Český podnikatel a mecenáš Karel Janeček. (kareljanecek.com)
Český podnikatel a mecenáš Karel Janeček. (kareljanecek.com)

PRAHA – Do hlavního města míří proslulý newyorský soubor Shen Yun Performing Arts, který přijel do Evropy na svoje další turné. Kromě řady evropských metropolí zavítá také do pražského Kongresového centra na Vyšehradě ve dnech 2. a 3. dubna 2013.

Kromě zástupců hlavního města a českých osobností podpořil představení Shen Yun, které přináší vhled do pět tisíc let staré čínské kultury, svou finanční záštitou také český podnikatel a mecenáš Karel Janeček.

Karel Janeček založil společnost RSJ, která je dnes největším tvůrcem trhu na světových burzách s finančními deriváty a slaví poměrně velké úspěchy. Svoje finance však český milliardář investuje s rozvahou. Svoji finanční podporu použil například na nadační fondy, které založil a jejichž cílem je podporovat vzdělání, vědu a výzkum v oblasti matematiky, ekonomie a medicíny, pomáhat odhalovat korupci závažného rozsahu a podporovat ty, kdo na ni poukáží.

Na otázku, proč se rozhodl podpořit představení newyorského souboru Shen Yun Performing Arts, který je označován za světovou špičku v oblasti klasického čínského tance a hudby a za renesanci čínské kultury, jsme se zeptali přímo Karla Janečka.

 

Proč jste se rozhodl podpořit představení Shen Yun?

Představení Shen Yun odkazuje na dávné tradice a tradiční hodnoty čínské kultury. Jde o kvalitní umění spojené s akrobacií, pozitivní věc, která mě velmi oslovuje.

Jak souvisí vaše podpora představení Shen Yun s vašimi aktivitami na obrodu morálních hodnot v ČR?
 
Vidím hluboký průnik s mojí snahou o zvyšování morálních hodnot české společnosti. Jsem přesvědčen, že tradiční čínské hodnoty mají co nabídnout i naší době.
 
Pozval byste na představení svoje přátele a známé?

Určitě. Pokud můžete, udělejte si alespoň na jedno představení čas a přijďte se podívat.


Děkujeme za rozhovor.

 

Shen Yun Performing Arts

Shen Yun Performing Arts - turné 2013. (shenyunperformingarts.org)
Shen Yun Performing Arts - turné 2013. (shenyunperformingarts.org)

Soubor Shen Yun Performing Arts byl založen v New Yorku roce 2006 skupinou čínských umělců žijících mimo Čínu. Tito umělci měli společnou vizi – oživit 5 000 let čínské kultury, která byla inspirována bohy, spolu se všemi jejími duchovními a morálními hodnotami.

Později se soubor rozrostl na tři skupiny, které čítají přibližně sto umělců a putují po celém světě na svých uměleckých turné. Jeden ze souborů nedávno přiletěl do Evropy, kde byl přivítán zástupci Evropského parlamentu a své první vystoupení odehrál počátkem března ve vídeňské Wiener Stadthalle.

Jádrem vystoupení Shen Yun je klasický čínský tanec, který má historii dlouhou tisíce let. Název Shen Yun bychom mohli přeložit jako „božský výraz“ nebo „krása tančících nebeských bytostí“.

Shen Yun ukazuje 5 000 let klasické čínské kultury v jediném představení, ve svých tancích, které vyprávějí o legendách, pohádkách, slavných historických osobách a také moderní příběhy o odvaze. Shen Yun rovněž představuje etnické a lidové tance z různých oblastí Číny, protože v Číně žije přes padesát etnických skupin a každá z nich má své vlastní nářečí, hudbu, tanec a způsob odívání.

 

Shen Yun v Kongresovém centru Praha

2. 4. 2013 (19:30) ; 3. 4. 2013 (19:30)

 

Shen Yun je doprovázen unikátním orchestrem, ve kterém se snoubí západní a východní nástroje. Západní nástroje hrají hudební základ a tradiční čínské nástroje hrají melodie. Tak vzniká nádherný zvuk, a protože čínské hudební nástroje jsou laděny jinak než západní – je to i obtížné a v tak velikém měřítku, jako to dělají skladatelé Shen Yun, to nikdo předtím neudělal.

Shen Yun má také další unikátní rys, a tím je animované digitální pozadí. Zdá se, jako by se ti tanečníci a příběhy objevovali v čínském obraze s horami a otevřeným nebem.

Každý rok Shen Yun vytváří zcela nové představení se 17 novými tanci a hudbou. To je v zábavním průmyslu zcela nevídané a každou sezonu návrháři Shen Yun vytvářejí přes 1 200 nových ručně vyrobených kostýmů, složitých ozdob hlavy a dalších rekvizit.

 

Hlouběji do tajů klasického čínského tance

(18 minut)

 

Čtěte také:

Dobré ráno se Shen Yun - 5 000 let historie čínské kultury inspirované bohy

Shen Yun změnil „my tančíme“ na „my jsme tanec“, tvrdí umělecký kritik

Pražský radní poskytl záštitu představení Shen Yun

Evropský parlament v Bruselu přivítal umělecký soubor Shen Yun

Evropské turné Shen Yun 2013 začíná!

Princezna z Kentu zažila 'úchvatný večer s Shen Yun'

Shen Yun je nesmírně krásný, říká Cate Blanchettová

Produkční designér Avatara: Shen Yun je naprosto překrásný

Milan Uhde na představení Shen Yun: Je to velké umění

Herec C-3PO ze Star Wars cítí sílu Shen Yun

Prezident značky klavírů Steinway and Sons se naladil na vlnu Shen Yun