SHARE:  Screenshot z prohlížeče RockMelt Web Browser ukazuje své tlačítko Share v akci. Tato funkce umožní uživatelům zveřejnit právě prohlíženou webovou stránku na sociálních sítích, včetně Facebooku a Twitteru. (RockMelt)
SHARE:  Screenshot z prohlížeče RockMelt Web Browser ukazuje své tlačítko Share v akci. Tato funkce umožní uživatelům zveřejnit právě prohlíženou webovou stránku na sociálních sítích, včetně Facebooku a Twitteru. (RockMelt)
Internet se stává stále důležitější součástí globální komunity. Hranice jeho možností se stále posunují. Avšak zatímco internet se vyvíjí, jedna skupina vůbec nejzákladnějších webových nástrojů zůstala prakticky nezměněna - internetové prohlížeče.

„Všimli jsme si, že prohlížeče se nikterak nezměnily, zatímco lidé, kteří chodí na web, se změnili opravdu, ale opravdu hodně. Zdá se tedy, že je tu šance vytvořit lepší produkt," říká Tim Howes, technický ředitel a spoluzakladatel RockMelt.

Howes a generální ředitel a další ze spoluzakladatelů RockMeltu - Eric Vishria stanovili roku 2008 vizi toho, čím by se webové prohlížeče mohly stát. Chtěli je změnit v něco, co by fungovalo stejně jako práce současných uživatelů - něco, co by odstranilo staré konvence, kterých se prohlížeče zuby nehty drží již od doby jejich vzniku.

Beta verze RockMeltu byla vypuštěna v listopadu, ačkoli oficiální datum vydání zatím stále ještě oznámeno nebylo.

Eric Vishria, generální ředitel společnosti RockMelt, a její spoluzakladatel RockMelt si klade za cíl redefinovat, co všechno může webový prohlížeč umožňovat. Nyní je ve fázi beta testování. (RockMelt)
Eric Vishria, generální ředitel společnosti RockMelt, a její spoluzakladatel RockMelt si klade za cíl redefinovat, co všechno může webový prohlížeč umožňovat. Nyní je ve fázi beta testování. (RockMelt)
Až bude RockMelt hotov, přibude do současného portfolia webových prohlížečů a pustí se do boje s konkurenty, jako jsou Internet Explorer, Firefox a Safari. Ovšem pozor, rozdíly mezi RockMeltem a jeho konkurencí jsou obrovské.

„Jedná se skutečně o první prohlížeč poháněný sadou back-endových služeb na cloudu," tvrdí Howes. To nám umožňuje například upozornit vás na určitou událost. Budeme sledovat vaše oblíbené stránky a dáme vám vědět v reálném čase, pakliže na nich dojde k nějaké změně."

Tim Howes, technický ředitel a spoluzakladatel společnosti RockMelt. Nový webový prohlížeč zakomponuje funkce sociální sítě přímo do okna prohlížeče, takže budou neustále k dispozici. (RockMelt)
Tim Howes, technický ředitel a spoluzakladatel společnosti RockMelt. Nový webový prohlížeč zakomponuje funkce sociální sítě přímo do okna prohlížeče, takže budou neustále k dispozici. (RockMelt)
Howes patří ke spoluzakladatelům softwarové společnosti Opsware, kde Vishria pracoval jako viceprezident pro marketing. Společnost v roce 2007 odkoupila za 1,56 miliardy amerických dolarů firma Hewlett Packard. Poté oba rok pracovali pro HP, načež se rozhodli odejít, a když přemýšleli kam, zrodila se inspirace pro RockMelt.

„Zajímavé je, že na HP máme oba stejný názor," říká Vishria. Oba jsme tam zastávali vysoká a výborná místa... ale ani jednoho z nás práce pro společnost o 300 000 zaměstnancích nebavila. "

Nezávisle na sobě se oba rozhodli vrátit zpět k rýsovacím prknům a založit si každý novou společnost. Dvojice, která spolupracovala skoro deset let, pečlivě zvažovala různé nápady.

„Skutečně jsme se soustředili na to, abychom vybudovali prohlížeč pro příští desetiletí, kdy jsme se zaměřili na klíčové věci, které na internetu uživatelé každý den dělají." - Eric Vishria, generální ředitel a spoluzakladatel RockMeltu.

„Brainstorming pokračoval, až jsme dospěli ke stejné vizi," vysvětluje Vishria. Oba se shodli na stejném cíli, protože je to skvělý nápad - velmi přesvědčivý - ale je to hodně velká myšlenka - velmi odvážná, a myslím - že tím se zalíbila nám oběma."

První liga

Trh webových prohlížečů je opanován několika největšími firmami z technologické sféry - Microsoft, Google a Apple - spolu s projektem open source Firefoxu, který rychle nabírá na síle.

