Padrino Krejčíř – Gangster. (Jaroslav Kmenta)
Padrino Krejčíř – Gangster. (Jaroslav Kmenta)
„Jakub Konečný byl uhlazený mladík, ročník 1971. Chytrý kluk. Blonďák, modré oči, ženské rysy. Věčně v luxusním obleku. 

V pátek 19. dubna 2002 v 11 hodin dopoledne měl jeho vlněný oblek číslo 200. Jenže mu nebyl nic platný. Konečný ležel na zadním sedadle nějakého zapráskaného starého auta. V malém Peugeotu 206. A přes sebe měl přehozený špinavý hadr. Do toho umolousaného auta se dostal tak, že ho tam vrazily tři gorily.“

Ukázky náleží nově vycházející knize Jaroslava Kmenty o vyšetřování zločineckých aktivit Radovana Krejčíře, která vyjde ve středu 3. září 2015.

Název knihy Padrino Krejčíř – Gangster a její obsah čtenářům připomene podivné praktiky 90. let a co přivedlo Radovana Krejčíře na dráhu gangstera.

J. Kmenta svou knihou přináší odpovědi na množství otázek: jak Krejčíř zbohatl, jak se dostal do pražského podsvětí, jak se na něj dostala policie atd.

V knize budou také přetištěny unikátní zápisy policie ze schůzek se zavražděným kmotrem Františkem Mrázkem, který poskytoval policii cenné informace o podsvětí a také o Krejčířových aktivitách.

Součástí knihy je i rozhovor s bývalým obchodním partnerem Krejčíře Libanoncem Tarekem Becharou, který otevřeně popisuje praktiky v podsvětí a zákulisí několika vražd.

Kniha přinese řadu novinek, má bohatou obrazovou přílohu a také velkou mapu s pavoukem vztahů kolem Krejčíře a jeho podvodů.  Zároveň s knihou vznikl i scénář pro film Gangster Ka, který bude mít premiéru v kinech týden poté – 10. září.

Ukázka z filmu

Jak kniha vznikla

„Je to dosud nejtěžší projekt, na jakém jsem kdy pracoval,“ říká novinář a autor publicistických knih o českém podsvětí a politice Jaroslav Kmenta a pokračuje:

„Zároveň s knihami vznikal i námět a scénář pro celovečerní film Gangster KA. Od začátku mi bylo jasné, že z toho bude minimálně trilogie jako v případu Kmotra Mrázka.

...protože je toho hodně, vešla se mi do této knihy jen první část Krejčířova působení v České republice. Takže zatímco v prvním filmu Gangster KA uvidíte celou českou story Krejčíře až do roku 2005, knižně to vyjde ve dvou částech,“ prozrazuje autor.

„Co bude dál, nechci předjímat. Ale mohu vás ujistit, že nechci strávit zbytek života psaním o Krejčířovi. Je to vyčerpávající, protože tím, jak se snažíte porozumět jeho světu, ponoříte se do jeho ´polosvěta´. A věřte mi: není to nic pěkného,“ říká Kmenta.

O autorovi:

Jaroslav Kmenta (* 1969) je novinářem od roku 1991. Patří k nejvýraznějším osobnostem české investigativní žurnalistiky. Je členem nezávislého reportážně investigativního měsíčníku Reportér magazín.

Napsal devět knih, z nichž zatím největší úspěch zaznamenala trilogie Kmotr Mrázek, podle které byl natočen film Příběh kmotra. Podle nových titulů ze série Padrino Krejčíř vznikl dvoudílný film Gangster KA, který bude mít premiéru v kinech 10.září a Gangster Ka:Afričan, který bude v kinech od 26. listopadu 2015.

Kmenta je nositelem prestižní ceny Karla Havlíčka Borovského, která se uděluje za výjimečné novinářské výsledky.