20121009 ptaci3
Evropský den ptactva v ČR. (ČSO)

Uplynulý víkend, 6. – 7. října, byl zasvěcen Evropskému festivalu ptactva. Více než 64 tisíc zúčastněných, dospělých i dětí, mohlo sledovat ohromující scenérii každoročního ptačího stěhování ve třiatřiceti zemích Evropy i střední Asie.

BirdLife International, zastoupený u nás Českou společností ornitologickou, pořádal Evropský festival ptactva 2012, jehož cílem je právě připomenutí a společné pozorování fascinujícího přírodního fenoménu – stěhování milionů ptáků přes několik kontinentů.

Napříč Evropou a střední Asií proběhlo dva a půl tisíce jednotlivých akcí, připravených partnerskými organizacemi BirdLife. Nad hlavami účastníků během jediného víkendu přeletělo šest milionů ptáků!

Zájemci o pozorování ptáků se během akce dozvídají mnoho zajímavostí o ptačím stěhování a o nebezpečích, se kterými se tažní ptáci setkávají.

„A nesmíme zapomenout, že Evropský festival ptactva je především výbornou příležitostí pro všechny milovníky přírody ke vzájemnému setkání, sdílení zkušeností i zážitků z pozorování ohromující migrace ptáků,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické.

Průběh letošního festivalu ptactva v celé Evropě řídila tentokrát právě tato organizace.  Cílem je vzbudit zájem účastníků o ohrožený svět ptáků, aby byl hlas pro jejich ochranu dostatečně silný.

 

Zaznamenání

Během festivalu zaznamenávali účastníci každé pozorování, zprávy za jednotlivé země se pak scházely v Praze, kde ČSO sestavila souhrnný přehled pro celou Evropu.

Třemi nejpočetnějšími ptačími druhy pozorovanými během Evropského festivalu ptactva 2012 byli holub hřivnáč, špaček a pěnkava.

20121009 ptaci2
Evropský den ptactva v ČR. (ČSO)

V jižní Evropě patřili k nejobdivovanějším druhům plameňáci, zatímco na severu pozorovali lidé takové rarity, jako slukovce dlouhozobého, modrušku tajgovou nebo jespáka skvrnitého. Pozorování ve východoevropských a asijských zemích byla bohatá na vzácné druhy, jako je orel královský a stepní, ouhorlík černokřídlý nebo drop velký i malý.

Mezi místy vhodnými k pozorování mořských ptáků zaujal zvláště Gibraltar, kde účastníci pozorovali početné buřňáky šedé a mauritánské spolu s tereji lovícími mezi delfíny. Finští pozorovatelé zase viděli asi 400 000 bernešek bělolících, zatímco jejich švédští kolegové zdokumentovali „jen“ 275 000 bernešek a 370 000 holubů hřivnáčů.

Účastníci na Ukrajině měli možnost vidět úžasné divadlo – dva lovící orly stepní.

Neuvěřitelných 1 350 celosvětově kriticky ohrožených keptušek stepních hlásili pozorovatelé z Turecka.

 

Ornitologické zajímavosti z festivalu v Čechách

Nejvíce ptáků pozorovali na Žehuňském rybníce, 37 615 jedinců. Zasloužilo se o to především pětatřicetitisícové hejno špačků, kteří nocují v rákosinách.

Pozorovatelé v Mutěnicích zaznamenali velice pozdní výskyt kukačky.

U Vavřineckého rybníka (Kutnohorsko) obdivovali vzácné druhy rybáka černého a lindušku rudokrkou.

Na Benešovsku u obce Jezero se objevily tři potáplice malé.

 

Podrobné výsledky naleznete na webu ČSO.

 

Zdroj: ČSO

20121009 ptaci
Evropský den ptactva v Arménii. (ČSO)