V tabulce jsou uvedeny běžné ceny internetových poplatků v různých zemích (za připojení rychlostí 100Kb/s v USD)

země    poplatky
Čína        10.8
Turecko        10.52
Mexiko        6.25
Španělsko    4.84
Austrálie    3.45
Kanada        1.01
Hong Kong    0.83
Velká Británie    0.63
USA        0.49
Francie        0.36
Itálie        0.30
Taiwan        0.18
Holandsko    0.14
Korejská rep.    0.08
Japonsko    0.07
 

Internet mění životy lidí. V Číně ale za připojení zaplatíte desetkrát víc, než v rozvinutých zemích a o 8 % víc, než v kdekoli jinde ve východní Asii a oblasti Pacifiku.

Podle zprávy Světové banky „Čínská informační revoluce: Cesta k ekonomické a sociální transformaci“ zaplatí Číňané za připojení na internet přes 10% svého měsíčního příjmu, zatímco ve vyspělých zemích činí poplatky méně než jedno procento. Toto se děje navzdory faktu, že Čína je druhým největším internetovým trhem na světě.

V „19. zprávě o rozvoji internetu v Číně“ publikované v lednu stojí, že čínští uživatelé internetu platí přibližně 83,5 Yuanu měsíčně (10, 84 dolarů). V přepočtu to znamená, že Američané si mohou stejné množství informací koupit za 1/13 této ceny.

V současnosti navíc za své peníze obyvatelé Číny nedostávají stejný standart internetových služeb, jako lidé v rozvinutých zemích. Čínští poskytovatelé internetových služeb (ISP) nabízí sice připojení s přenosovou rychlostí 1Mb/s, ale v současnosti je rychlost připojení daleko nižší. Znamená to tedy, že v Číně lidé zaplatí více, ale obdrží méně.

IPS má na čínském internetovém trhu monopolní postavení. Výše poplatků je konstantní a neexistuje možnost soutěže. Zájmy konečných uživatelů internetových služeb jsou zcela nepodstatné. Pro příklad se podívejme na situaci v Pekingu. Běžný měsíční příjem zde činí kolem 1000 yuanů (cca 120,77 dolarů), což činí z místních obyvatel ve srovnání se zbytkem země docela bohaté lidi. Za internet zaplatí kolem 100 yuanů, tedy asi 12,08 dolarů. To je tak vysoká částka, že se značné procento obyvatel rozhodne raději internet nepoužívat.

Zpráva ukazuje, že vysoké poplatky brzdí rozvoj internetu. Autoři odhadují, že při snížení ceny o 20 – 30% by velmi významně vzrostlo množství uživatelů služeb. Předpokládají, že by během roku přibylo možná i 20 milionů nových zákazníků. V současnosti má v Číně internet 137 milionů lidí. Do roku 2010 by jejich počet měl dosáhnout 200 milionů.

Ve srovnání s Indií, která je též rozvojovou zemí to v Číně nevypadá zrovna růžově. Indická vláda plánuje vybudování celonárodní optické sítě a chystá se k tomu využít zdrojů z obligací z Fondu univerzálních služeb (USOF). Chce tak podpořit ekonomický rozvoj země. Podle deníku India Times se vláda chystá nabídnout všem obyvatelům Indie do dvou let zdarma  širokopásmové připojení s přenosovou rychlostí 2 Mb/s. Projekt bude realizován vedoucími indickými telekomunikačními společnostmi a bude se dále rozvíjet.

San Francisco, Paříž a Tokio v současnosti nabízí možnost připojit se zdarma k internetu v různých částech města přes Wi-Fi s cílem podpořit rozvoj místní ekonomiky.