O pobytu v táboře vypovídala bývalá vězenkyně paní Kim Hey Suková narozená v Pyongyangu. (nknet.org)
O pobytu v táboře vypovídala bývalá vězenkyně paní Kim Hey Suková narozená v Pyongyangu. (nknet.org)

Komunistický diktátor Kim Čong-il je označuje jako armádní tábory patřící Korejským lidovým strážím. Vězni je nazývají koncentrační tábory pro politické vězně.

Podle popisů přeživších vězňů a satelitních snímků byly v Severní koreji lokalizovány desítky míst označených jako pracovní tábory.

O pobytu v  táboře vypovídala také bývalá vězenkyně paní Kim Hey Suková narozená v Pyongyangu, které se podařil v roce 2002 útěk z pracovního tábora č. 18 v Severním Pyonganu, kde byla komunisty uvězněna již od roku 1975.

Ve 13 letech se dostala společně se svojí rodinou do pracovního tábora, kde strávila neuvěřitelných 27 let. Důvodem pro její uvěznění byl útěk jejího dědečka do Jižní Koreje.

Od roku 2011 se paní Kim Hey Suková a další bývalí vězni snaží v co největší míře uvědomit mezinárodní společenství o hrůzach, které v severokorejských pracovních táborech zažili a které i dnes stále probíhají.

 

Pracovní tábory

Podle popisů přeživších vězňů a satelitních snímků byly lokalizovány desítky míst označených jako pracovní tábory. (nknet.org)
Podle popisů přeživších vězňů a satelitních snímků byly lokalizovány desítky míst označených jako pracovní tábory. (nknet.org)

Podle výpovědi paní Sukové a dalších v táborech nalezneme nejen záchytná centra, vesnice pro vězně, doly pro těžbu různých nerostů, ale také popraviště, elektrické ploty, pasti a příkopy plné ostrých kůlů.

Odhadem 200 tisíc vězňů pojalo šest pracovních táborů, které označila na mapě a popsala jejich uspořádání.

Do tábora se političtí vězni dostávají na pokyn komunistické strany bez řádného soudního procesu. Vězňové se musí účastnit násilných veřejných poprav, v nichž jsou někdy přinuceni hrát aktivní úlohu, když jsou vyzváni například k ukamenování vězně, jenž se pokusil o útěk.

Každodenní více než dvanáctihodinové pracovní směny, mučení a podvýživa - tak se dá stručně popsat každodenní život severokorejských politických vězňů.

 

Zákony pracovního tábora

Mučení komunistických stráží v záchytném centru. (nknet.org)
Mučení prováděné komunistickou stráží v záchytném centru. (nknet.org)

vězeň nesmí krást (kvůli nustálému hladověni se krade zejména zrní při sklizni)

vězeň nesmí utéct z tábora

tři nebo více vězňů se nesmí scházet na jednom místě

vězni musí uposlechnot jakéhokoliv příkazu stráže

vězni musí jeden druhého hlídat a hlásit podezřelé aktivity

vězni musí dosáhnout stanoveného pracovního úkolu

vězeň se kromě pracovních hodin nesmí setkat s vězněm opačného pohlaví

vězeň se musí kát za svoje chyby

vězňové, kteří poruší zákony tábora, budou okamžitě zastřeleni

 

Zdroj: www.nknet.org

Mučení komunistických stráží v pracovním táboře. (nknet.org)
Mučení prováděné komunistickou stráží v pracovním táboře. (nknet.org)