Cinsky rezim uveznil pet cizincu za dokumentaci pro-tibetske demonstrace, cenzura medii v Cine
Čínští policisté v civilu zatýkají fotografa AP Ng Han Guana, poté, co fotil pro-tibetský protest naproti Národnímu stadionu 21. července 2008 v Pekingu. (AP/SITA)

Pět cizinců bylo v úterý odsouzeno k „deseti dnům úředního zadržení“ za to, že se pokusili zdokumentovat pro-tibetský protest v Pekingu. Do skupiny patří videobloggeři Brian Conley a Jeff Rae. Ti již dříve pořídili videozáznamy a fotografie protestů v Pekingu, které byly zveřejněny na pro-tibetsky orientovaných webových stránkách.

Organizace Studenti za svobodný Tibet oznámila, že mezi zadrženými je i James Powderly, umělec a spoluzakladatel Graffiti Research Lab. Ten v Číně plánoval představit novou technologii s názvem L.A.S.E.R. Stencil, jež by měla umožnit protestujícím promítat své vzkazy na zdi budov, ploty apod.

„Přehnaně tvrdé zaházení ze strany policie vůči komukoli, kdo má v ruce kameru a pořizuje zprávy o olympiádě, v nás vyvolává velké znepokojení,“ píše v tiskovém prohlášení koordinátor asijského programu Výboru na ochranu novinářů (VON) Bob Dietz. Dále dodává: „Čínští představitelé musejí přijmout, že svět bude žádat dokumentaci incidentů, které by oni nejraději „zametli pod koberec“. Věznění a obtěžování lidí není odpověď.“

Podle VON byli dva fotografové Associated Press ve čtvrtek 21. srpna zatčeni, když pořizovali snímky dvou různých pro-tibetských protestů v Pekingu. Oběma byly zabaveny paměťové karty jejich fotoaparátů.

Eowyn Rieke, manželka odsouzeného bloggera Briana Conleyho, uvedla v rozhovoru pro Philadelphia Inquirer: „Věděli jsme, že je čínská vláda extrémně represivní, a že mohou silně reagovat na jakoukoli snahu dát vědět o Tibetu.“ Rieke, lékařka, která v současnosti čeká první dítě, ještě doplnila: „Jsem ve stresu a dělám si starosti, ale… to, co prožívá můj manžel, je vcelku nicotné ve srovnání s tím, co se děje lidem v područí čínské vlády.“

Organizace za práva novinářů Reportéři bez hranic (RSF) vydala ve čtvrtek tiskové prohlášení, kde uvádí, že se jí dostala do rukou „pravidla pro zacházení se zahraničními novináři“, jež byla koncem července rozesílána čínským policejním stanicím.

„Pravidla pro zahraniční tisk, přijatá v lednu 2007, byla jednoduchá a jasná – svoboda pohybu a pořizování rozhovorů.“ RSF ale podotýkají, že policisté sice novinářům nemají bránit rozhovory uskutečnit, avšak dokumenty z 25. července dávají policii za úkol prošetřit všechny čínské občany, kteří se zahraničními novináři hovoří.
 
I tak došlo k mnoha případům zasahování do práce zahraničních žurnalistů. 13. srpna čínská policie hrubě zacházela s britským reportérem Johnem Rayem, který se svým kameramanem dokumentoval pro-tibetský protest. Vzápětí byl Ray dokonce zatčen.

Policie také zničila materiály a dokonce i vybavení fotografa londýnského listu Guardian. Fotoreportéry Associated Press v západočínském Xinjiangu policisté donutili smazat pořízené snímky.

Oficiální dokument, vydaný čínským Úřadem pro kriminální záležitosti (ÚKZ), rozebírá tři události týkající se pro-tibetských aktivistů, křesťanů a mladistvých delikventů. Policii dává ÚKZ za úkol provést důkladné vyšetřování veřejných protestů a vyhnout se špatné publicitě. Zároveň doporučuje zatknout a co nejrychleji deportovat všechny zahraniční demonstranty a učinit maximum pro „depolitizaci“ situace.

Další odhalený interní dokument uvádí, že případy, které se týkají náboženství, se mají řešit „co nejrychleji“ a policie má „držet dav stranou a využít všech možných taktik na zklidnění situace“. Připomíná také policistům povinnost okamžitě informovat oddělení náboženských záležitostí.