„Rozjet novou společnost je samo o sobě velice náročné, a rozjet společnost zabývající se prohlížeči a vstoupit na stoprocentně nasycený trh čítající 2,1 miliard uživatelů ... kde každého uživatele, kterého získáte, vždy přetahujete někomu jinému - to je ještě náročnější," míní Howes.

„My ovšem věděli, do čeho jdeme," dodal.

První krok je odprezentovat koncept investorům. Snažili se udržet myšlenku co nejjednodušší a jít k věci: způsob, jakým lidé používají web, se změnil, a webové prohlížeče tento trend nenásledovaly.

Netrvalo dlouho a měli 10 milionů dolarů.

V jejich představenstvu dnes figuruje například i Marc Andreessen, který pomáhal vytvořit první komerční webový prohlížeč Netscape. Krom jiných je tam též šéf společnosti Inuit a člen představenstva Apple - Bill Campbell - a také spoluzakladatel a dlouholetý ředitel společnosti VMware - člověk, který vytvořil zatím poslední multimiliardovou softwarovou společnost.

RockMelt se šíří od ucha k uchu - hlavně díky jeho uživatelům, kteří o něm informují své přátele na Facebooku. Beta verze prohlížeče je zdarma ke stažení online a RockMelt dává každému uživateli omezený počet facebookových pozvánek, které mohou rozeslat mezi své kamarády.

Vishria poznamenal, že tato forma prezentace jim pomáhá udržet se na správné cestě. Veškerý náš růst pochází od uživatelů, kteří zvou další uživatele. Na to se opravdu soustředíme - abychom postavili úžasný produkt, a tak o něm jeho uživatelé říkali svým přátelům," řekl.


Prohlížečová horečka

RockMelt si klade za cíl implementovat do webových prohlížečů tři věci: plně zabudovat rysy sociální sítě, díky nimž bude prohlížeč po celou dobu surfování vypadat spíše jako Twitter nebo Facebook, aktualizovat uživatelem vytvořený seznam oblíbených webových stránek, a zlepšit vyhledávání s možností okamžitých náhledů.

„Internet se stal hlavním prostředkem, kterak my všichni konzumujeme užitečné informace, a proto jsme vaše oblíbené stránky vestavěli přímo do prohlížeče. Stránky typu Facebooku nebo Twitteru, a také jakoukoli zpravodajskou stránku - budeme vám ty stránky sledovat, a jakmile se něco zajímavého stane, upozorníme vás," popisuje Howes.

Prohlížeč zcela převrací proces webového surfování. Uživatel už nemusí nikam chodit, aby měl aktuální informace - ty mu nabídnou dva postranní sloupce podél okna s prohlížečem.  Levý sloupec ukazuje přátele na Facebooku a updaty a pravý sloupec je nastavitelný, přičemž je schopen zobrazit aktualizace z téměř jakýchkoliv stránek, které si navolíte. Pomocí nástrojů podél okrajů okna bude též možné posílat příspěvky do sociálních sítí nebo si psát s přáteli.

„Vážně se snažíme soustředit na snahu vytvořit prohlížeč pro příští desetiletí, který bude skutečně zaměřený na klíčové věci, které uživatelé na internetu dělají každý den," říká Vishria.

Na trhu webových prohlížečů je pouze několik klíčových hráčů a má v sobě potenciál generovat obrovské příjmy. Podle Vishrii jedna z mála novinek, jež se v posledních deseti letech v prohlížečích objevila, byl obchodní model".

Browser vydělává hlavně díky vyhledávacímu poli nebo svému omni-boxu (adresní řádek v horní části webového prohlížeče). Vishria poznamenal, že Mozille vynáší více než 100 milionů dolarů ročně. Dokonce i méně používaná, i když stále velmi populární Opera si vede dobře.

Přestože trh webových prohlížečů je v současné době pod nadvládou obrů technologického průmyslu, existuje něco, co by mohlo dosavadní rozložení sil významně vychýlit. Vše odstartuje open source technologie - jež umožní každému zdarma program používat, stahovat a vylepšovat jej.

Mozilla patří mezi nejznámější open source vývojáře v odvětví a její prohlížeč Firefox rychle přetahuje uživatele Microsoftu a jemu podobné. Do sféry open source se nyní přidává Chromium, tedy srdce prohlížeče Google Chrome.

Open source prohlížeče odstartovaly novou éru, protože tvůrci se teď mohou snáze zaměřit na konkrétní schopnosti prohlížeče a nemusí už řešit tvorbu browseru samotného. Každý si může rámcový systém stáhnout a vyplnit jej čímkoli, co se mu zamane.

Třeba takový RockMelt je postaven na jádru Chromium a samotný prohlížeč je postaven tak, aby co nejlépe vyhovoval potřebám lidí, navštěvujících web. Jiným příkladem je prohlížeč Flock, běžící na Firefoxu 3, který v sobě zahrnuje funkce sociálních sítí. Jistě je jen otázkou času, kdy tyto open source modely nabídnou ještě rozmanitější možnosti.

Article in English