Generál Kim Jong-čchol a americký ministr zahraničí Mike Pompeo (Alex Wong and Korea Pool / Getty Images)
Generál Kim Jong-čchol a americký ministr zahraničí Mike Pompeo (Alex Wong and Korea Pool / Getty Images)
Ministr zahraničí USA, Mike Pompeo, se ve dnech 30. – 31. května setká se severokorejským místopředsedou ústředního výboru komunistické strany, generálem Kim Jong-čcholem, informoval tiskový mluvčí ministerstva. Předmětem jednání budou přípravy na očekávaný summit obou zemí v Singapuru plánovaný na 12. června.

Kim Jong-čchol působil sedm let jako šéf severokorejské rozvědky a poté se stal v roce 2016 místopředsedou ústředního výboru komunistické strany. Kim je na černém seznamu USA i Jižní Koreje kvůli své angažovanosti v severokorejském jaderném a raketovém programu.

Během svého působení v tajných službách byl obviněn Jižní Koreou z řízení útoků na jihokorejskou válečnou loď v roce 2010, po kterých zůstaly oběti na životech. Americké výzvědné služby jej spojují také s kybernetickým útokem na Sony Pictures v roce 2015 (Severní Korea svou účast na tomto počinu popřela).


Za normálních okolností by Kim nemohl na americkou půdu vstoupit a jeho návštěva tedy znamená, že mu byla udělena výjimka. Společnost dělal i Kim Čong-unovi při jednáních s Jižní Koreou v dubnu a květnu. Začátkem měsíce se setkal s Pompeem v Pchjongjangu.

Kromě newyorského setkání ve stejné době probíhají další schůzky mezi úředníky z Washingtonu a Pchjongjangu v demilitarizované zóně v Severní Koreji.

A v mezičase, tým vedený Joem Haginem, zástupcem personálního šéfa Bílého domu, připravuje v Singapuru logistickou koordinaci na plánované setkání 12. června .

Mluvčí Bílého domu potvrdila, že na denní bázi probíhají také jednání Johna Boltona, poradce národní bezpečnosti, s japonskými a jihokorejskými protějšky.

Dlouho očekávaný summit v Singapuru po zvratech v minulém týdnu americký prezident odvolal a po vstřícné reakci Severokorejců opět potvrdil.

V souvislosti se summitem udělala Severní Korea několik ústupků. Pchjongjang propustil tři americké rukojmí, nechal vybuchnout svůj jaderný testovací areál a přislíbil otevřenost míru a denuklearizaci.

Trump i Pompeo slíbili Severní Koreji za likvidaci jaderných zbraní jasnou a perspektivní budoucnost. Komunistický režim má díky tvrdým Trumpovým sankcím „prázdnou peněženku“.

Prezident USA v této souvislosti napsal na svůj Twitter 27. května: „Skutečně věřím, že Severní Korea má skvělý potenciál a jednoho dne bude velkým ekonomickým a bohatým národem. V tomto se mnou Kim Čong-un souhlasí. Stane se to!“


Bílý dům se chystal v pondělí uvalit na Severní Koreu nové sankce. Novináři však dostali od amerického úředníka informaci, že dokud probíhají jednání o summitu, tato opatření se odkládají na neurčito.

S přispěním redaktora Epoch Times US Petra Švába a Reuters.


Článek byl redakčně upraven.

Přeložil: J. S.; Zdroj.

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.