Empire State Building v New Yorku. Zelenější přestavba Empire State Building zredukuje spotřebu energie o 38 procent, sníží roční provozní náklady o 4,4 miliony dolarů a omezí objem vyprodukovaných emisí CO²  o 105 tun.  (AP/SITA)
Empire State Building v New Yorku. Zelenější přestavba Empire State Building zredukuje spotřebu energie o 38 procent, sníží roční provozní náklady o 4,4 miliony dolarů a omezí objem vyprodukovaných emisí CO²  o 105 tun.  (AP/SITA)
Americký trh s nemovitostmi zavalila velká zelená vlna, a to díky stimulačnímu plánu Obamovy administrativy, který nabízí dotace na stavbu zateplených domů a daňové úlevy na renovace domů starých.

Ekologičtější přestavba domů je na vzestupu a staré budovy v celé Americe mají potenciál stát se v příštích pěti letech největším cílem stavebního průmyslu, píše se ve zprávě McGraw-Hill Construction.

Dnes máme obecně v budovách čtyřistakrát více elektrických světel, než tomu bylo před sto lety, ale naše oči nejsou ve čtyřistakrát horším stavu, říká Kevin Kampschrör, ředitel federálního úřadu High-Performance Green Buildings pod americkou Generální správnou služeb (GSA).

Ekologické stavby dnes představují 5 až 9 % rekonstrukcí a renovací na stavebním trhu, uvádí zpráva McGraw-Hill. Toto číslo má během pěti let podle odhadů narůst až na 20-30 procent – což znamená, že náklady na velké přestavby (dražší než milion dolarů) dosáhnou v roce 2014 částky mezi 10 až 15 miliardami dolarů.

„Ekologické stavby mají díky 7,14 miliardám čtverečních metrů existující zástavby a množství neefektivních budov neopakovatelnou a dlouhodobou příležitost dramaticky snížit spotřebu energie a objem vyprodukovaných skleníkových plynů v USA,“ uvádí zpráva.

Tato suma zahrnuje některé extrémně neefektivní budovy, obzvlášť ty postavené po roce 1970, kterých je více než 60%.

„Téměř 80 procent vlastníků a správců budov jako svou hlavní motivaci pro ekologické rekonstrukce a renovace uvádí zlepšení zdraví a psychické pohody zaměstnanců či nájemníků,“ zaznamenali autoři zprávy.

Největší dopad na výstavbu v New Yorku bude mít plán „Lepší a zelenější budovy“, představený v dubnu loňského roku.

Podstatou plánu je, že stavby budou muset po renovaci splňovat určité energetické limity - v současné době je v této oblasti skulina, která umožňuje uskutečňovat drobné renovace a limitům se tak vyhnout. Komerční budovy o rozloze 4645 m² nebo větší, budou mít povinnost přejít na energicky úspornější systémy osvětlení, které se samy zaplatí právě úsporou nákladů za energii. Tyto velké stavby budou muset každých deset let projít energetickým auditem a provést veškeré úpravy, které by se takto samy zaplatily do pěti let používání.

Empire State Building je největší ikonou New Yorku, která bude muset podstoupit vnitřní úpravy. Balíček osmi doporučených projektů dohromady sníží spotřebu energie budovy o 38 procent, roční provozní náklady zredukuje o 4,4 miliony dolarů a omezí emise CO² o 105 tun.

Instalace se dotknou i izolace a osvětlení. Všech 6500 oken dostane trojitou vrstvu nátěru, který blokuje sluneční paprsky, a zprovozní se internetový monitorovací systém, který nájemníkům umožní sledovat svou vlastní spotřebu energie.

Z pěti a půl miliardy dolarů, které má federální stimulační fond vyhrazeny pro GSA, půjde 4,5 miliardy na účely přestavby již stojících budov. Doposud bylo vybráno 43 stavebních projektů. Jedním z nich je federální budova v Portlandu ve státě Oregon, postavená roku 1975, která nikdy neprošla rekonstrukcí. Na celkovou „zelenou“ renovaci stavby přijde 133 milionů dolarů ze stimulačního fondu.

Article in English