesora Yoona by přilehlá oblast uvnitř Číny a Severní Koreje byla zlikvidována záplavami a vulkanickým prachem, Jižní Korea by zažila přerušení leteckého provozu a Japonsko by bylo zasaženou prachovou bouří.

Ministerstvo jednoty Jižní Koreje, oddělení vlády, které pracuje na eventuálním sjednocení Severní a Jižní Koreje, údajně připravuje pracovní skupinu a komisi na studii tohoto problému, a to v důsledku zprávy profesora Yoona, uvádí KBS World Radio.

Neústupný přístup čínských vědců může být i otázkou zahlazování stop po předešlé chybě médií.

Po Yoonově publikaci totiž v Číně vyšel článek s názvem „Jihokorejští experti předpovídají erupci hory Changbai na rok 2014" a byl publikován v mnoha státních periodicích. Způsobil tak paniku a někteří čínští obyvatelé bydlící poblíž hory Changbai se začali stěhovat.

Když byl profesor Yoon kontaktován ohledně erupce v roce 2014, odpověděl Velké Epoše, že nikdy nepředvídal erupci na rok 2014 a článek zkritizoval za vyvolávání paniky.

Profesor Yoon říká, že je „absolutně nezbytné", aby se provádělo důkladné monitorování a byl sestaven plán na zmírnění škod po případné erupci.

Article in English