20100811_cernobyl
Černobyl na satelitním snímku. (Foto: Wikipedia)
Moskva, 11. srpna - Vzduch se v Moskvě už vyčistil, vysoké teploty ale pokračují. Požáry nyní probudily radioaktivitu v lesích postižených havárií jaderné elektrárny Černobyl. Do ovzduší se tak může dostat radioaktivní cesium.

 

Oheň už sežehl 4000 hektarů lesů, kam se dostal radioaktivní spad z jaderné elektrárny Černobyl. Při výbuchu Černobylu se do půdy dostal radioaktivní izotop cesia 137 a z půdy se dostal do stromů. Tento prvek se uvolňuje při teplotách kolem 700 stupňů Celsia, požáry jsou však schopny vyprodukovat teplotu mnohem vyšší. Když se tento prvek vypaří, způsobuje zvýšené hodnoty radioaktivity.

To způsobuje problém převážně pro hasiče, kteří nemají potřebnou výstroj pro boj s ohněm v radioaktivním prostředí. Podle odborníků budou ale hladiny cesia v ovzduší velmi nízké a obyvatele to zdravotně neohrozí. Větší nebezpečí představují jedovaté zplodiny z dýmu z požárů.

Evropě nebezpečí z radioaktivního spadu nehrozí. Vzhledem k tomu, že je v současnosti nad východní Evropou a Asií rozsáhlá oblast vysokého tlaku, vítr do Evropy fouká od jihozápadu. A i kdyby se vítr otočil, tak by až do střední Evropy nedorazil.