Je libo konopí?

Konopný veletrh Cannafest brzy už opustí brány pražského Výstaviště. (cannafest.cz)
Konopný veletrh Cannafest brzy už opustí brány pražského Výstaviště. (cannafest.cz)

Úspěšně zbořit léta panující mýty a zasít konopné semínko do české půdy si zřejmě přáli organizátoři právě končícího, historicky vůbec prvního mezinárodního konopného veletrhu v Čechách. Cannafest po tři dny (od 19. 11. - do 21. 11. 2010) na pražském Výstavišti totiž hostil 120 vystavovatelů z 15 zemí světa, kteří představili tzv. technické konopí jako mimořádně všestrannou bylinu, vhodnou pro ekologické využití v řadě odvětví.

Prezident asociace stavitelů z konopí Steve Allin z Irska přijel do Čech pohovořit o stavění domů s ambiciózním mottem, když svou přednášku nazval „Konopí nemůže zachránit planetu, ale mohlo by zachránit lidstvo." Zkušenosti s využitím konopí v medicíně, ve stavebnictví, v papírenském, potravinářském či módním průmyslu předala řada předních odborníků ze zahraničí i Česka. Pro zpestření veletrhu pak proběhl doprovodný program, včetně kulinářské show „Konopí jako koření" či módní přehlídky konopného oblečení. Cannafest Cinema pak nabídl monotematické dokumentární filmy.

 

Původem z podhůří Himalájí dnes tato olejno-přadná plodina na světových trzích pozvolna zažívá svůj návrat. (Michal Kos/ NTD Television)
Původem z podhůří Himalájí dnes tato olejno-přadná plodina na světových trzích pozvolna zažívá svůj návrat. (Michal Kos/ NTD Television)

Původem z podhůří Himalájí dnes tato olejno-přadná plodina na světových trzích pozvolna zažívá svůj návrat. I když účinky technického konopí jsou nesporné a jeho využití je tisíciletími prověřené, cestu k široké veřejnosti u nás i ve světě si tato jednoletá bylina stále hledá.

Obraz dokonalosti konopí byl narušen ve třicátých letech 20. století. Tehdy štvavou kampaň proti jeho užívání, za níž údajně stál majitel lesů a přední výrobce dřevného papíru William Ranndolph Hearst, završil v Americe plakát s heslem „Marihuana, plevel s kořeny v pekle." V té době neznámá droga se přes noc stala mediálním symbolem morálního úpadku americké společnosti. Vyvrcholila pak Zákonem o dani z marihuany (1937).

U veřejnosti, jejíž povědomí na dlouhá desetiletí bylo pošramoceno mediálním „marihuanovým kouřem" indického konopí (s vyšším obsahem omamných látek), seté konopí dobývá své místo postupně. Třebaže představuje jednu z nejvýživnějších potravin planety a s takřka nulovým obsahem THC i splňuje normu stanovenou EU, nálepky rekreační drogy, která patří odrůdě indického konopí, se zbavuje těžko.

 

Konopí se popularizuje v České republice už deset let. (Michal Kos/ NTD Television)
Konopí se popularizuje v České republice už deset let. (Michal Kos/ NTD Television)

Ani v našem domácím prostředí nemá tato bylina zrovna zelenou, dotační programy Ministerstva zemědělství s alternativami moc nepočítají. Podle Hany Gabrielové z občanského sdružení Konopa, jež se zabývá hospodářským využitím této plodiny, se tematika využívání konopí popularizuje v České republice už deset let.

Hlavní organizátor víkendového veletrhu Lukáš Běhal se domnívá, že se o konopí hovoří čím dál častěji. I v domácnostech se podle Běhala konopí bohatě využije: „Skoro každodenně používám konopnou kosmetiku a masti na nejrůznější neduhy, dále konopné textilie, pravidelně jím i konopné potraviny, které obsahují nejdůležitější látky potřebné pro lidské tělo."

 

Původem z podhůří Himalájí dnes tato olejno-přadná plodina na světových trzích pozvolna zažívá svůj návrat. (Michal Kos/ NTD Television)
Původem z podhůří Himalájí dnes tato olejno-přadná plodina na světových trzích pozvolna zažívá svůj návrat. (Michal Kos/ NTD Television)

Ačkoliv rozptýlit mlhavé představy veřejnosti bude stát příznivce setého konopí zřejmě ještě nemálo úsilí, nebude to rozhodně tak úporné jako letité odříkání prince Siddhárty, o němž se traduje, že než došel osvícení a stal se Buddhou, pojídal jen jedno konopné semeno denně.