LIDSKÝ DIV: Prahlad Jani leží na posteli ve Sterlingově nemocnici v Ahmedabadu, 22. května 2003. Vědecká zkoumání ukázala, že jogínská cvičení transformovala jeho tělo. (NTDTV)
LIDSKÝ DIV: Prahlad Jani leží na posteli ve Sterlingově nemocnici v Ahmedabadu, 22. května 2003. Vědecká zkoumání ukázala, že jogínská cvičení transformovala jeho tělo. (NTDTV) video

82letý Indický jogín, Prahlad Jani, tvrdí, že strávil přes 70 let bez jídla a bez vody, a je podruhé zkoumán vědci, kteří objevili, že stav jeho fyziologie je vskutku neobyčejný.

Jani řekl, že odešel z domova, když mu bylo sedm let, aby žil jako putující mnich, a o rok později byl posvěcen bohyní. Tvrdí, že na jeho horním patře je průchod, skrze který spouští jeho hlava nektar, který ho vyživuje a umožňuje mu tak žít bez jídla a vody.

„Jestliže se jeho tvrzení ověří, znamenalo by to průlom ve zdravotnické vědě,“ řekl Dr. G. Ilavazhagan z Institutu fyziologie a příbuzných věd indického ministerstva obrany (DIPAS) na tiskové konferenci. „Mohlo by to pomoci ve vypracování strategie pro přežití bez jídla a vody, když nejsou dostupné; například při přírodních pohromách lidé zažívají takovouto situaci. Stejně tak naši vojáci, ti se mohou také střetnout s takovou situací, když jsou pryč na pouštích nebo v lesích či v oblastech s velkou nadmořskou výškou.“

Dr. G. Ilavazhagan z indického Obranného institutu fyziologie a příbuzných věd  (NTDTV)
Dr. G. Ilavazhagan z indického Obranného institutu fyziologie a příbuzných věd  (NTDTV)

V roce 2003 byl Jani udržován pod dohledem po dobu deseti dnů ve Sterlingově nemocnici v Ahmedabádu, v Indii. Nekoupal se a každý den mu bylo dáno pouze množství 100 mililitrů vody pro zvlhčení úst, které bylo po použití odměřeno, aby bylo jisté, že nic nevypil.

Lékaři nezjistili žádná zhoršení v jeho zdravotním stavu, ačkoli lehce ztratil váhu. Zjistilo se, že se v jeho močovém měchýři vytvářela urina, ale ta byla později reabsorbována.

Od 22. dubna letos je Jani zpět v Sterlingově nemocnici kvůli dalšímu zkoumání týmem 35 vědců z indické Organizace pro vojenský výzkum a vývoj. Dvě kamery monitorují 24 hodin denně jeho činnost v jeho pokoji, zatímco jiné ho sledují, když místnost opustí.

Experiment bude trvat 15 až 20 dní a bude zahrnovat magnetickou rezonanci (MRI), krevní testy a ostatní měření Janiho mozkové a srdeční aktivity.

Dr. Sudhir Shah, neurofyzik zahrnutý ve studii (NTDTV)
Dr. Sudhir Shah, neurofyzik zahrnutý ve studii (NTDTV)

Od 28. dubna lékaři nezjistili žádné averzní efekty v jeho těle z hladu nebo dehydratace. Bylo zjištěno, že jogínská cvičení způsobila v Janiho těle biologickou transformaci a že jeho mozek je ve stavu, který odpovídá člověku ve 25 letech.

Dr. Sudhir Shah, neurofyzik podílící se na studii, to nazval „divem ve vědě“.

„Člověk může žít bez jídla a bez vody po tři, čtyři, sedm, do 12 dní; a v minulosti jsme studiem půstu zjistili, že lidé se mohou postit po 16 nebo 30 dní, avšak ti přijímali vodu po osmi dnech a rozhodně močili – ale tento případ je unikátní fenomén,“ řekl.

Bez vody nemůže většina lidí přežít déle než 4 dny, a bez jídla, avšak s vodou, nemůže většina lidí přežít déle než 50 dní. Nejdéle známou hladovku držel Terence MacSwiney, irský primátor Corku v průběhu irské války za nezávislost. Zahájil hladovku, když byl zadržen Brity, a po 74 dnech zemřel.

Article in English


Čtěte dále: Studie zázračného půstu jogína Prahlada Janiho přinesla výsledky