(Vlevo) Si Ťin-pching a bývalý prezident Ťiang Ce-min při 18. sjezdu Komunistické strany Číny v roce 2012 (Wang Zhao / AFP / Getty Images) a (vpravo) Si Ťin-pching s lukem na snímku z čínského internetu. (Weibo.com)
(Vlevo) Si Ťin-pching a bývalý prezident Ťiang Ce-min při 18. sjezdu Komunistické strany Číny v roce 2012 (Wang Zhao / AFP / Getty Images) a (vpravo) Si Ťin-pching s lukem na snímku z čínského internetu. (Weibo.com)
Zatímco čínský prezident Si Ťin-pching pobýval na návštěvě České republiky a Spojených států, v Číně došlo k dalšímu pokusu o jeho diskreditaci.

Dopis sepsaný „171 věrnými členy Komunistické strany Číny“ vyzýval k „okamžitému uspořádání mimořádného zasedání ústředního výboru komunistické strany“ a urychlenému sesazení Siho ze všech funkcí ve straně, armádě i ve vládě.

Nejde o první snahu, jak se bose čínských komunistů zbavit. Nedávný dopis z března byl napsán v podobném duchu a radil Si Ťin-pchingovi, aby rezignoval. „Obáváme se, že zintenzivňování mocenského boje uvnitř strany by mohlo ohrozit život váš i vaší rodiny,“ uvádělo se v dopise. Má se za to, že oba dva texty byly sepsány odpůrci současného prezidenta patřícími do tábora bývalého vůdce strany a prezidenta Ťiang Ce-mina, který tahal za nitky ještě dlouho po svém odstoupení v roce 2002.

Ťiangovi lidé se stali hlavním terčem takzvané protikorupční kampaně a jsou jeden po druhém eliminováni. S tím, jak čistka vrcholí, přibližuje se Šanghaji, tradiční baště Ťiang Ce-mina. Řada blízkých spojenců bývalého vůdce již byla odsouzena a poslána za mříže.

Patří sem například bývalý šéf megapole Čchung-čching, Po Si-laj, bývalý šéf čínské bezpečnosti Čou Jung-kchang nebo druhý nejmocnější muž čínské armády Kuo Po-siung. Všichni z nich byli kdysi považováni za nedotknutelné, všichni vděčili za své postavení Ťiang Ce-minovi a všichni byli zapojeni do korupce obřích rozměrů. Mnozí z padlých vysokých funkcionářů byli zapleteni do pronásledování kdysi oblíbené duchovní praxe Fa-lun Kung (Falun Gong), jejíž vyhlazení nakázal právě Ťiang Ce-min roku 1999.

Tím to však nekončí. Epoch Times nyní dostal informaci, že bývalý viceprezident Číny Ceng Čching-chung, druhý nejmocnější muž Ťiangovy frakce, je v domácím vězení a jeho bratr nesmí opustit zemi.

Zdroje blízké čínské vládě tvrdí, že Ceng se pokusil připravit Si Ťin-pchinga o moc. Mělo k tomu dojít při chystané státní návštěvě Pákistánu v březnu 2015. Si Ťin-pching se však o celé věci dozvěděl a svou cestu odložil, dokud situaci doma neuklidnil.

Skutečnost, že Si Ťin-pching letos vyjel ze země bez obav a na poměrně dlouhou dobu, ukazuje, že má moc bezpečně v rukou. Také to, že dopisy dovolávající se jeho abdikace byly publikovány nejdříve v médiích, svědčí o tom, že Ťiangova frakce slábne.

Reakcí Siho po jeho návratu z USA bylo zatčení excentrického magnáta Čchen Kuang-piaa. Velkopodnikatel se snaží vystupovat jako filantrop a na vizitce má mimo jiného uvedeno: Nejvlivnější osoba v Číně nebo Nejznámější a nejmilovanější čínský idol. Je znám tím, že se vloni pokoušel koupit The New York Times, ale také tím, že ve stejné době přivedl do New Yorku dvě  oběti zinscenovaného upálení na náměstí Nebeského klidu v roce 2001. Tento široce medializovaný podvod posloužil Ťiang Ce-minovi v obratu veřejného mínění proti Falun Gongu, eskalaci represí a jejich ospravedlnění.

Kromě zatčení Čchen Kuang-pia jsou Ústřední disciplinární komisí, speciálním orgánem, který šetří zločiny a přestupky členů komunistické strany, momentálně vyšetřováni v Šanghaji i oba Ťiangovi synové.

Zdroje: 1, 2