20121028 stafeta
Štafeta Plamen pravdy v Praze. (Televize NTD, ČR)

V sobotu 20. října proběhla v Městské knihovně v Praze tisková konference ke štafetě „Plamen pravdy“, která má upozornit na neustále se zhoršující situaci lidských práv v Tibetu. V současnosti bylo zaznamenáno 55 případů sebeupálení Tibeťanů, kteří se rozhodli svým činem upozornit na utlačování Tibeťanů čínskou vládou.

„Situace se zhoršuje každým dnem. Důsledkem těchto represí je, že se Tibeťané jeden po druhém upalují. V plamenech požadují mírové urovnání tibetské otázky, návrat Jeho Svatosti dalajlámy do Tibetu a žádají od OSN a mezinárodního společenství pochopení bolesti skryté hluboko v jejich srdcích,“ řekl Milan Opavský za Spojené národy pro svobodný Tibet.

Štafeta, kterou se rozhodl uspořádat tibetský parlament v exilu, má za cíl po světě šířit symbolický „plamen pravdy“. Byla zahájena 6. července, v den narození tibetského duchovního vůdce dalajlámy, a konec je naplánován na 10. prosince, Den lidských práv. Název štafety má lidem ve světě pomoci dosáhnout poznání skutečné situace v Tibetu.

„Plamen v Tibetu je velmi důležitý... je to plamen pravdy. Vždy jsme spojovali plamen s moudrostí. Otevření naší moudrosti, našeho srdce. Aby se člověk stal Buddhou, dosáhl osvícení, musí mít moudrost a stejně tak i soucit. Takže tento plamen nepodporuje Tibeťany, aby se tam v Tibetu upalovali. Tento plamen má ve skutečnosti probudit Spojené národy,“ uvedl vyslanec tibetské exilové vlády Thübtan Wangčchen.

Wangčchen poukázal na rozličné oblasti, v nichž čínská vláda necitlivým způsobem ovlivňuje životy nejen Tibeťanů, ale potažmo i lidí po celém světě.

„V Tibetu nás je šest milionů Tibeťanů a téměř osm milionů Číňanů. Je tam více Číňanů než Tibeťanů. Jsme menšinou ve vlastní zemi. Nemáme žádnou svobodu náboženství, žádnou svobodu vzdělání, žádnou svobodu pohybu a také, čínská vláda se skutečně snaží zničit naši přírodu, ekosystém, prostředí Tibetu. Čínský režim vytváří větší a větší znečištění, kontaminuje naše řeky i řeky v Asii. Čínská vláda skladuje jaderný odpad v Tibetu. Tohle je to nejdůležitější a nejnebezpečnější. Není to nebezpečné jen pro Tibeťany, je to nebezpečí pro celou Asii i pro Evropu a celý svět.“

Během tiskové konference Wangčchen také vyjádřil své znepokojení nad situací v samotné Číně. Věří, že s výměnou čínské vlády přijdou i změny k lepšímu v čínské společnosti a v mezinárodních vztazích.

„Lidé ve světě, snažte se prosím pochopit utrpení Tibeťanů. A nejen Tibeťanů, ale i utrpení Číňanů uvnitř Číny. V Číně vlastně neexistují lidská práva. A jsou tam také lidé z Falun Gongu. Kolik toho musí vytrpět oni? Viděl jsem dokumenty o Falun Gongu a mám mezi nimi i několik přátel, proto o tom hovoříme. Tibeťané nemohou změnit čínskou vládu, to je obtížné, ale Číňané, mladí Číňané, kteří byli v Číně vzděláni, svou vládu brzy změní. To je to, co očekáváme.“

Na závěr Wangčchen vzkázal lidem toto: „Tibet stále žije, prosím, potřebujeme vaši pomoc, potřebujeme vaši podporu, potřebujeme váš hlas. Řekněte o tom svým přátelům, svým sousedům. My Tibeťané nejsme nebezpeční; tím, kdo je v tomhle světě nebezpečný, je čínský režim. Čínská vláda je velice nebezpečná nejen pro Tibeťany, ale pro každého na světě.“

 

Čtěte také:

Přestaňte se sebeupalováním, naléhají tibetští exiloví vůdci

Čtyři Tibeťané byli uvězněni za informování o případech sebeupálení

Mladičká Tibeťanka rozdávala letáky. Dostala tři roky natvrdo

Čínská vláda odmítá americkou zprávu o stavu náboženské svobody za rok 2011

Čína vyhrožuje, že zruší přípravný olympijský tábor na severu Anglie

Zpřísnění bezpečnostních opatření v Lhase, turisté nesmí do města (video)

Recenze na film: Svobodná Čína: Odvaha věřit/ Free China: The Courage to Believe

Konference „Tibet v plamenech“ upozornila v Evropském parlamentu na závažnost situace