Graf, který byl odstraněn, avšak v archivu centra byl stále k dispozici, ukazuje, že centrum z naprostého minima v roce 1998, kdy provedlo jen devět transplantací jater, provedlo do r. 2005 plných 2248 transplantací jater. (organharvestinvestigation.net)
Graf, který byl odstraněn, avšak v archivu centra byl stále k dispozici, ukazuje, že centrum z naprostého minima v roce 1998, kdy provedlo jen devět transplantací jater, provedlo do r. 2005 plných 2248 transplantací jater. (organharvestinvestigation.net)

Deník China Daily nedávno zveřejnil zprávu, že 65 procent darovaných orgánů v Číně pochází z čínských vězení. Již dříve čínský režim přiznal pod tlakem mezinárodního společenství, že používá orgány vězňů, odsouzených na smrt, pro účely komerčních transplantací. Nyní se počet přiznaných transplantací opět zvýšil. Podle kanadských vyšetřovatelů ale stále nedosahují skutečných čísel a neuvádějí konkrétní skupinu lidí, kterou si pro transplantace čínské úřady vyhradily.

Článek zveřejněný v deníku China Daily nazvaný „Veřejnost volá po dodávkách orgánů" odhaluje, že pro nadpoloviční většinu transplantací byly použity orgány vězňů odsouzených na smrt. Počet transplantací, o kterých čínské zdravotnictví hovoří, je ovšem podle kanadských vyšetřovatelů, Kilgoura a Matase, záměrně zkreslován. Tito dva kanadští právníci byli požádáni o provedení vyšetřování ohledně obvinění, že čínský režim násilně odebírá orgány politickým vězňům.

Ve své vyšetřovací zprávě z roku 2007 kanadští vyšetřovatelé uvádějí statistické údaje, publikované čínským zdravotním systémem, které naznačují obrovský nárůst transplantací od roku 1999.

Ve vyšetřovací zprávě, nazvané Krvavá sklizeň uvádějí konkrétní údaje, publikované v jednotlivých čínských nemocnicích, které nárůst dokumentují. Například na webové stránce Orientálního transplantačního centra nalezli následující prohlášení: „Od ledna 2005 dodnes jsme provedli 647 transplantací jater, z toho dvanáct tento týden; průměrná čekací doba je dva týdny." Informace i graf, které byly na stránce umístěny, byly po zveřejnění obvinění z provádění nelegálních transplantací smazány. Vyšetřovatelé ovšem mohli smazaná data vyvolat zpětně z webových archivů.

Jaký je zdroj orgánů pro transplantace

Graf zobrazující počet transplantací jater v každém roce v centru transplantace orgánů changzhengské fakultní nemocnice Druhé vojenské lékařské univerzity. (organharvestinvestigation.net)
Graf zobrazující počet transplantací jater v každém roce v centru transplantace orgánů changzhengské fakultní nemocnice Druhé vojenské lékařské univerzity. (organharvestinvestigation.net)

Podle vyšetřovatelů je začátek nárůstu transplantací synchronní s vyhlášením bývalého vůdce komunistické strany, Ťiang Ce-mina, který v roce 1999 postavil mimo zákon následovníky duchovní praxe Falun Gong[1] a spustil proti nim celostátní kampaň zatýkání a věznění. Důvodem pronásledování Falun Gongu byla podle zahraničních pozorovatelů a čínských disidentů údajně masová popularita Falun Gongu v zemi.

Jedním z uváděných důkazů o zvyšování počtu transplantací od roku 1999 jsou informace z webové stránky Centra transplantace orgánů changzhengské fakultní nemocnice Druhé vojenské lékařské univerzity. Stránka byla odstraněna po 9. březnu 2006, k dispozici je archivovaná stránka, která obsahuje následující graf, zobrazující počet transplantací jater v každém roce v tomto centru.

Kanadští vyšetřovatelé se nakonec dopočítali k 60 tisícům transplantačních operací, v průměru jde tedy o deset tisíc operací ročně za období 2000 až 2005.

OSN žádá vysvětlení nárůstu transplantací

Ve zprávě Spojených národů z roku 2008 požadovali paní Asma Jahangir Jahangirová, zvláštní zpravodajka OSN pro svobodu náboženského vyznání nebo víry, a Manfred Nowak, zvláštní zpravodaj OSN ve věcech mučení, aby Čína vysvětlila dramatický nárůst počtu orgánů, používaných pro transplantace od roku 2000 do roku 2005, a poukázali na nesoulad mezi vysokým počtem transplantací a poměrně malým počtem známých dárců orgánů.

