Mnoho Američanů si klade otázku: Jak můžu smazat svůj účet na Facebooku (Velká Epocha)
Mnoho Američanů si klade otázku: „Jak můžu smazat svůj účet na Facebooku?“ (Velká Epocha)

Zdá se, že bezpečnostní politika Facebooku – či její nedostatek - přitahují stále více pozornosti v tisku a stejně tak i u soudu.

Internetoví puritáni vtáhli společnost do kolotoče soudních procesů a obvinění s tím, že osobní informace na stránce nejsou v bezpečí. Mnoho Američanů nyní hledá na Googlu a ptá se: „Jak mohu svůj účet na Facebooku smazat?“

Příchod nových alternativ Facebooku jako například Identica či Diaspora vynesly na světlo jeho dlouhodobé problematické stránky. Lidé si svůj účet na Facebooku bedlivě prohlížejí a zkoumají možnosti zabezpečení, které na sociální síti mají. Někteří uživatelé, kteří si nepřejí sdílet své údaje s podniky třetí strany, dokonce hledají způsob, jak svůj profil úplně smazat.

Jediný problém je, že když svůj účet smažete, informace o vás zůstanou v systému pro případ, kdybyste chtěli svůj profil reaktivovat. Pokud tedy svůj účet zrušíte, případní zájemci můžou vaše údaje využít, za předpokladu, že jste při rušení profilu nepostupovali správně. Pokud už si vaše údaje ale někdo propůjčil, nebude smazání účinné.

Další skutečností na Facebooku, jež vyvolává znepokojení, je možnost využití informací z vašeho osobního profilu skupinami třetí strany. Společnost vyměnila původní tlačítko, které zaručovalo soukromí po jednom kliknutí, za zdlouhavý proces nastavování, o němž někteří tvrdí, že je matoucí. Objevují se i obavy uživatelů, kteří mají dojem, že Facebook není dostatečně průhledný v tom, co může či nemůže bez vědomí uživatelů dělat s jejich informacemi jako celkem.

Pět uživatelů Facebooku přivedlo společnost před americký okresní soud v okrsku severní Kalifornie s tvrzením, že nedávné změny na stránce usnadňují využití osobních údajů třetími stranami.

„Procedury nastavení soukromí jsou hrubě neefektivní a uživatelé jsou zaváděni k tomu, aby Facebooku umožnili snadno zpřístupnit uživatelské údaje ke komerčním účelům, což je vystavuje riziku krádeže identity, obtěžování, zesměšňování, narušení soukromí a všech typů kyberzločinu,“ znělo obvinění v soudním procesu, jak jej dokumentuje časopis Computer World.

Na Facebooku existují nástroje, které uživatelům pomáhají zajistit bezpečnost, pokud se ovšem použijí správně. Na druhou stranu stránka obsahuje i funkci „okamžité přizpůsobení“, která spojí osobní profily s jinými stránkami, a odhaluje tak uživatelské účty. Okamžitá personalizace se dá vypnout. Když je skutečně deaktivovaná a někdo v jiných databázích vyhledává vaše jméno, váš profil se přestane automaticky nabízet jako výsledek hledání.

Facebook také přitáhl pozornost minulý prosinec, kdy společnost zavedla profilovací aplikaci na fotky obličeje pro kampaň firmy Coca Cola. Vyspělým portrétovacím systémem prošly fotky více než 400 milionů uživatelů, aniž by byli požádáni o svolení. Není jasné, zda byly osobní informace prodány třetí osobě, či nikoliv.

Nejistota, do které je Facebook zahalen, otevírá vrátka jiným sociálním médiím, jež se propagují jako naděje pro internetové uživatele, kteří chtějí komunikovat po síti beze strachu, aby jejich osobní údaje někdo neprodal nejlepší nabídce. Identica začala se vzhledem podobným Twitteru a Diaspora, jejíž veškeré zdrojové kódy jsou veřejnosti přístupné, nedávno získala dostatek financí ke spuštění vlastního serveru. To vše přichází v době, kdy Twitter veřejně prohlásil, že dal americké Kongresové knihovně volnou ruku k dokumentaci uživatelských příspěvků, tzv. tweetů, na svých stránkách.

Chcete-li zrušit svůj účet na Facebooku, klikněte na tlačítko Účet v pravém horním rohu okna, a pokračujte na Nastavení účtu. Pak sjeďte na konec stránky a klikněte na „deaktivovat“ v řádku Zrušit účet. Pak klikněte na tlačítko Deaktivovat můj účet. Abyste se vyhnuli nevyžádaným e-mailům ze stránky, musíte poté, co zvolíte důvod smazání účtu, kliknout na „Nechci dostávat e-maily od Facebooku“. Pak zadejte své heslo a zmáčkněte Potvrdit. Ještě musíte opsat uvedený text jako důkaz, že nejste spamovací robot.

Jakmile svůj profil „smažete“, přesměruje vás Facebook na hlavní stranu, kde se píše: „K reaktivaci účtu se přihlaste svým starým přihlašovacím mailem a heslem. Budete stránku moci používat jako předtím. Doufáme, že se brzy vrátíte.“ Toto prohlášení prozrazuje, že údaje k vašemu účtu ve skutečnosti nebyly z Facebooku smazány – noste to tedy při paměti.

K permanentnímu smazání Facebookového účtu klikněte na tento odkaz: zde


Article in English