Martin Patzelt, člen německého parlamentu, zveřejnil tuto fotografii na své osobní webové stránce, aby dal veřejně na vědomí, že podepsal petici požadující soudní proces s čínským exprezidentem Ťiang Ce-minem. (minghui.org)
Martin Patzelt, člen německého parlamentu, zveřejnil tuto fotografii na své osobní webové stránce, aby dal veřejně na vědomí, že podepsal petici požadující soudní proces s čínským exprezidentem Ťiang Ce-minem. (minghui.org)
Během Světového dne lidských práv zvedlo pět euro-poslanců ve svých kancelářích transparenty požadující postavení čínského exprezidenta Ťiang Ce-mina před soud za jeho roli v pronásledování duchovního hnutí Falun Gongu v Číně. Soudní proces podpořili také někteří členové kanadského parlamentu.
 
Zástupci politických skupin podpořili nedávnou vlnu žalob podaných proti čínskému exprezidentovi Ťiang Ce-minovi. Počet podaných žalob dosáhl 200 tisíc. Žalovatelé jsou převážně příznivci Falun Gongu (Fa-lun Kungu) z Číny a ze zahraničí, k nimž se přidávají lidsko-právní aktivisté a další lidé odsuzující násilné represe Čínské komunistické strany.

Dokonce i Česká republika již zaznamenala značnou lidsko-právní aktivitu v tomto případu. Petici za ukončení politicky motivovaného pronásledování podepsalo více než 100 tisíc lidí včetně desítek osobností a členů politických stran. Do čela morálního odporu proti postupům čínské totalitní moci se postavily také české umělecké osobnosti, jako Marta Kubišová, Jitka Hosprová, Jan Potměšil, Jan Budař nebo Olga Lounová.

Pokud je čínská vláda neschopná nebo neochotná vyšetřovat zločiny, které Ťiang Ce-min spáchal, zasáhne Mezinárodní soudní dvůr v Haagu.“ - Martin Patzelt, člen německého parlamentu.
Evropský parlament téma od roku 2006 opakovaně projednával a několikrát přímo vyzval čínský režim k ukončení represí duchovního hnutí. Za nejzávažnější součást násilného potlačování Falun Gongu, které trvá již od roku 1999, jsou považovány zejména početné případy mučení a násilného odebírání orgánů vězňům pro komerční transplantace.

Evropský parlament k případu vydal rezoluci naposledy v roce 2013. Následně schválila rezoluci podobného znění také Sněmovna reprezentantů USA. Podle expertních analýz mělo být k nedobrovolným transplantacím zneužito více než 100 tisíc vězňů svědomí z řad duchovního hnutí Falun Gong. Experti David Kilgour a Ethan Gutmann o problematice přednášeli v budově Senátu PČR v únoru 2015.

20151225-minghui2
Prof. Dr. Klaus Buchner vyzývá k větší podpoře žaloby proti čínskému exprezidentovi Ťiang Ce-minovi. (minghui.org)



Evropští politici žádají soudní proces
 
Jedním z politiků, kteří pozvedli transparenty ve svých kancelářích, byl Martin Patzelt, člen německého parlamentu. Patzelt prohlásil, že „pokud je čínská vláda neschopná nebo neochotná vyšetřovat zločiny, které Ťiang Ce-min spáchal, zasáhne Mezinárodní soudní dvůr v Haagu“.

Na začátku dubna před svou cestou do Číny na svých internetových stránkách Martin Patzelt uvedl, že požádá čínskou vládu o vysvětlení, proč pronásleduje Falun Gong, skupinu lidí, kteří mají na Čínu pouze pozitivní dopad.

Prof. Dr. Klaus Buchner, člen Výboru pro lidská práva Evropského parlamentu (EP) z Německa, odsoudil čínský režim za pronásledování právníků hájících Falun Gong v provincii Chej-lung-ťiang. Vyjádření publikoval na své facebookové stránce. Rovněž zaslal čínskému velvyslanci v Německu a Evropské unii své vyjádření, v němž požaduje propuštění vězněných stoupenců Falun Gongu v provincii Chej-lung-ťiang.

V prohlášení z 15. července 2015 nazvaném „Situaci lidských práv v Číně nelze tolerovat“ uvedl, že „jedním z nejznámějších případů porušování lidských práv následovníků Falun Gongu je pronásledování právních zástupců paní Wang a řady dalších čínských právníků při jejich obhajobě klientů ve městě Ťien-san-ťiang v provincii Chej-lung-ťiang v severovýchodní Číně“.

„Vidíme angažovanost právníků v ochraně pronásledovaných praktikujících Falun Gongu v Číně. To je důvod, proč v únoru tohoto roku více než 20 poslanců z několika evropských zemí podepsalo dopis zaslaný čínskému velvyslanci v Německu a místním čínským orgánům na podporu advokátů usilujících o propuštění svých klientů,“ napsal Buchner.

