Hlasatelé německé televizní stanice pózují před logem společnosti - ilustrační foto. (Martin Rose/Bongarts/Getty Images)
Hlasatelé německé televizní stanice pózují před logem společnosti - ilustrační foto. (Martin Rose/Bongarts/Getty Images)

V Číně došlo k brutálnímu útoku na štáb německé televize ARD. Během útoku 27. února se novináři z Německa báli o svůj život. Byl jistě šokem pro média na celém světě.

Webová stránka sueddeutsche.de případ komentovala prohlášením, že zahraniční novináři to neměli v Číně nikdy lehké, ale doposud se alespoň nemuseli bát o holý život.

Na štáb televize již bylo v minulosti útočeno ve spojitosti s jeho prací. Co mohlo ale vyprovokovat tento poslední brutální útok?

Podle čínského vydání Epoch Times představoval štáb ARD pro zkorumpované komunistické úředníky zřejmě určité ohrožení, prováděl totiž jejich podrobné pozorování.

Vesnice Ta-jen v provincii Che-pej, v níž štáb ARD natáčel, není v Číně žádnou neznámou. Vedle reputace, že je typickým příkladem pro urbanizaci, je podle Epoch Times také typickým příkladem korupce. 

 

Německé velvyslanectví v Pekingu podalo proti zásahu protest a čínský velvyslanec v Německu byl předvolán na cizinecký úřad.

 

Začátkem roku odhalilo šest obyvatel vesnice korupci místního starosty, který měl údajně zpronevěřit miliardu yuanů. Starosta Fan Š'-kuo si žije jako císař a jeho dům je nazýván „Fanovým palácem“. Dá se říci, že kontrast jeho rezidence se skromnými příbytky vesničanů je vskutku obrovský.

Jeden z vesničanů prozradil, že ve „Fanově paláci“ jsou podlahy zdobené křišťály a stěny dekorovány 24karátovým lístkovým zlatem. Palác se skládá ze tří vedle sebe postavených domů. Jenom jídelna pojme až 3 000 osob. Kromě toho se na pozemku nachází více než deset luxusních automobilů.

Kolik bohatých funkcionářů, takzavných "vesnických císařů" je v Číně? (MARK RALSTON/AFP/Getty Images)
Kolik je v Číně bohatých funkcionářů, takzavných "vesnických císařů"? (MARK RALSTON/AFP/Getty Images)

 

Podle zpráv sueddeutsche.de  byli vesničané, kteří stáli za odhalením korupce Fana, v noci ve svých domovech přepadeni a zbiti neznámými pachateli.

Na veřejnosti se starosta Fan objevuje vždy ve skupině zhruba třiceti tetovaných strážců, oblečených do černých obleků. Jejich úlohou je údajně vesničany zastrašovat.

Útok z Fanova paláce

Podle Epoch Times se štáb ARD stal terčem útoku poté, co filmoval vnější prostory „Fanova paláce“. Vedoucí televizního studia ARD v Pekingu Christine Adelhardtová sdělila, že při brutálním útoku se skutečně báli o svůj život. V interview v tagesschau.de  následujícího dne po útoku vylíčila, že už při natáčení dokumentu o urbanizaci ve vesnici Ta-jen měli všichni dojem, že jsou sledováni. Po skončení natáčení bylo jejich auto pronásledováno čtyřmi auty, která je vytlačila ze silnice. 

Poté na ně útočníci zaútočili a baseballovými pálkami tloukli do jejich auta, sdělila  Adelhardtová. Přesto se jejich týmu naštěstí podařilo z místa odjet a požádat dopravní policii o pomoc. Byli však zadrženi a museli strávit ještě 16 hodin na policejní stanici. 

Jeden vesničan měl později vypovědět, že auto s útočníky patří předsedovi komunistické strany ze sousední vesnice.

Německé velvyslanectví v Pekingu podalo proti zásahu protest a čínský velvyslanec v Německu byl předvolán na cizinecký úřad. Dle sdělení ministerstva v Berlíně mu bylo důrazně sděleno, že tento zásah není v žádném případě akceptovatelný. Cizinecký úřad proto očekává, že „celý případ bude vyšetřen a bude učiněno vše pro to, aby se takovéto případy už neopakovaly.“

Útok na štáb ARD v roce 2012

Podle deníku Guardian byl čtyřčlenný televizní štáb v září 2012 napaden u továrny Do-Fluoride nedaleko města Ťiao-cuo v okrese Čung-čan v provincii Che-nan.

Štáb německé televize musel být zachráněn čínskou ozbrojenou policií. Televize ARD tehdy uvedla, že rozlícení továrenští dělníci skandovali: „Zabijte ty cizí špiony!“

Reportérka Christine Adelhardtová uvedla, že je zadržely bezpečnostní stráže, když filmovali dokument o tom, jak továrna znečišťuje životní prostředí.

Zaměstnance továrny údajně poštvali ředitelé podniku na reportéry pod záminkou, že jsou to zahraniční špioni, kteří chtějí ukrást tovární technologii.

O měsíc dříve zase napadla policie reportéra japonského listu Asahi Shimbun, když připravoval reportáž o protestech proti ekologickému znečišťování v Nan-tchungu v provincii Ťiang-su. Policie reportéra zbila a zabavila mu jeho kameru.

Přeložila Bohumila Chocholová

Článek byl aktualizován 5.3.2013

english