Zpráva zahrnuje většinu známých transplantačních center v Číně z celkového počtu sedmi set. (Ilustrace Jens Almroth / Epoch Times)
Zpráva zahrnuje většinu známých transplantačních center v Číně z celkového počtu sedmi set. (Ilustrace Jens Almroth / Epoch Times)
Nejnovější vyšetřovací zpráva o transplantačním odvětví v Číně nepřináší dobré zprávy ani pro režim, ani pro disidenty. Rozsáhlý výzkum expertů došel k závěru, že v Čínské lidové republice dochází nejenom k daleko vyššímu počtu transplantací, než tvrdí tamní režim, ale že většina transplantovaných orgánů – až 1,5 milionu – byla odebrána vězňům svědomí.

Je tomu deset let, kdy dva prominentní kanadští obhájci lidských práv, David Kilgour a David Matas, přišli s vyšetřovací zprávou tak šokující, že se jí někteří lidé zdráhali uvěřit: Čína systematicky zabíjí zadržované stoupence duchovního hnutí Falun Gong (Fa-lun kung) pro jejich orgány. Letos v červnu vydala skupina vyšetřovatelů zprávu doplněnou o nový výzkum a závěry jsou ještě mrazivější – počet obětí, které musely pro své orgány zemřít, dosahuje masových rozměrů.

Vyšetřovací zpráva s názvem „Krvavá sklizeň / Jatka: Aktuální situace“ o délce 817 stran zkoumá všechna známá transplantační střediska v Číně, počet lůžek, jejich obsazenost, operační týmy, výstavbu nové infrastruktury, čekací lhůty příjemců orgánů, uváděné počty transplantací, použití antirejekčních léků a další faktory.

Data analyzovaná ve zprávě sbíral tým čínsky mluvících výzkumníků. Skupinu vyšetřovatelů tvoří jedinci, kteří původně působili odděleně, v malém počtu a po zjištění, že jsou obvinění pravdivá, spojili svoje síly a početně se rozrostli do většího týmu.



„Komunistická strana (Číny) říká, že celkový počet legálních transplantací je kolem deseti tisíc ročně. Tato oficiální čínská čísla snadno překročíme, jen když se podíváme na dvě nebo tři největší nemocnice,“ uvedl lidskoprávní advokát David Matas na tiskové konferenci 22. června 2016.

Čínská vláda drží svůj transplantační program pod pokličkou, nicméně čínská státní tisková agentura Sin-chua napsala, že za rok 2015 darovalo orgány celkem 2 766 dobrovolných dárců, z nichž bylo získáno 7 785 orgánů. Vyšetřovatelé však tyto údaje zpochybňují.

20160704-organy7
Ethan Gutmann se svou knihou „Jatka“ na tiskové konferenci 12. ledna 2016 v Praze. (Albatros Media)

„Nejnižší číslo, k jakému jsme se dopracovali my, je přibližně 60 tisíc za rok, ne 10 tisíc. Avšak pravděpodobnější číslo je kolem 100 tisíc transplantací ročně. A to je země, která tvrdí, že už nepoužívá jako zdroj orgánů vězně odsouzené na smrt. Tohle je země, která až donedávna neměla systém k přijímání dobrovolných transplantátů,“ řekl pro Epoch Times spoluautor aktualizované vyšetřovací zprávy a autor knihy „Jatka“ Ethan Gutmann, který výzkumu odvětví čínské transplantologie zasvětil devět let života.

