Bošovická šlapka. (Kateřina Šebelová/Epoch Times ČR)

Bošovice jsou vinařská obec ležící asi 30 kilometrů od Brna. Každoročně se zde koná cykloturistická akce Bošovická šlapka, která letos vstoupila do svého devatenáctého ročníku. Bošovická šlapka - to je celodenní výlet krásným prostředím Ždánického lesa, pěšky nebo na kole.

Kilometry se škvarkovou pomazánkou

Letošní ročník se konal poslední květnový den, v sobotu 31. května 2014 a díky hezkému slunečnému počasí zaznamenal rekordní účast více než jedenácti stovek účastníků. Účastníci si mohli vybrat trasu od 6 do 70 kilometrů, a to buď pěšky nebo na kole anebo se zapojit do cyklomaratonu, který měřil sto kilometrů. Při registraci každý turista obdržel podle výběru trasy mapu, kde byla vyznačená trasa cesty i s několika kontrolami, kterými musel turista projít. Na stanicích kontroly bylo možné se občerstvit, kromě limonády a piva se podával tradiční chléb se škvarkovou pomazánkou a cibulí. Bošovická šlapka není soutěž, vítězem je podle organizátorů každý, kdo ujede či ujde zvolenou trasu.

Historie Bošovické Šlapky

20140601-bosovice7
(Kateřina Šebelová/Epoch Times ČR)
V roce 1996 požádal pan Josef Vrzal starší Podvalák, kulturní a vlastivědnou společnost, o pomoc při organizaci prvního ročníku dálkového pochodu a cyklomaratonu v Bošovicích. Protože měl mnoho letitých zkušeností s pořádáním sportovních a turistických akcí, zapojil do organizace akce i celou svoji rodinu. Vyznačil trasy, vytvořil mapky cesty, zajistil reklamu i upomínkové předměty, občerstvení pro účastníky a pořadatele na start i na kontrolní stanoviště. Postupně se kromě pana Vrzala a jeho rodiny do pořádání akce zapojili i jeho přátelé a členové sdružení Podvalák. Josef Vrzal neváhal a oslovil i místní podnikatele a firmy z Bošovic a okolí a požádal je o finanční podporu akce. V Bošovicích dnes snad nenajdete živnostníka, který by se na Šlapce po dobu jejího trvání nepodílel. Každoročně organizátorům pomáhá sedm desítek dobrovolníků.

Trasy pro každého

Turisté a cyklisté si zvolí trasy podle své kondice a vlastního uvážení. K výběru mají pěší turisté možnost sedmi tras od 6 do 50 kilometrů. Cyklisté si mohou vybrat trasu od 6 - 70 km. Ti největší borci obou pohlaví se mohou přihlásit na cyklomaraton v délce 100 kilometrů, který vede z Bošovic přes Dambořice, Slavkov u Brna, Sokolnice, kolem Pálavy a zpět přes Velké Pavlovice až do Bošovic.

Na trase se potkávají lidé nejrůznějšího věku i konstituce. Často narazíte na lidi s kočárky, rodiny s dětmi, výjimkou nejsou ani starší lidé, kteří si v pohodovém tempu šlapou tu svoji vyvolenou trasu. Co na letošním ročníku překvapilo, byly desítky lidí, kteří v kopcovitém místním terénu sesedli z kol a tlačili je vedle sebe, místo aby na nich kopce vyšlapali. Zpestřením akce byla občerstvovací stanice u Zlatého jelena, která byla vyvedena ve vojenském stylu. Před americkou či ruskou vlajkou se obsluhovalo ve vojenských historických uniformách, všude okolo byla vojenská technika. Dokonce i na kontrole stála mladá vojačka, která razítkovala karty příchozí. Na jiné kontrole zase stál vlk s Červenou Karkulkou.

20140601-bosovice13
Bošovická šlapka letos s rekordní účastí. (Kateřina Šebelová/Epoch Times ČR)

Příjemné s užitečným

Pořadatelé spojili příjemné s užitečným a na stanovišti na Hájku bylo možné zakoupit reklamní předměty a trička, které podporují Nadační fond dětské onkologie v Brně. „Krtečci", jak se Nadačnímu fondu lidově říká, už mají na Šlapce své stálé místo. Letošní barva benefičních triček se nesla v blankytně modrých tónech.

Dalším bonusem pro účastníky byl poukaz na 50% slevu při návštěvě Papouščí ZOO v Bošovicích, kterou ocenily hlavně děti. Protože na Šlapce je vítězem každý, kdo došel do cíle, získal diplom a pamětní keramickou medaili jako památku na tento ročník. Co ale dělá Šlapku Šlapkou, je kromě nádherné krajiny Ždánického lesa i pohodová atmosféra, která zde i za špatného počasí panuje.

V cíli se kromě setkání s přáteli podávalo tradiční občerstvení a k vidění i vyzkoušení byly cyklokuriozity z dílny Martina Zehnala. Na vlastní kůži bylo možné otestovat jízdu na speciálně upravených kolech a šlapátkách. Zájemci mohli vyzkoušet mini kola, která byla vysoká jen třicet centimetrů, nebo kolo, které se řídí doprava a jede doleva, otočené dvojkolo, kolo, které šlape dozadu a jede dopředu a mnohé další kuriozity.

Radosti a strasti Bošovičanů

„Jezdíme do Bošovic už roky a pokaždé se sem vracíme, protože tady je výborná atmosféra, prostě se tu cítíme jako doma," řekla paní Jana, která se do Bošovic vypravila se svojí početnou rodinou. Přitakává jí i starší muž, který vyzdvihuje dobrou organizaci: „Každý rok sem jezdím na kole, mají to tu moc dobře zorganizované, všechno šlape, jak má. Navíc ta škvarková pomazánka je výtečná, na ni se těším pokaždé a nikdy mě nezklame." Minulé ročníky pořadatelé často zažívali nepřízeň počasí, která počet návštěvníků snižovala. Potíže měli také se zmiňovanou škvarkovou pomazánkou. Na pomazánku se v minulých ročnících vypravili i lidé, kteří se nezaregistrovali, a tak se často stávalo, že pomazánka na opozdilce už prostě nezbyla, protože ji „černí pasažéři" snědli. Proto byl zaveden „lístkový systém", který tomuto nešvaru zabránil.

Letošní devatenáctý ročník přivedl do Bošovic kromě pěkného počasí i rekordní účast více než tisícovky návštěvníků. Takřka rodinná atmosféra akce prvotního návštěvníka lehce pohltí. Snad proto se mnozí do Bošovic tak rádi vracejí.

Pro účastníky šlapky zdarma - 120 bochníků chleba, 50 kg škvarkové pomazánky, 2 pytle cibule .... a hlavně - vždy dobrá nálada nejstaršího týmu našich pořadatelů ...

20140601-bosovice
20140601-bosovice2a
20140601-bosovice3
20140601-bosovice4
20140601-bosovice5
20140601-bosovice6a
20140601-bosovice8
20140601-bosovice9
20140601-bosovice10
Bošovická šlapka 2014. (Kateřina Šebelová/Epoch Times ČR)