Čchen Kuang-čchen vyzývá čínského premiéra, aby potrestal úřady, které jej roky týraly, a dohlédl na to, že jeho rodina bude v bezpečí

20120427_aktivista
Slepý čínský aktivista Čchen Kuang-Čchen uprchl z domácího vězení. Na internetu se objevilo video, kde vyzývá premiéra země k zastavení perzekuce namířené vůči němu a jeho rodině. (Screenshot/YouTube)

Známému čínskému aktivistovi Čchen Kuang-šengovi se podařilo uniknout z domácího vězení. Na svém mikroblogu to oznámila disidentka Che Pchej-žung, která mu měla při útěku pomáhat.

Čchen, který je slepý, obhajoval chudé vesničany a zaobíral se nucenými potraty, než si na něj čínské úřady posvítily. V roce 2006 byl odsouzen ke čtyřem letům odnětí svobody, ovšem hned po propuštění v roce 2010 byl až donedávna nucen pobývat ve svém domě, bez přístupu k telefonu a pod neustálým dohledem.

Podle blogu Che Pchej-žung Čchen uprchl v noci 22. dubna. Z vesnice jí pak zavolal, aby ho vyzvedla ve městě Šan-tung. „Čchen Kuang-šeng je teď buď na bezpečném místě anebo v rukou státní bezpečnosti,“ napsala na blogu, který byl později smazán. Další zprávy hovoří o tom, že policie vtrhla do bytu Čchenova bratra, kterého odvedla a nelítostně zbila. Také samotná Che Pchej-žung je údajně ve vazbě, i když zprávy o tom se dosud nepodařilo potvrdit.

 

20120428_chu_a_cchen
Starší fotografie uprchlého čínského aktivisty Čchen Kuang-čchenga (vlevo) na setkání s jeho kolegou, právníkem Chu Ťiem (vpravo),  kterou zaslala manželka Chua krátce po dnešním rozhovoru Chua s médiemi. (televize NTD)

Čínský umělec a disident Aj Wej-wej na svém účtu na Twitteru uvedl, že jeho přítel z tiskové agentury AP mu potvrdil, že se Čchen nachází na americkém velvyslanectví v Pekingu. S tím souhlasí i další lidskoprávní aktivista z Pekingu, Chu Ťia: „Přítel z AP mi dnes ráno volal, že si to na americkém velvyslanectví ověřil. Takže by to měla být pravda,“ uvedl Chu v telefonním rozhovoru s NTD.

Agentura AP prohlásila, že americká ambasáda se k případu odmítla vyjádřit. 27. dubna ráno se na internetu objevilo video, na kterém Čchen Kuang-čchen vyzývá čínského premiéra Wen Ťia-paa, aby potrestal úřady, které jej roky týraly, a dohlédl na to, že jeho rodina bude v bezpečí.

Dodatek z 28. dubna:

Lidskoprávní organizace ChinaAid oznámila, že je Čchen pod ochranou amerických zastupitelů, se kterými čínští představitelé jednají o vydání aktivisty. 

Jelikož je Čchen tak oblíbený, Obamův úřad se za něj musí pevně postavit, jinak riskuje, že ztratí důvěryhodnost jako obránce svobody a respektování právního řádu. Pokud existuje důvod, proč mají čínští disidenti USA v úctě, pak je to kvůli takovémuto okamžiku," uvedl v tiskovém prohlášení ředitel ChinaAid, Bob Fu. 

 

small_United_Kingdom (video)

 

Čtěte také:

Čínská policie uspořádala hon na ty, kteří pomáhali uprchnout slepému právníkovi

Aktivistka odhaluje, jak pomohla slepému právníkovi k útěku z Číny

Více o pozadí případu slepého právníka

Slepý čínský aktivista Čchen Kuang-čcheng hovoří o mučení a bití (video)

ČÍNA: Christian Bale šel navštívit slepého disidenta, zastavil ho tucet policistů

Čínský právník promluvil o mučení ve vazbě (video)

Čínský obhájce práv Chu Ťia propuštěn z vězení (video)