Žena původem z Číny stojí u protestního transparentu před výstavou lidských těl „Bodies“, Kanada, květen 2015. (Epoch Times)
Žena původem z Číny stojí u protestního transparentu před výstavou lidských těl „Bodies“, Kanada, květen 2015. (Epoch Times)
Nedávno jsem usedl ve Švandově divadle na představení Srdce patří za mříže. Ve vtipně napsané hře přijíždí do Prahy jeden z obyvatel Číny, aby na výstavě lidských těl v Praze hledal těla svých příbuzných. Nyní se divadelní hra přenesla do skutečnosti. 13. července 2017 Wan-čching Chuang (Huang Wanqing) podal na Policii ČR trestní oznámení, v němž žádá o pomoc při hledání svého nezvěstného bratra. Domnívá se, že jeho tělo může být na výstavě Body The Exhibition v Praze.

Příběh zmizelého bratra Siunga Chuanga (Siung Chuang) začíná již v roce 1999. Tajná policie ho hledala po celé Číně již několik let. Policie odhalila místo jeho pobytu v Šanghaji, což ukazovaly plakáty s jeho tváří lemující tamní ulice. Do Šanghaje se rozhodl odjet 20. dubna 2003. Té noci telefonicky kontaktoval svého bratra v USA, aby mu sdělil, že se znovu ozve, až bude v bezpečí.

„Nikdy už mi nezavolal,“ říká Wan-čching Chuang, jeho starší bratr žijící v New Yorku jako občan USA. (Více o případu naleznete zde)

Hledání bratra

20170525-cina
Bratři Wan-čching Chuang a Siung Chuang se svojí rodinou v Číně. (S laskavým svolením Wan-čching Chuang)
Od zmizení svého bratra se Wan-čching rozhodl odhalit co nejvíce lidem jeho osud v Číně a zjistit nějaká fakta o jeho dalším pohybu po zatčení v Šanghaji za roznášení informačních letáků.

„Vynaložil jsem hodně úsilí, abych zjistil, kde je, a zajistil nějaké informace, ale neměl jsem štěstí,“ říká Wan-čching.

Díky jeho aktivitám během několika let zaslali soudci a členové kongresu USA několik dopisů čínskému ministerstvu zahraničí, žádajících odhalení informací o situaci Siunga Huanga, ale úřady na výzvy nikdy nereagovaly.

Wan-čching říká, že jeho přátelé z právnických kruhů v Šanghaji, kteří mají vztahy se šanghajskou policií, zjistili, že místní policie jeho bratra skutečně zatknula a zadržovala. Nikdo ale neví, kam byl potom transportován.

Čínský reportér, který si přál utajit svoji identitu z důvodu bezpečí, se obrátil na šanghajskou policejní stanici s dotazem na jeho bratra a podařilo se mu najít policistu, který tvrdil, že jeho případ dobře zná, ale při dalším kontaktování původní tvrzení popřel.
 
Před zatčením jeho bratra policie pravidelně obtěžovala jeho rodinu v Číně, aby z nich vymohli informace o místě jeho pobytu. Poté, co zmizel v Šanghaji, změnila policie tvář a někteří z policistů donesli rodině nějaké materiální dárky.

„To je hodně zvláštní,“ míní Wan-čching. „Myslím, že mému bratrovi udělali něco hodně špatného a bojí se to říci. Cítí vinu, a tak se snaží mojí rodinu odškodnit.“

„Stále doufám, že je stále někde naživu,“ svěřil se Wan-čching. „Dokud režim bude kontrolovat všechny informace a média, bude pro nás těžké zjistit pravdu o osudu mého bratra.“

20171214-bratr
Protesty proti výstavě lidských těl v Kanadě, květen 2015. Žena původem z Číny drží transparent, na němž je fotografie její sestry, která zmizela v čínském vězeňském systému. (Epoch Times)

I dnes v Číně pronásledování duchovního hnutí Falun Gong stále v určité míře pokračuje. I když současné vedení v čele s prezidentem Si Ťin-pchingem provedlo od roku 2012 velké množství zatčení v řadách mocenské linie exprezidenta Ťiang Ce-mina, která iniciovala a řídila pronásledování Falun Gongu, represe stále nejsou u konce. Část mocenské linie Ťiang Ce-mina v Číně stále působí a posílá následovníky Falun Gongu za mříže i dnes.

Následovníci Falun Gongu žádají čínské úřady o svobodu vyznání a ukončení násilných represí.

„Doufám, že více lidí pomůže těm, kteří jsou v Číně pronásledováni,“ dodává Wan-čching.

Otázkou, která vyvstává za zmizením jeho bratra, je, zda se jedná o jeden z těch případů, kdy došlo ke zneužití těla bezejmenného vězně k orgánovým transplantacím nebo k plastinacím. I když provincie Liao-ning, kde se začalo s plastinacemi lidských těl a byl zaznamenán největší počet prováděných transplantací, leží od Šanghaje 1 800 kilometrů daleko, mohl být do oblasti převezen.

Do vězeňského systému v provincii Liao-ning běžně proudili následovníci Falun Gongu zatčení v Pekingu, který je 865 km daleko. Proč by tam nemohl být převezen ze Šanghaje? Jeho tělo by tak mohlo být součástí kontroverzních výstav lidských těl Bodies, plastinovaných v Číně v provincii Liao-ning.

V roce 2006 podepsala americká spolenost Premiere Exhibitions smlouvu s čínskou laboratoří Dalien Hoffen Bio-Technique Co. v hodnotě 25 milionů amerických dolarů. Dle smlouvy měla laboratoř na zakázku plastinovat lidská těla pro výstavu nazvanou Body The Exhibition. Společnost Dalien Hoffen Bio-Technique Co. založil v roce 2004 profesor Suej Chung-ťin. (Více o případu zde)Čtěte také: 

Body The Exhibition: Policie může těla zajistit na základě předběžného opatření nebo rozhodnutí soudu


Rozhovor: David Matas – zneužívání transplantační chirurgie a výstavy „Bodies“ jsou různé faktory stejného problému