20120307_woeserova1
Tibetská básnířka Tsering Woeserová. (Velká Epocha)

Minulý čtvrtek měla být na půdě Velvyslanectví Nizozemska v Pekingu oceněna za svou práci tibetská básnířka Tsering Woeserová, známá také jako Özer, která se angažuje za záchranu tibetského kulturního dědictví. Čínský režim však nebyl schopen akceptovat ani tuto spíše komorní událost. Ve středu tedy byt umělkyně obsadili policejní agenti, kteří jí oznámili, že jí účast na předání ceny nebude umožněna.

Na videu, které obdržela Associate Press, sedí Woeserová mezi svými knihami a popisuje svou aktuální situaci: momentálně ji hlídá čtyři až pět policistů, kteří jí nedovolí opustit byt a ona je tak v podstatě v domácím vězení.

Woeserové má být cena udělena mimo jiné také pro její zobrazení špatné situace Tibeťanů pod čínskou nadvládou.

V posledních týdnech publikovala na svém blogu řadu textů a fotografií týkajících se nedávné série protestních sebeupálení a následné reakce režimu.

 

Video poskytla Televize NTD

 

S novým funkčním obdobím, které nyní začíná Národnímu lidovému kongresu v Pekingu, dochází také ke zpřísňování bezpečnostních opatření. Tento měsíc si rovněž Tibeťané připomenou výročí povstání z roku 1959, jehož důsledkem byl odchod dalajlámy do exilu.

 

small_United_Kingdom

 

Čtěte také:

ČR: Tibeťanka říká: Tibeťané trpí a nemají lidská práva

Další mladistvý Tibeťan se upálil na protest proti čínské nadvládě (07.03.12)

Další tibetská jeptiška se upálila na protest proti čínské nadvládě (14.02.12 )

Záběry sebeupálení mnišky z Tibetu zveřejněny na internetu (video) ( 28.11.11 )

Udělejte si pořádek nebo vás potrestáme, hrozí Peking svým úředníkům v Tibetu