20151225-minghui-zena
Německá politička Dr. Cornelia Ernstová, členka Evropského parlamentu. (minghui.org)
Dr. Cornelia Ernstová, členka EP z Německa, napsala 20. července 2015 dopis čínskému generálnímu prokurátorovi Cao Jianmingovi, v němž jej vyzývá k vyšetřování úlohy exprezidenta Ťiang Ce-mina v oblasti násilných odběrů orgánů čínským vězňům svědomí z řad Falun Gongu.
 
Její dopis byl podepsán také několika dalšími členy EP a poslán čínským velvyslancům v Německu a Evropské unii, zvláštním zpravodajům OSN v otázkách mučení a svobody vyznání, prokurátorovi Mezinárodního soudu v Haagu a několika evropským politikům. V dopise členové EP vyjádřili přesvědčení, že odvaha Falun Gongu „podpoří více lidí, aby pomohli zastavit pronásledování“.

„Vyzývám k vyšetřování úlohy exprezidenta Ťiang Ce-mina v oblasti násilných odběrů orgánů čínským vězňům svědomí z řad Falun Gongu,“  Dr. Cornelia Ernstová, členka EP z Německa.
K výzvě za soudní proces s exprezidentem se připojil také Cristian Dan Preda, člen Výboru pro lidská práva EP z Rumunska. Preda je jedním z podporovatelů navrhovaných usnesení EP z prosince 2013, které odsuzuje nucené odebírání orgánů v Číně.

Stefan Eck
, člen EP z Německa, se domnívá, že pronásledování Falun Gongu je nelidské a je hrozbou pro světový mír. Zdůraznil, že to politicky motivované pronásledování bylo od roku 1999 rozšířeno i do dalších zemí prostřednictvím politických a ekonomických kanálů. Naráží tak na případy represí zejména v Rusku, Koreji, Vietnamu, Thajsku a dalších zemích, kde má čínský režim silnější politický a ekonomický vliv.

Členové kanadského parlamentu

20151225-minghui3
Jagmeet Singh, zástupce předsedy kanadské Nové demokratické strany. (minghui.org)

„Je to dobré znamení, a to je začátek pozitivní změny [v Číně]. Musíme však zdůraznit právní zakončení,“ komentoval vlnu žalob podaných na exprezidenta Ťiang Ce-mina člen kanadského parlamentu Jagmeet Singh, zástupce předsedy Nové demokratické strany.
 
Singh uvedl, že čínský režim má sice dlouhou historii porušování lidských práv, zejména pronásledování specifických skupin lidí. Tato dlouhodobá charakteristika však jejich postupy nikterak neospravedlňuje. Podle Singha taková situace není přijatelná a zbytek světa se musí sjednotit a postavit se proti tomu.

„Vyzývám všechny, aby použili jakékoliv právní metody k ochraně sociální spravedlnosti.“ – Jagmeet Singh, zástupce předsedy Nové demokratické strany.
Podle jeho názoru mají být lidé, zodpovědní za pronásledování skupin lidí, postaveni před soud. Uvedl, že pokud k tomu nedojde a jestli někdo může lidi poškozovat a být zároveň imunní vůči jakémukoliv potrestání, pak celá komunita ztratí důvěru v sociální systém.

„Vyzývám všechny, aby použili jakékoliv právní metody k ochraně sociální spravedlnosti,“ prohlásil Singh a dodal, že Mezinárodní tribunál založil zvláštní soud pro řešení porušování lidských práv.

Poslankyně Peggy Nashová, členka Nové demokratické strany. (minghui.org)
Poslankyně Peggy Nashová, členka Nové demokratické strany. (minghui.org)


Poslankyně Peggy Nashová, členka Nové demokratické strany, doufá, že soudní žaloby přinesou do Číny skutečný právní řád. „Potlačování je [v Číně] závažné. Lidé mohou být uvězněni a mučeni, pokud promluví. Je to neuvěřitelně odvážný čin lidí, kteří vyzývají čínský režim v lidsko-právním případu.“

„Kterým směrem se Čína rozhodne jít, závisí na čínských lidech, protože je to jejich země. Musí se rozhodnout, jakou zemi chtějí,“ – Peggy Nashová, členka Nové demokratické strany.
„Kterým směrem se Čína rozhodne jít, závisí na čínských lidech... protože je to jejich země. Musí se rozhodnout, jakou zemi chtějí,“ míní Nashová, která vyjádřila naději, že Čína bude mít světlou budoucnost a zbytek světa přivítá s příchodem demokracie do země vyšší životní úroveň a lepší ochranu lidských práv.

Jagmeet Singh uvedl, že překonat nespravedlnost je těžký úkol, který vyžaduje vytrvalost a tvrdou práci. „Chci říci lidem, kteří dělají tuto obtížnou práci: pokračujte v odporu proti jakémukoli bezpráví, pokračujte v odporu proti pronásledování. Děláte to pro sebe, vaše komunity a generace po vás.“


Zdroje: minghui.org (1), minghui.org (2)