Ilustrační kresba. (Jeff Nenarella/Epoch Times)
Ilustrační kresba. (Jeff Nenarella/Epoch Times)

 

Obránci lidských práv mohou být potěšeni prohlášením čínských úřadů o rušení jejich systému pracovních táborů. Jaké skutečné změny způsobilo prohlášení, které oceňuje svobodný svět, co se odehrává v pozadí a uvnitř vězeňského systému? Nastalo skutečně nějaké zlepšení?

Podle čínského státem řízeného listu Legal Evening News se mnoho pracovních táborů zavírá pouze tím, že se přejmenují na vězení nebo centra dodatečné výchovy. Mezitím zůstaly uvnitř vězeňských zdí stejní dozorci, kteří vězně zneužívají stejnými způsoby jako předtím.

Objevily se zprávy o propuštění některých vězňů, ale političtí vězni, včetně příznivců duchovního hnutí Falun Gong (Fa-lun Kung) byli přesunuti z pracovních táborů do vězení nebo - hůře - do “právně výchovných center”, též známých jako “centra pro vymývání mozků”.

Přemístit populaci politických vězňů, čítající stovky tisíc lidí, není snadným úkolem, ale pravdou je, že v Číně je větší množství “právně výchovných center” než pracovních táborů.

Zatímco dnes tato centra zadržují směsici různých vězňů, původně byla v roce 1999 vybudována za účelem ideologické „transformace” stoupenců Falun Gongu. Zde měli být přinuceni vzdát se své víry a přijmout komunistickou ideologii.

Podle čínských právníků jsou tato centra ještě méně regulována než pracovní tábory a násilí na vězních se v nich objevuje ještě ve větší míře. Pro centra není stanovena časová hranice pro zadržování vězňů. Podobně jako pro umístění do pracovních táborů není třeba soudního procesu, může být občan zavřen i do center bez řádného soudu nebo dokonce i bez vystavení zatykače.

Čínský obhájce lidských práv Teng Biao na svém blogu referoval o centrech jako o “mučících táborech” a citoval ostatní kolegy právníky slovy, že “taková zařízení pro ilegální zadržování zabíjejí více lidí než vězení a pracovní tábory”.

17. prosince varovala mezinárodní lidsko-právní organizace Amnesty International před tím, že bývalí vězni z pracovních táborů byli převezeni do právně výchovných center, kde trpí mučením a zneužíváním.

Teng Biao chce v roce 2014 společně s ostatními obhájci přinášet více zpráv o těchto centrech, aby dosáhli jejich odsouzení a následného uzavření.

 

small United States

 

Čtěte také:

Pracovní tábory v Číně se zavírají, hrůzy pokračují dál

Pracovní tábory v Severní koreji - horší než smrt

Otrocká práce a týrání nejen v čínském pracovním táboře Ma-san-ťia

ČÍNA: Vězeňkyně odhaluje zvěrstva v pracovním táboře Masanjia

Čínský filmař odhalil případy mučení v pracovních táborech

Čína: Otec dcery zmizel poté, co zažaloval pracovní tábor

Čtyři čínská města testují reformu táborů nucených prací