Vědci objevili, že komáři nedokáží létat v mlze. (Douglas Allen/Photos.com)
Vědci objevili, že komáři nedokáží létat v mlze. (Douglas Allen/Photos.com)

Komáři dokáží bez větších problému létat v dešti, zatímco mlha jim vadí. Proč? Američtí vědci našli odpověď.

Výzkumníci z Georgia Institute of Technology objevili, že komár vidí svět úplně jinak než lidé.

„Z pohledu komára se padající kapka deště jeví, jako kdyby do vás narazilo malé auto. Částečka mlhy váží dvacetimilionkrát méně než komár, takže je to jakoby na něj spadl drobek z rohlíku. Mlha je proto pro komáry tím, čím je pro nás déšť,“ uvedl v tiskovém prohlášení jeden z autorů výzkumu Andrew Dickerson.

Komáři jsou tak malí, že dešťové kapky je zasáhnou přibližně každých dvacet vteřin a neublíží jim. Proč jim tedy činí potíže mlha? Vědci si na pomoc vzali vysokorychlostní kameru, která prokázala, že křídla zkoumaného hmyzu sice fungují dobře, ale kyvadélka ne. Kyvadélka, někdy také nazývané jako „paličky“, jsou malá křidélka, která se pohybují střídavě s velkými křídly. Pomáhají komárům létat a udržet se ve vzduchu.

Částice mlhy však do kyvadélek narážejí v řádu tisíců za vteřinu a narušují jejich funkci. „Paličky nemohou svou pozici správně detekovat a přestávají fungovat, stejně jako když přestanou fungovat stěrače, když hodně lije anebo když je na skle sníh,“ vysvětluje Dickerson.

Podle něj studie ukazuje, že létání hmyzu lze přirovnat k létání v letadle. Podobnost je v tom, že pokud pilot nedokáže vnímat své okolí, let nepřipadá v úvahu.

Přeložil Ondřej Horecký

http://www.theepochtimes.com/n2/science/why-mosquitoes-can-t-fly-in-fog-316686.html