Rezoluce Evropského parlamentu a prohlášení evropských úředníků a lidsko-právních organizací odsuzují Rusko za zákaz knihy čínské duchovní praxe. Pozorovatelé říkají, že soudní rozhodnutí je výsledkem tlaku Čínské komunistické strany.

Ruská verze knihy Zhuan Falun, Falun Gong a pravdu objasňující materiály.
Ruská verze knihy Zhuan Falun, Falun Gong a dokumenty odhalující pronásledování Falun Gongu na území ČLR. (Velká Epocha)

20. ledna 2012 přijal Evropský parlament (EP) usnesení vyjadřující hluboké znepokojení nad zneužitím anti-extremistické legislativy v Rusku, týkající se nezákonného zákazu duchovní literatury Falun Gongu (praxe známé také jako Falun Dafa).

Následně, 28. února, zazněla na zasedání podvýboru pro lidská práva EP i vyjádření kritizující zákaz ruské vlády. Vysoce postavení úředníci Evropské komise a členové EP si mezi sebou psali o obavách plynoucích z legislativního rozhodnutí Ruska a jeho důsledcích.

Vlna kritiky a znepokojení se zvedla již 22. prosince 2011, kdy oblastní soud v Krasnodaru (jihozápadní části Ruska) potvrdil rozhodnutí nižšího soudu o zákazu duchovních materiálů Falun Gongu – především základní knihy praxe „Zhuan Falun“ (Čuan Fa-lun) – a také zprávy dvou kanadských vyšetřovatelů s názvem „Zpráva k obviněním o odebírání orgánů praktikujících Falun Gongu v Číně“. Uvalený zákaz se týká i dalších materiálů souvisejících s Falun Gongem. Všechny tyto materiály se tedy ocitly na listině extrémistických publikací ruského Ministerstva spravedlnosti.

Falun Gong je čínská duchovní praxe, která je v  Číně, zemi svého vzniku, pronásledovaná od roku 1999 místní Čínskou komunistickou stranou (ČKS). Tehdejší úředníci ČKS vytrvale podněcovali očerňující kampaně proti Falun Gongu i v zahraničí pomocí rozsáhlých diplomatických kanálů. Má se za to, že kroky ruského soudnictví jsou součástí boje ČKS proti Falun Gongu.

Z prohlašení Ruské asociace Falun Dafa vyplývá, že tamní orgány soudním rozhodnutím zasahují do základních lidských práv lidí praktikujících Falun Gong.

„Asociace Falun Gong je právně registrována v několika městech v Rusku a praktikující Falun Gongu v Rusku jsou zákony dodržující obyvatelé, kteří se věnují poklidné meditační praxi Falun Gongu," uvádí se v prohlášení. „Tento soudní případ je zřejmým porušením základních lidských práv praktikujících Falun Gongu."

Vysoce postavení úředníci Evropské komise se postavili na stranu Asociace Falun Gong. Viceprezidentka Evropské komise Catherine Ashtonová napsala v dopisu dvěma euro-poslancům, že vedení EU v Bruselu a delegace EU v Moskvě případ „bedlivě sledují“.

V dopise Ashtonová také zmiňuje, že si je vědoma i souvisejících případů obtěžování ruských praktikujících Falun Gongu, které zahrnují stíhání, domovní prohlídky, pokuty a konfiskace. „Všechny tyto otázky a obavy byly vzneseny při mnohých jednáních s ruskými zástupci,“ napsala Ashtonová, a dodala: „Dovolte mi vás ujistit, že vývoj případu budeme i nadále bedlivě sledovat.“

Kroky ruských úřadů byly v této souvislosti zaznamenané i moskevským centrem pro informace a analýzy (SOVA), jejíž ředitel řekl televizi NTD, že centrum mělo vážné problémy s jednáním ruských výkonných úředníků a soudními rozhodnutími, které se zdají být z jejich hlediska velmi podivnými.

Sergej Skulkin, mluvčí Ruské asociace Falun Dafa, řekl, že považování duchovních textů Falun Gongu za extremistickou literaturu by mohlo vést k trestnímu stíhání praktikujících v Rusku. „Všechno tohle je důsledkem tlaku ČKS na ruskou vládu. Ruští praktikující Falun Gongu čelí tomuto tlaku už osm let,“ řekl Skulkin v rozhovoru pro NTDTV.

Ve svém prohlášení Asociace Falun Dafa naléhavě žádá o mezinárodní podporu: „Žádáme mezinárodní společenství, aby věnovalo zvláštní pozornost tomuto soudnímu procesu a ochraně základních práv praktikujících Falun Gongu, protože mají právo na svou víru a čtení knihy Zhuan Falun, která byla přeložena do více než 39 jazyků a kterou čte na 100 milionů lidí ve více než 114 zemích světa.“

V prohlášení se také uvádí, že dalším stupněm v odvolacím procesu bude Nejvyšší ruský soud.

Článek byl aktualizován 13.3.2012

 

Související články:

Transplantace v Číně – zpráva Kilgoura a Matase potvrzuje odebírání orgánů živým lidem