20121124 hnizdo
Hotel v koruně jednoho z největších stromů, který se nachází ve švédském městě Vasternas. (S laskavým svolením Mikaela Genberga)

Unikátní přírodní destinace Grano Beckasin byla otevřena 10. června 2012.

Asi po dvou hodinách jízdy ze sofistikovaného Stockholmu, u brány Laponska můžete narazit na jednu z posledních evropských oblastí divočiny.

Právě zde se zrodil nápad vystavět nový typ ubytování v podobě domů situovaných vysoko nad zemí, kde by mohli turisté složit hlavu.

Grano Beckasin, to jsou rozsáhlé horské oblasti, jezera a několik velkých národních parků, včetně posledních nedotčených divokých řek. Člověkem nezasažené toky řek, močály skrývají zlaté morušky. Právě kvůli nim sem mnoho lidí přijíždí, aby i oni ochutnali kousek pověstného „skandinávského zlata“, jak se moruškám přezdívá.

Unikátní kombinace přírody, aktivit a stravy

Lokalita přitahuje zvláště ty, kteří se nebojí podniknout dobrodružné výpravy do zdejších lesů a polí, hledat nové zkušenosti a kochat se ohromující divokou krajinou.

V místních lesích se vyskytují převážně borovice a smrky. Rozsáhlá těžba však zmenšila rozlohu pralesů, které jsou důležitým prostředím pro udržování tamější biologické rozmanitosti.

Duch oblasti Grand Beckasin je zakořeněn také v přemýšlení architektů o životním prostředí. Prostupuje vše a naleznete jej při procházce v přírodě, v místním jídle nebo ve volbě vhodných stavebních materiálů, které byly pro budovy navrženy a použity.

20121124 hnizdo2
Interiér jednoho z ptačích hnízd. (Patrick Trädgårdh)

Všechny lidské aktivity jsou zde prováděny s ohromným respektem vůči místnímu prostředí.

Návštěvníci mohou v oblasti zkusit sjezd místního vodstva na raftech, navštívit losí safari nebo podniknout bylinkovou procházku.

Jídlo, které se podává, je místní a organické. Ryby a maso pocházejí ze zdejších lesů a jezer.

„Chceme hostům poskytnout komplexní zážitek prostřednictvím jídla, ubytování a aktivit. Ten má pomoci návštěvníkům otevřít mysl, zklidnit se a vidět malé ve velkém a velké v malém,“ vysvětluje Angelica Johanssonová, generální ředitelka společnosti Grano Beckasin Lodge.

V Grano Beckasin Lodge žijete uprostřed přírody, ale s veškerým hotelovým vybavením a zařízením.

Ubytování ve výškách

20121124 hnizdo3
Ptačí hnízdo. (Angelica Johanssonová)

Každé „ptačí hnízdo“ (označení pro tento typ ubytování v korunách stromů), je vybudované v určitém stylu, který se odráží v celém interiéru. Zařízení jsou pečlivě vybírána.

Ředitelka společnosti dodala, že tyto typy domů se staly velmi populární a že dalším projektem je vybudovat dům, který vypadá jako obrovská bekasina velká, v níž se bude nacházet jedinečná ptačí galerie.

Grano Beckasin získalo pro stavbu inspiraci u Jana-Erika Sjöbloma, místního občana, který chová obrovskou lásku k ptákům a přírodě. Jako preparátor zachoval v průběhu posledních 70 let více než 30 000 ptáků a jiných zvířat.

Ačkoli byl nucen dát většinu z nich pryč, udržel si sbírku čítající přibližně 1 000 vzorků. Tu se rozhodl věnovat právě Granu Beckasin.

20121124 hnizdo4
Interiér jednoho z ptačích hnízd. (Patrick Trädgårdh)

„Jeho dar nám vnukl myšlenku nejen vytvořit ptačí galerii, ale zcela novou destinaci,“ řekla Angelica Johanssonová.

Pocit být volný jako pták fascinuje lidi od nepaměti. Od momentu, kdy umělec Mikael Genberg vytvořil první hotel na jednom z největších dubů v parku ve Vasteras, se tato forma ubytování rozšířila po celém Švédsku.

Mikael pracoval jako umělec řadu let, když ho jednou napadlo, že by si mohl rozšířit svoje obzory. Následně vytvořil hotel Woodpecker, vybudovaný ve výšce zhruba 13 metrů.

„Myšlenkou hotelu na stromě je nabídnout hostům nevšední zážitek spojení blízkosti k městu i k přírodě ve stejnou chvíli. Navzdory vlakům, automobilům a lidem máte i přesto pocit, že jste odříznuti od okolního světa,“ popsal svůj architektonický záměr umělec Mikael Genberg.

 

Přeložil Petr Matějček

small United Kingdom