Výnosný byznys


Transplantace orgánů, jak zjistily čínské nemocnice, jsou nesmírně výnosným obchodem. Například Všeobecná nemocnice Lidově osvobozenecké armády (tzv. 309 nemocnice), jejímž hlavním úkolem je poskytovat zdravotní péči vrcholným komunistickým pohlavárům a armádním důstojníkům, patří mezi nejmodernější a nejvybavenější nemocnice v Číně. Počet prováděných orgánových transplantací je vojenským tajemstvím, nicméně internetové stránky nemocnice leccos prozradily. „Transplantační středisko je hlavním zdravotním oddělením se zisky – v roce 2006 hrubý příjem 30 milionů jüanů (109 milionů Kč), v roce 2010 již 230 milionů jüanů (840 milionů Kč). To je nárůst o téměř osminásobek za pět let.“

20160704-organy3
Čínští lékaři nesou čerstvé orgány k transplantaci v nemocnici v provincii Che-nan, 16. srpna 2012. (Screenshot/Sohu.com )

309. nemocnice rozhodně není v oblasti obřích zisků sama. Nemocnice Ta-pching v Čchung-čchingu, která je zároveň fakultní nemocnicí 3. vojenské lékařské univerzity, si díky transplantacím polepšila v příjmech z 36 milionů juanů koncem 90. let na téměř jednu miliardu v roce 2009. Transplantační centrum nemocnice Žen-ťi zažilo nebývalý skok v počtu užívaných transplantačních lůžek: z 23 v roce 2004 na 90 v roce 2007 a 110 v roce 2014. Tchienťinská 1. ústřední nemocnice postavila v roce 2006 celou 17ti podlažní budovu s 500 lůžky určenou čistě k provádění transplantací orgánů. Obsazenost lůžek byla stoprocentní a pacienti, včetně těch zahraničních, museli někdy být kvůli nedostatku místa ubytováni i v hotelích nebo na přistavených lůžkách. V některých nemocnicích se museli chirurgové o operační sál dělit s dalšímy chirurgickými týmy, aby zvládali obrovský nápor práce.



Aby se tým vyšetřovatelů a jejich pomocníků k těmto informacím dostali, museli projít neskutečnou škálu materiálů: oficiální čínské publikace, proslovy, interní newslettery, internetové stránky nemocnic, mediální zprávy, odborné časopisy a další, zkrátka všechno, k čemu se mohli na dálku dostat, protože čínský režim nepovolil vstup nazávyslých vyšetřovacích týmu na území ČLR a informace týkající se transplantací považuje za státní tajemství.

Gutmann tvrdí, že jen tchienťinská ústřední nemocnice, jedna z největších svého druhu, provádí podle jeho odhadů kolem pěti tisíc transplantací ročně. Nemocnic, které mají od ministerstva zdravotnictví povoleno vykonávat transplantace orgánů, je v ČLR celkem 146. Čínské zdravotní instituce navíc nemají velké zkušenosti s odebíráním více orgánů z jednoho těla. „K případům (získání) několika orgánů od jedné osoby dochází, ale jsou statisticky nevýznamné,“ prohlásil na červnové konferenci další z vyšetřovatelů, právník David Matas.

20160704-organy6
Tchienťinská ústřední nemocnice, jedna z největších svého druhu, vykoná okolo 5 000 orgánových transplantací ročně. (Foto z nemocniční složky)

Podle Lan Liou-kena, zástupce primáře chirurgického oddělení v 303. vojenské nemocnici ležící v jižní provincii Kuang-si, existovaly v roce 2013 v celé Číně pouze dvě nemocnice, které by dokázaly vyjmout víc orgánů z jednoho těla a následně je vtransplantovat pacientům. „Momentálně pouze země jako Spojené státy, Německo a Japonsko dokáží provést transplantaci vícero orgánů od stejného dárce současně,“ uvedl Lan. Tento faktor samozřejmě zvyšuje počet obětí a zpochybňuje oficiální údaje, které jak bylo řečeno, uvádějí, že za rok 2015 darovalo orgány celkem 2 766 dobrovolných dárců, z nichž bylo získáno 7 785 orgánů. To by totiž znamenalo, že každému dárci byly průměrně odebrány a transplantovány tři orgány. 

Odkud pocházejí orgány?

