Pro každého se při té mimořádné události určitě něco najde a je celkem jasné, že rok krále Ludvíka bude napínavý

20110602_ludvik
Gabriel Schachinger (1887): slavný portrét krále Ludvíka. (Správa bavorských zámků)
Překrásné, proslulé a turisticky nepřekonatelné: co by bylo Bavorsko bez zámků krále Ludvíka? 13. června bude 125. výročí Ludvíkovy smrti, což samozřejmě inspiruje všechny možné pořadatele. 

 

Zakladatele neocenitelného kulturního bohatství Bavorska dnes rádi představují i jako popovou ikonu, takže veškerá přiblížení k Ludvíkovu životu působí nejen geniálně, ale občas i triviálně. Charakteristická je situace na zámku Neuschwanstein, kde balkón pod podlahou trůnního sálu otevře další nádherné výhledy. Ale pro turisty má být poprvé zpřístupněna i toaleta, schovaná za těžkými tajnými dveřmi v ložnici…

 

Vrcholu má být dosaženo na zámku „Herrenchiemsee“

 

Ovšem největší oficiální událostí bude bavorská zemská výstava s názvem 'Soumrak bohů – král Ludvík II. a jeho doba', kterou společně pořádají Dům bavorské historie, Správa bavorských zámků a okres Rosenheim.

V nedostavěném traktu zámku „Herrenchiemsee“ bude od 14. května do 16. října 2011 zobrazen život i působení krále Ludvíka. Má se jednat o něco mimořádného a rozruch budícího, neboť návštěvníci budou moci s pomocí moderní techniky shlédnout několik neuskutečněných králových vizí ve 3D animaci.

U příležitosti výstavy byla zrestaurována i zámecká parádní ložnice. Tato nádherná komnata, s kterou postavil Ludvík II. pomník Ludvíku XIV. a absolutistickému království, je pravděpodobně nejdražším pokojem, který byl v 19. století vytvořen. Jenom látky, sochařské práce a pozlacení postele a baldachýnu stálo tehdy Ludvíka 300.000 říšských marek, v přepočtu zhruba tři miliony eur.

 

20110602_schloss
Zámek „Herrenchiemsee“. V nedostavěném traktu bude od 14. května do 16. října 2011 uspořádána výstava o Ludvíkově životě i jeho působení. (Správa bavorských zámků)
Výstavu doprovází akce pro mladé i starší. Například četné pěší túry po stopách krále Ludvíka a to i za romantického svitu měsíce v úplňku.  K nalezení na www.chiemsee-alpenland.de.

 

Nejkreativnějším tipem však bezpochyby bude „kurz vaření krále Ludvíka“, který se uskuteční jednou za měsíc a to až do října, v hotelu Jägerhof v Bernau u Chiemsee. Tam bude Willi Mehlhart v malém kruhu předvádět upravování křepelek i Ludvíkovy nejoblíbenější ryby, hlavatky obecné. Vyvrcholením toho všeho bude společná hostina s cenou 75 eur za místo u tabule.

 

Zámek Linderhof

 

20110602_schloss2
Nádherná komnata, s kterou Ludvík II. postavil pomník Ludvíku XIV. i absolutistickému království. Je patrně nejdražším pokojem z 19. století. (Správa bavorských zámků)
Na zámku Linderhof bude od 10. června do 16. října 2011 pro návštěvníky poprvé otevřen tzv. 'Královský domeček' ('Königshäuschen').  Bude se v něm konat výstava s názvem 'Od Lynder-Hofu k zámku'. Výstava pojednává o událostech kolem malého statku 'Lynder-Hof', o využívání královského domečku členy rodiny Wittelsbachů i o jeho významu coby královské plánovací kanceláře během stavební činnosti Ludvíka II.

 

V Historickém palmovém skleníku zámku zahajuje v současné době výstava s výstižným názvem 'Pomysli! – od roku 1886 je v Linderhofu cizinecký ruch'. Objasňuje místní historii turistického ruchu – od prvních hostů až k dnešnímu masovému turismu a bude probíhat až do 11. září 2011.

 

Královy elegantní sáně v Mnichově

 

20110602_schloss3
Zámek Linderhof, kde bude  od  10. června do 16. října 2011 pro návštěvníky poprvé otevřen  „Královský domeček" (Správa bavorských zámků)
V mnichovském muzeu, na zámku Nymphenburg v bývalé konírně, byl 9. května znovuotevřen pokoj Ludvíka II. pod Labutí věží. Ke zhlédnutí je tam např. olejomalba krále v životní velikosti od Gabriela Schachingera, představující krále jako velmistra rytířského řádu svatého Jiří. Obraz byl dokončen v roce 1887, tedy rok po králově smrti a posthumně také byla vytvořena image 'Pohádkového krále'. Dále je k vidění preparát jeho osobního jezdeckého koně 'Cosa Rara' a jedny z jeho 'saní s nymfou'. Pozlacený povoz je ozdoben ženskou postavou, držící v rukou dvě elektrické lampy, což bylo využíváno při Ludvíkových nočních vyjížďkách. Zámek Nymphenburg také nově zpřístupnil apartmá královny, ve kterém přišel Ludvík II. 25. srpna 1845 na svět.

 

Oslava králových narozenin se bude konat 25. srpna formou katolické mše v 11 hodin v Alpách, a sice v dolině v blízkosti královského domu. Jediný háček: každý tam musí dojít pěšky, což je zhruba deset kilometrů se stoupáním do 1 800 metrů nadmořské výšky.  A pozor, tato událost se bude konat za každého počasí!

 

Místo činu Berg u Starnbergského jezera

Kdo se 13. června dostaví do Bergu u Starnbergského jezera, aby se zúčastnil „Slavnostní akce k uctění památky 125. výročí úmrtí krále Ludvíka II.“, může uprostřed slavnostního průvodu, při mši svaté na uctění památky či ve velkém stanu pro posezení a občerstvení potkat několik zakuklených černo-oděnců s kapucemi. Jsou to tzv. 'Guglmänner' jeho Veličenstva, krále Ludvíka II. Dle jejich vyjádření je to tajný spolek, který vstupuje do akcí většinou v den úmrtí monarchy, aby upozorňoval na to, o čem se ještě oficiálně nehovoří. Jsou přesvědčeni o tom, že Pohádkový král v žádném případě nespáchal sebevraždu z důvodu chorobné mysli, ale 13. června 1986 padl za oběť politickému spiknutí. Jejich veřejné prohlášení k takzvanému záhadnému konci ve Starnberském jezeře zní jasně: 'Byla to vražda!'

Další informace:

www.schloesser.bayern.de

small_Germany