Občanský aktivista a bojovník za práva otců v ČR Jiří Fiala byl již po několikáté uvězněn a čeká na dokončení procesu.

Jak to všechno začalo?

Jiří Fiala 11 let ve střetu s českou justicí.  (k213.cz)
Jiří Fiala 11 let ve střetu s českou justicí.  (k213.cz)

Pan Fiala se věnoval rodině, své práci a postavil dům. Život komerčního inženýra Jiřího Fialy, zaměstnaného jako experta v zahraničním obchodě, se dramaticky změnil po rozvodu s jeho ženou.

Od roku 2000 se soudí o možnost navštěvovat své dva syny Tomáše a Martina.

Jeho žena mu zamezila přístup k dětem, který mu dříve v rozvodových dokumentech přislíbila. O důvodech k rozvodu mají, jak pan Fiala, tak jeho žena svoji variantu pravdy.

Pan Fiala se pustil do soudního sporu o právo navštěvovat své děti a finančně se vyčerpal, nicméně u soudu na Praze 9 se svojí stížností neuspěl.

Pro svoji finanční situaci nebyl následně schopen zaplatit výživné a narazil na paragraf č. 213 o placení výživného z roku 1950, který podle jeho zkušeností dostal do nesnadné životní situace řadu českých otců. Za neplacení výživného byli někteří čeští občané odsouzeni do vězení, kde opět nemohli vydělávat, a po propuštění jim samozřejmě dluh narostl.

Protest za propuštění Jiřího Fialy z vazby.  (k213.cz)
Protest za propuštění Jiřího Fialy z vazby.  (k213.cz)

Fiala poté spolu-založil sdružení K213, které se snaží o změnu paragrafu č. 213 o placení výživného z roku 1950, který je podle sdružení odkazem z dob komunismu. Ten je již nefunkční a potřebuje zásadní úpravy.

V roce 2006 pan Fiala uspěl se svou stížností u Evropského soudu pro lidská práva, který uznal nezákonnosti ze strany české justice při vyřizování případu jeho dětí, a to ve třech bodech Mezinárodní úmluvy (porušení práva na spravedlivý proces, práva na rodinný život a také na práva přiměřenou ochranu jeho zájmů státními orgány).

Od té doby pan Fiala trvá na revizi svého případu u českého soudu, avšak marně.

U Jiřího Fialy vyvolal styk s českou justicí silnou reakci. Vyhodnotil stav českých soudů a vzdělání soudců, s nimiž přišel do styku, jako nedostačující, jejich osoby jako nekompetentní a začal na jeho stav upozorňovat českou veřejnost. V reakci na svoje jednání byl několikrát na popud soudů uvězněn a vyššími soudy opakovaně osvobozen. Jeho případ přitahuje stále větší pozornost novinářů, politiků i veřejnosti.

Následující video naznačuje, jak vyhroceným se stal vztah mezi justicí a aktivisty z K213. Někteří pozorovatelé míní, že činnost K 213 a jeho členů prověřuje stav české justice, jiní míní, že způsob jaký zvolilo K 213 narzil na zeď a nepřináší výsledky.

Článek byl aktualizován 10.8.2011

Střet zástupců združení K213 s justiční stráží

Obvodní soud pro Prahu 10 - Míčánky, 11. února 2010

Popis k videu: Po skončení jednání na pražských Míčánkách v případě paní Uváčíkové a při pokojném odchodu aktivistů od soudu zachytila videokamera rvačku, jíž byla přítomna celá řada svědků. Nejprve byl zadržen mluvčí K 213 Jiří Štefek, kterého nechtěla justiční stráž nechat odejít, neboť po skončení jednání urazil soudce (údajně slovně a vyfotografoval soudce). Poté se rvačka přenesla na ing. Jiřího Fialu. více...

Související články:

ČR: Atmosféra v soudních síních houstne aneb boj proti zastaralému paragrafu

Justice: Boj proti zastaralému paragrafu č. 213 o placení výživného

Justice: Inženýr Jiří Fiala vede dlouhodobý boj proti české justici

 


 

Začátek střetu zástupců združení K213 s justiční stráží

11.2.2011. Justiční areál v ulici Na Míčánkách v Praze 10

 

Související články:

ČR: Atmosféra v soudních síních houstne aneb boj proti zastaralému paragrafu

Justice: Boj proti zastaralému paragrafu č. 213 o placení výživného

Justice: Inženýr Jiří Fiala vede dlouhodobý boj proti české justici