20160704-organy4
Policisté v civilu zatýkají stoupence Falun Gongu na náměstí Nebeského klidu v Pekingu v roce 1999. (Compassion Magazine)
K překotné expanzi transplantačních kapacit, nebývalému navýšení objemů operací a výcviku transplantologů docházelo v čínských nemocnicích až po roce 2000. Čínská vláda průběžně měnila rétoriku ohledně zdroje transplantovaných orgánů. Když z Číny utekl v roce 2001 člověk tvrdící, že režim odebírá orgány vězňům odsouzeným na smrt, mluvčí čínské vlády to popřel s tvrzením, že zdrojem jsou především dobrovolní dárci.

V roce 2005 začaly čínské úřady naznačovat, že orgány by přece jen mohly pocházet od trestanců odsouzených na smrt. O rok později, když přišla první obvinění, že čínské vojenské nemocnice ve spolupráci s vězeňským systémem zneužívají stoupence duchovního hnutí Falun Gong jako nedobrovolné dárce orgánů, čínský režim sebevědomě prohlásil, že primárním zdrojem orgánů jsou vězni odsouzení k trestu smrti a souhlasili s posmrtným vyjmutím jejich orgánů.

Vyšetřovatelé však uvádějí, že počet popravených vězňů není dostatečný, aby pokryl počty prováděných transplantací. Každý vězeň odsouzený na smrt také samozřejmě není zaručeně v takovém zdravotním stavu, aby byly jeho orgány vhodné k transplantaci. Začátek vzestupu transplantační chirurgie v Číně navíc koliduje se začátkem celostátní persekuce sedmdesátimilionového duchovního hnutí Falun Gong v polovině roku 1999.



Vyšetřovatelé naráželi na řadu indicií vytvářejících důkazní břemeno o zneužívání jedinců z řad Falun Gongu. „Mluvili jsme s lidmi, kterým se podařilo dostat z pracovních táborů. Říkaly, že lékaři provádějí periodické zdravotní prohlídky pouze následovníkům Falun Gongu, a když popisují ty prohlídky, je jasné, že nemají co dočinění se zdravím,“ uvedl v rozhovoru pro Epoch Times jeden z předkladatelů zprávy, David Kilgour, bývalý kanadský poslanec a vládní tajemník pro Čínu a Pacifik.

20160704-organy2
Zleva: David Kilgour s Davidem Matasem, autoři vyšetřovací zprávy „Krvavá sklizeň“ a Ethan Gutmann, autor knihy „Jatka“. (Simon Gross / Epoch Times)

Investigativní novinář Ethan Gutmann navíc přišel na to, že součástí zdravostních prohlídek byly také odběry velkého množství krve. Podle výpovědí bývalých vězňů, které Gutmann zpovídal, odebírají krevní vzorky zdravým vězňům, kteří si nestěžovali na zdravotní problémy ani nežádali o zdravotní péči. Podle Gutmanna nedávají tak nákladné zdravotní testy prováděné na zdravých lidech smysl. Jediné vysvětlení je podel něho hledání kompatibilních orgánů pro čekatele na translantaci. K nedobrovolným odběrům orgánů ale podle vyšetřovatelů nebyli pouze příznivci z Falun Gongu. V menším měřítku jsou dle jejich zprávy orgány násilím odebírány také dalším skupinám pronásledovaným čínským režimem – Ujgurům, podzemním křesťanům a Tibeťanům.

Účast státu


Zdravotní systém v ČLR byl v 90. letech z většiny privatizován. Stát platí pouze infrastrukturu a nemocnice se musí postarat o zdroje financí samy. Z orgánových transplantací se stal způsob, jak přijít k velkým penězům, a tak ústřední vláda i místní samosprávy investovaly do výstavby nových zařízení a školení chirurgů značné částky. Předpokládali, že investice se jim brzy vrátí.

