20110914_old_chinese
Ilustr. foto. (Flickr.com/watchsmart)

S téměř 119 miliony lidí ve věku nad 65 let má Čína největší populaci seniorů na světě. Tvoří 8,8 procent celkové populace a ročně tato věková skupina roste o 3,2 procenta, uvádí data z celostátního sčítání.

Nejlidnatější země světa, kdysi známá pro hojný přísun levné pracovní síly, vstoupila do fáze stárnutí populace v roce 1999, napsal koncem srpna Li Jianguo, místopředseda stálého výboru Všelidového shromáždění ve své zprávě o „zákonu Lidové čínské republiky o ochraně práv a zájmů seniorů". Stárnutí populace znamená, že se zvyšuje střední věk populace.

Podle šetření Dou Yupeho, tajemníka ministra pro občanské záležitosti, trvalo Číně 18 let, než se po zavedení politiky jednoho dítěte dostala do stádia plynulého stárnutí obyvatelstva. Vyspělým státům to trvalo desetiletí a v některých případech dokonce staletí.

Tento fenomén se projevuje daleko výrazněji na čínském venkově, kde je 1,69krát víc starších lidí než je tomu ve městech. „Procento starších lidí ve městech je téměř 8 procent, zatímco na venkově je to 18,3 procenta," píše se ve zprávě „Výzkum problémů souvisejících se stárnutím na čínském venkově".

Když se do stádia populačního stárnutí dostaly vyspělé země, jejich hrubý domácí produkt (HDP) na osobu činil obecně přes pět tisíc amerických dolarů a v některých případech i nad deset tisíc USD. Když se do této fáze dostala Čína, její HDP na osobu bylo pouhých 840 USD. V současnosti se pohybuje pod úrovní čtyř tisíc dolarů. V čínských domácnostech žije tradičně několik generací, to znamená, že mladí se starají o ty starší, nicméně tento zvyk upadá. Za vinu se to dává mimo jiné i politice jednoho dítěte.

Počet seniorů, kteří se svými dětmi nežijí, roste. Statistiky ukazují, že jde o padesát procent starších občanů, ať už ve městech nebo na venkově. V některých městech toto číslo ovšem dosahuje i 70 procent.

Podle zprávy Li Jiangua podporovalo v roce 2010 jednu starší osobu pět lidí v pracovním věku. V roce 2020 to budou už jen tři lidé. Když se vezmou dva jedináčci, musejí se postarat o čtyři i více důchodců. Často je to pro ně enormní zátěž. Problémem v zemi je slabá úroveň sociálních služeb. Domovy pro seniory dokáží v Číně uspokojit jen 1,8 procent důchodců. Ve vyspělých zemích je to kolem pěti až sedmi procent.

Také penzijní systém je stále ještě v plenkách. Mnozí starší lidé na venkově důchod vůbec nedostávají. Oficiální média hovoří o 73 milionech venkovských seniorů bez penze. Psychologický ústav při Čínské akademii věd nedávno sestavil průzkum o citových depresích seniorů, který ukázal, že téměř 40 procent starších lidí ve městech trpí depresí. Podle výsledků výzkumu se zdá, že tento problém se s věkem jenom zhoršuje.

 

small_United_Kingdom