cinska ekonomika, nedostatek nafty v Cine, ropny prumysl v Cine
Řada aut čeká na palivo. (Veřejné foto)

Maloobchodní prodejci nafty dnes zažívají v Číně těžké časy. Mnoho čerpacích stanic přestalo naftu prodávat a šanghajské Securities News píší, že by mohlo dojít k podobné celostátní ropné kalamitě, jako v roce 2005.

Minulý týden zůstalo mnoho čerpacích stanic v Číně bez nafty. Beijing News oznámily, že v Kuang-čou byla 26. a 27. října nafta téměř vyprodána. Na některých stanicích docházel dokonce i benzin.

Maloobchodní ceny určuje vláda

Ceny ropy na mezinárodním trhu nadále rostou, ale v Číně je maloobchodní cena ropných paliv určována Národní komisí rozvoje a reformy, která na změny na trhu nereagovala. Mnoho čínských ropných rafinerií se zdráhá zvýšit produkci, protože se obávají zasáhnout do situace nabídky a poptávky.

Nedostatek nafty je stále silněji znát například v Šanghaji. 27. října byly čerpací stanice podél dálnice z Šanghaje do Chang-čou a dálnice 318 zahlceny auty. Někdy byly fronty na naftu tak dlouhé, že se táhly až na dálnici a zablokovaly dopravu.

Pan Čang z města Sü-čou uvedl, že zde bylo mnoho čerpacích stanic bez nafty a ty zbylé čelily neustálému náporu kamionů.

Podle Zprávy o domácím trhu se zpracovanou ropou z 24. října, Čínská národní ropná (China National Petroleum Co.) a Sinopec Oil Products, obě sídlící v Pekingu, v podstatě zastavily velkoobchodní prodej nafty. Tyto dvě společnosti pokračují pouze v zásobování maloobchodních prodejců.

Velkoobchodní cena je vyšší než maloobchodní

cinska ekonomika, nedostatek nafty v Cine, ropny prumysl v Cine
Motoristé se snaží, aby na ně vyšla řada. (Veřejné foto)

Nejmenovaný úředník z Komise pro ekonomiku a obchod města Wu-si prohlásil, že nedostatek ropy má řadu příčin, ale hlavním důvodem je celosvětový růst cen ropy, které však vláda nerespektuje a uměle drží nízkou maloobchodní cenu, aby zabránila růstu indexu spotřebitelských cen. To způsobuje finanční ztráty při dovozu, produkci a prodeji ropy.

Dalším důvodem je nedostatečná kapacita rafinerií. Navíc převrácená situace cen na trhu způsobuje i rafineriím finanční ztráty.

Tato převrácená situace znamená, že čím víc se prodá, tím větší jsou ztráty, což platí ještě více pro soukromé ropné společnosti. Například v Sian-menu je velkoobchodní cena za tunu nafty 5 900 jüanů (cca 16 000 korun), což je ale o 500 jüanů víc, než kolik smí za naftu žádat maloobchodník.

Majitel jedné ropné společnosti uvedl: „Už i pro nás je obtížné naftu sehnat. I když ji získáme, nechceme ji prodávat, protože tak přijdeme o víc peněz.“

Stále více čerpacích stanic zaniká

Kvůli vysokým velkoobchodním cenám a nízkým maloobchodním cenám hrozí řadě soukromých čerpadel zánik. Šanghajské Securities News citují zprávu Čínské komise obchodní federace pro obchod s ropou, která uvádí, že nejméně 2 000 čerpacích stanic v jižní Číně bylo nuceno kvůli nedostatku ropy zavřít.

Podle pana Jao Minga, ředitele divize benzinu v Kuangtungské asociaci pro ropu a plyn, bude nedostatek nafty trvat až do února 2008.