O roli státu v tomto smutném příběhu není pochyb. Transplantační centrum při Čínské lékařské univerzitě Šen-jang na svých stránkách uvádí: „Abychom mohli každým rokem uskutečnit tak velký počet transplantací orgánů, vděčíme za to podpoře, kterou nám vláda dává, zejména Nejvyššímu lidovému soudu, Nejvyššímu státnímu zastupitelství, veřejné bezpečnosti, justičnímu systému, ministerstvu zdravotnictví a ministerstvu pro občanské záležitosti, které společnými silami schválily zákony, jež ustanovují, že získávání orgánů se těší podpoře a ochraně vlády. Jde o ve světě unikátní věc.“

20160704-organy5
Demonstrace odebírání orgánů v Číně od stoupenců Falun Gongu, Ottawa, Kanada 2008. (Epoch Times)

Morální závazek pomoci

Alarmující zjištění zahrnutá v nové vyšetřovací zprávě přicházejí v době, kdy se začínají měnit oficiální postoje okolního světa vůči Číně. Novináři jsou dnes ochotni o tématu více publikovat, točí se o něm úspěšné dokumentární snímky a roste i počet transplantologů a bioetiků, kteří jsou situací v ČLR silně konsternováni. Americká Sněmovna reprezentantů v červnu 2016 jednomyslně odsouhlasila rezoluci, která tyto praktiky odsuzuje. V době psaní tohoto článku byl evropským poslancům předloženo písemné prohlášní podobného znění, který navíc vyzývá k oficiálnímu započetí nezávislého vyšetřování této oblasti.

Takové kroky se mohou zdát pouze symbolické, přesto jsou důležité, neboť na nejvyšší mezinárodní úrovni ustanovují povědomí o tom, že k těmto zločinům skutečně dochází, navzdory tvrzením čínské vlády, která popírá zneužívání vězňů svědomí k transplantacím a prohlašuje, že od roku 2015 ukončila i odebírání orgánů popraveným vězňům. Tvrzení o ukončení odběru orgánů popravenýn vězňů, zpochybnil deník The New York Times, který položil otázku, jak je možné, že poté, co čínské nemocnice uzavřeli zdroj orgánů, o němž prohlašovali, že pokrývá 95% transplantací, nedošlo k poklesu prováděných transplantací.

Vyšetřovatelé volají po celosvětové tvorbě zákonů, které by transplantační turistiku zakázaly. To sice samo o sobě nezastaví praktiky čínské transplantologie, nicméně to povede k tomu, aby se Západ alespoň vyhnul spoluvině. S Čínou se zachází v rukavičkách, i když by to mělo být naopak, míní někteří odborníci. „Kdyby se tohle mělo přihodit v jakékoliv jiné zemi, v jakékoliv jiné formě, tlačilo by se na to daleko víc,“ uvedl Dr. Adnan Sharif, tajemník mezinárodního sdružení lékařů DAFOH (Doktoři proti nuceným odběrům orgánů).

Článek byl upraven 24.11.2016



Zdroje:

http://www.theepochtimes.com/n3/2097522-1-5-million-potentially-killed-by-chinese-regime-for-their-organs-report-reveals/

http://www.theepochtimes.com/n3/2096885-interview-with-david-kilgour-co-author-of-new-china-organ-harvesting-report/

http://www.theepochtimes.com/n3/2100560-canadians-that-first-exposed-organ-harvesting-in-china-raise-toll-to-1-5-million/

http://www.theepochtimes.com/n3/2095465-interview-with-ethan-gutmann-co-author-of-new-china-organ-harvesting-report/

http://edition.cnn.com/2016/06/23/asia/china-organ-harvesting/


Čtěte také:

Je to něco jako mafie, říká o čínské transplantologii vyšetřovatel

Europoslanec Zdechovský žádá vyšetřování čínské transplantologie a zabíjení vězňů svědomí pro orgány

Investigativní zpráva: Čínská nemocnice smrti zřejmě stála život desítky tisíc lidí

Lékaři varují mezinárodní společenství: „Zůstaňme bdělí ke zdrojům orgánů čínské transplantologie"