Úředníci Spojených národů zdůraznili, že pronásledování praktikujících Falun Gongu bylo nejbrutálnější právě mezi lety 2000 až 2005. Toto časové období se časově shodovalo s prudkým nárůstem počtu transplantací orgánů v Číně. Čínská strana odpověděla, že nemá žádné oficiální statistiky o transplantacích orgánů v letech 2000 až 2005.

Ředitel transplantační asociace odhalil 90 tisíc transplantací

V článku z března 2006 na webových stránkách China Organ Transplant Web byl citován profesor Shi Bingyi, zástupce ředitele transplantačního odvětví Čínské lékařské asociace, který řekl, že v Číně bylo uskutečněno více než 90 tisíc transplantačních operací. Kanadská vyšetřovací skupina odhaduje, že 60 tisíc z nich proběhlo v období mezi lety 2000 až 2005.

Čínská vláda uvedla, že číslo 90 tisíc, oznámené na webových stránkách China Organ Transplant Web a Health Journal, byl „omyl" s tím, že profesor Shi v interview s BBC v lednu 2007 toto číslo popřel.

Denník China Daily uvádí, že od roku 2003 dalo k transplantacím v Číně svolení pouhých 130 Číňanů. Počty popravených vězňů odsouzených na smrt v období 2000 - 2005 tvoří podle zpráv lidsko-právních organizací, jako je Amnesty International, několik tisíc. Vyjádření čínských úřadů, že zdrojem transplantací jsou vězni odsouzení na smrt, podává vysvětlení zdroje orgánů pouze pro malé procento ze všech provedených transplantací, navíc ne každý vězeň je v takovém zdravotním stavu, aby mohl být vhodným dárcem orgánu.

Obavy z mezinárodního soudu

Zodpovědnost čínských představitelů je velmi vážná. Místopředseda Evropského parlamentu Edward McMillan-Scott nedávno podal jménem konvence o genocidě žádost na vyšetřovací komisi OSN, aby zahájila vyšetřování trvajícího pronásledování Falun Gongu v Číně.

Čínskému režimu na obavách přidává také vyhlídka, že jeho představitelé budou bráni na zodpovědnost za zločiny proti lidskosti spáchané v Tibetu. Španělský soudce Santiago Pedraze 5. května 2009 předvolal k výslechu osm vůdčích čínských politických a vojenských představitelů v souvislosti s možnými zločiny proti lidskosti v Tibetu. Seznam podezřelých, předvolaných soudcem Pedrazem, zahrnuje čínského ministra obrany Lien Kuang-lieho, ministra státní bezpečnosti Keng Chuej-čchanga a ministra veřejné bezpečnosti Meng Ťiang-čua.

Bývalý komunistický lídr dostal srdeční záchvat

V současné době je bývalý čínský předseda komunistické strany Ťiang Ce-min, který byl nedávno převezen do nemocnice po srdečním záchvatu, obžalován společně s celým tzv. Úřadem 610 za mučení a zločiny proti lidskosti v patnácti zemích po celém světě.

20. července 2009, v den desátého výročí začátku pronásledování Falun Gongu, zveřejnila dvě prominentní čínská média, 21st Century Business Herald a Caijing Magazine, články útočící na problémy korupce v Ťiangově mocenské frakci, která má v současné vládě stále vliv.

Renomovaný šanghajský obhájce lidských práv Čeng En-čchung má za to, že je to signál dalšího vnitřního boje o moc v Komunistické straně Číny. Domnívá se, že se chce režim Ťiang Ce-mina zbavit a uvolnit tak problémy, které způsobuje jeho trvání na perzekuci Falun Gongu.

[1] - Falun gong je takzvaná čchi-kungová praxe zabývající se rozvojem těla a mysli, před rokem 1999 v Číně měla podle vládních statistik 70 milionů příznivců, v roce 1999 jej čínská vláda kvůli jeho masové popularitě zakázala.


Přečtěte si:

Čína popírá, že by měla statistiky transplantací orgánů za období 2000 - 2005

Podle vyšetřující zprávy čínské úřady stále zabíjejí stoupence Falun Gongu pro orgány