20121112 chu
Bývalý čínský vůdce Chu Ťin-tchao. (NTD News)

Odcházející generální tajemník Komunistické strany Číny Chu Ťin-tchao učinil během zahajovacího ceremoniálu 18. sjezdu komunistické strany ambiciózní prohlášení, když slíbil zdvojnásobit čínský národní důchod do roku 2020.

Aby bylo toto možné, musel by se průměrný růst čínské ekonomiky držet mezi 7 až 9%. Růst čínské ekonomiky přitom v několika posledních měsících neustále zpomaluje.

„Z problémů s realitní bublinou a díky informacím z dalších zdrojů víme, že růst čínské ekonomiky se blíží zhroucení. Vzhledem k vývoji exportu, investic do infrastruktury a vzhledem k vývoji na domácím trhu dosáhne čínská ekonomika vzdor snahám strany o falšování ekonomických výsledků růstu o 7 - 9% jen stěží,“ uvedl profesor Frank Sie Tchien z univerzity South Carolina Alken.

Podle oficiálních údajů průměrný národní důchod na osobu dosahuje v čínských městech kolem 21 000 jüanů, na venkově pak dosahuje asi 7 000 jüanů (asi 22 000 Kč).

Prezident Chu v úterý slíbil, že do roku 2020 se tato čísla zdvojnásobí, takže Číňané se budou těšit z „rozumné míry blahobytu“. Někteří ovšem za Chuovými slovy viděli jen prázdné sliby.

„Že se život lidí pod jejich vedením zlepší, říkali už před 30 lety. Reálně se ovšem životní podmínky zlepšily jen některým. Ti mají zisk pouze z prostředků, které jsou kontrolovány úzkou skupinou lidí, kteří je nashromáždili hlavně neustálým ´utahováním opasků´ běžných lidí,“ uvedl komentátor Lan Su.

Globální ekonomická recese a slábnoucí domácí poptávka se podepsaly na letošním oslabení čínského růstu. Peking sice tvrdí, že letošní růst ekonomiky dosáhne 7.5%, mnozí však o správnosti čínským režimem předkládaných výsledků pochybují. Například podle americké vládní depeše zveřejněné na WikiLeaks z roku 2007 se uvádí, že nynější čínský vicepremiér Li Kche-čchiang měl říci, že čísla o růstu čínského HDP byla vytvořena uměle a jsou nereálná.


Čtěte také:

Budoucnost strany je ohrožena, varoval Chu Ťin-tchao 

Čína: Jaký je odkaz bývalých vůdců komunistické strany?

Chu Ťin-tchao se snaží udržet kontrolu nad armádou