20120814 po si laj
Po Si-laj na závěrečném zasedání Národního výboru Čínské lidově-politické poradní conference (legislativní orgán Číny), 13. března 2012, Peking. (Lin-tchao Čang/Getty Images)

Když bývalý vůdce Čínské komunistické strany (ČKS), Ťiang Ce-min, spustil v roce 1999 krvavou kampaň na vyhlazení oblíbené čchi-kungové praxe Falun Gong, ohlásil, že „za tři měsíce bude po všem”. Uplynulo však třináct let a toto poklidné duchovní hnutí žije dál.

Snahy o pokračování v represích přesto nikdy neustaly. Na jaře sesazený vysoký funkcionář Po Si-laj byl jedním z těch, kdo se chystali represivní kampaň znovu naplno rozjet.

Začátkem loňského roku začal Po Si-laj se šéfem státní bezpečnosti Čou Jung-kchangem plánovat novou etapu perzekuce Falun Gongu, nazvanou „Bouře II“. The Epoch Times to prozradil důvěryhodný zdroj z Pekingu. Bouře II měla začít v severovýchodní provincii Chej-lung-ťiang a poté se rozšířit do provincií kolem hlavního města.

Cílem mělo být namočit do krvavých policejních čistek nastupující vůdce Si Ťin-pchinga a Li  Kche-čchianga (mají být uvedeni do úřadu na podzimním sjezdu ústředního výboru ČKS), a tak z nich učinit spoluviníky pronásledování Falun Gongu. Tím pádem by nové stranické špičky již nemohly usilovat o potrestání zločinů proti lidskosti, které byly v rámci této kampaně od roku 1999 spáchány, aniž by ohrozili sami sebe. Zároveň měl Po Si-laj údajně v plánu poukázat na "mylné" rozhodnutí současných špiček státu, prezidenta Chu Ťin-tchaa a premiéra Wen Ťia-paa, represe po roce 2005 poněkud zmírnit.

 

Vyhnutí se zodpovědnosti

Komentátor Liou Siao vysvětluje motivaci Po Si-laje a zbytku krvavé frakce na pokračování pronásledování Falun Gongu takto: „Vzhledem k jejich aktivní účasti na pronásledování jsou Wang Li-ťün, Po Si-laj, Čou Jung-kchang, Li Čchang-čchun, Ťia Čching-lin a Luo Kan všichni spojení s tzv. krvavou frakcí Ťiang Ce-mina.“

 

„Je zřejmé, že pronásledování Falun Gongu je ústřední problém, kterému se vedení strany nemůže vyhnout.“ - Liou Siao

 

„Čou Jung-kchang a další členové Ťiangovy frakce chtěli v pronásledování pokračovat a zároveň se vyhnout možnosti, že po odchodu z aktivní politiky budou hnáni ke zodpovědnosti za již spáchané zločiny. Proto chtěli do devítičlenného stálého výboru politbyra dosadit svého spoluviníka Po Si-laje,“ napsal Liou.

Když Wang Li-ťün, pravá ruka Po Si-laje, uprchl v únoru na americký konzulát, kde na svého šéfa vyzradil celou řadu závažných tajemství, včetně detailů jeho plánů na převzetí moci v Číně, ambiciózní politik se mohl s křeslem ve výboru rozloučit a navíc byl zakrátko sám zatčen.

 

Selhání plánu

V Chej-lung-ťiangu, kde Bouře II měla být uvedena do pohybu, zároveň nastal další neočekávaný zvrat. Plán byl překažen smrtí uvězněného praktikujícího Falun Gongu Čchin Jüe-minga, který po sobě zanechal ženu a dvě dcery. Když se rodina domáhala odškodnění za jeho vraždu a podala žalobu, úřady nechaly matku a mladší dceru zavřít do pracovního tábora v Char-pinu.

Starší dcera Čchin Žung-čchien se však nevzdala. Vyrazila do ulic, kde lidi prosila o podpis petice za nápravu křivd, spáchaných na její rodině. S pomocí rodiny, přátel a řady dobrovolníků nasbírala za 14 dní více než 15 000 podpisů s  rudým otiskem palce (tradiční čínský způsob závazného podpisu).

Podle zdroje Epoch Times zapůsobila tato petice na vrchní představitele ČKS jako blesk z čistého nebe. Byli ohromeni tím, že Falun Gongu se i po desítkách let pronásledování může najednou zastávat tolik lidí. Režim se ze začátku kampaně snažil praxi všemožně očernit a démonizovat pomocí klamavé propagandy. Po roce 2000 se státním orgánům podařilo obrátit veřejné mínění proti Falun Gongu a i ti, kteří s perzekucí nesouhlasili, se neodvážili svůj názor z obavy před následky veřejně vyslovit.

Postupně se ale ovzduší v Číně měnilo s tím, jak praktikující Falun Gongu začali lidem osobně vysvětlovat skutečná fakta o praxi i o krutostech perzekuce. V poslední době jsme svědky rostoucího počtu případů, kdy se běžní občané nebojí postavit totalitní moci státu a bojovat nejen za své zájmy, ale i podpořit druhé, což je v moderních dějinách Číny velmi ojedinělý jev.

 

Související články:

Pád vysokého čínského tajemníka souvisí s jeho účastí na genocidě

Číňané se přestávají bát. Patnáct tisíc lidí podepsalo petici na podporu Falun Gongu

Perzekuce Falun Gongu čínským komunistickým režimem: počet úmrtí za rok 2011 (video)

V Číně propuká 500 protestů denně, varuje stranický expert

Zdravý způsob života: Falun Gong

Číňanka žaluje stranického pohlavára Po Si-laje za mučení (video)